Pėdų priežiūra

Būdvardis yra daugiskaita. Daugiskaitos būdvardžių linksnis. VI. Darbas su nauja medžiaga

Būdvardis yra daugiskaita.  Daugiskaitos būdvardžių linksnis.  VI.  Darbas su nauja medžiaga
Šypsena Marina Viktorovna
Švietimo įstaiga:Železnovodsko SSPI filialo pagrindinė bendrojo lavinimo mokykla
Trumpas darbo aprašymas:

Paskelbimo data: 2018-05-17 Būdvardžių daugiskaitos galūnės Šypsena Marina Viktorovna supažindinti su bendrinėmis būdvardžių galūnėmis; tęsti mokinių supažindinimą su būdvardžių semantine reikšme; įtvirtinti gebėjimą užduoti klausimus nuo daiktavardžio iki būdvardžio; gilinti mokinių mintis apie būdvardžių vaidmenį žmonių kalboje; sudaryti susitarimo įgūdį daiktavardis + būdvardis.

Žiūrėti leidinio sertifikatą

Būdvardžių daugiskaitos galūnės

Tema adresu: Būdvardžių daugiskaitos galūnės.

Tikslai: (ugdomasis, ugdomasis, ugdomasis) ir pamokos tikslai:

Švietimo :

supažindinti su bendrinėmis būdvardžių galūnėmis; tęsti mokinių supažindinimą su būdvardžių semantine reikšme; įtvirtinti gebėjimą užduoti klausimus nuo daiktavardžio iki būdvardžio;

gilinti mokinių mintis apie būdvardžių vaidmenį žmonių kalboje; sudaryti susitarimo įgūdį daiktavardis + būdvardis.

Švietimo :

ugdyti nuoseklią mokinių kalbą, gebėjimą atsakyti į klausimus; praturtinti mokinių žodyną skirtingų kalbos dalių žodžiais; ugdyti vaikų rašybos budrumą, stebėjimą; gebėjimas analizuoti ir daryti išvadas.

Švietimas: ugdyti tikslumą, elgesio kultūrą klasėje.

Pamokos tikslai : kad mokiniai suvoktų būdvardžių vaidmenį mūsų kalboje.

tema

Prisiminkite daiktavardžių atvejus, sužinokite apie daiktavardžių ypatybes vardininko kalba

Asmeninis:

- atpažinti mokymosi ir naujų dalykų mokymosi svarbą, suvokti tam tikros ugdomosios veiklos reikšmę;

- mokėti vertinti gyvenimo situacijas (žmonių veiksmus) pagal visuotinai priimtas normas ir vertybes;

- domisi bendrų ugdymo problemų sprendimo būdų paieška ir pritaikymu;

- suvokti edukacinės veiklos sėkmės priežastis.

Metasubject:

Reguliavimo:

- formuoti gebėjimą priimti mokymosi užduotį ir stengtis ją atlikti;

- formuoti gebėjimą kelti ir formuluoti problemą;

- gebėjimo nustatyti užsiėmimo tikslą pamokoje formavimas;

- gebėjimo dirbti pagal mokytojo pasiūlytą planą formavimas;

- gebėjimo atlikti ir lyginti su imtimi formavimas;

Ištaisykite iškilusių sunkumų įveikimą

Kognityvinis:

- daryti išvadas remiantis apibendrinimu;

- mokėti modeliuoti, struktūrizuoti žinias, sąmoningai ir savavališkai kurti teiginius;

- mokėti pasirinkti efektyviausius problemų sprendimo būdus priklausomai nuo konkrečių sąlygų

Komunikacinis:

- klausytis, bendradarbiauti su klasės draugais dirbant grupėje, poroje;

- dalyvauti edukaciniame dialoge, argumentuoti savo požiūrį

- atsižvelgti į kitų žmonių pozicijas.

Pamokos etapai

Mokytojo veikla

Studentų veikla

UUD

1.Edukacinės veiklos motyvavimas.

– Šiandien pamokoje turime svečių. Atsigręžkite į svečius, pasisveikinkite, nusišypsokite jiems ir savo kaimynui. Manau, kad kiekvienas iš jūsų šiandien savo darbu pamokoje pradžiugins save ir mane.

Labai noriu, kad nusišypsotum

Esame patenkinti savo darbu.

Tegul ši pamoka džiugina mus visus

Ir kiekvienas iš mūsų pajus savo sėkmę.

–Rašydami patikrinkime įlaipinimo taisykles

Rankos?

Kojos?

Alkūnės?

Atgal?

Atidarykite sąsiuvinius, padėkite juos teisingai, kampu.

Minutė kaligrafijos (SKAIDRĖ)

Aha, oi, ji, oi, oi, oi

Asmeninis: apsisprendimas,

reguliavimo: tikslų nustatymas; komunikabilus: mokymosi bendradarbiavimo su mokytoju ir bendraamžiais planavimas

2.Žinių atnaujinimas

Koks medis yra vienodos spalvos žiemą ir vasarą? (SKAIDRĖ)

- Žodžiui eglė pažymėkite ir užrašykite tos pačios šaknies žodžius (silkė. eglė, eglė ...

- Kokiais žodžiais galima apibūdinti eglę (pūkuota. žalia. dygliuota ....

Kokia kalbos dalis jums padėjo apibūdinti? Ką tu žinai apie ją? SKAIDRĖ)

(Būdvardis yra kalbos dalis, žyminti daikto ženklą ir atsakanti į klausimus kuris?, kuris?, kuris?, kas?

– Taigi kaip keičiasi būdvardžiai vienaskaitoje?

(Vienaskaitoje būdvardžiai keičiasi pagal lytį ir didžiąją raidę)

Kaip nustatyti būdvardį vienaskaitoje?

(Būdvardžio atvejis nustatomas pagal daiktavardžio, į kurį jis nurodo, raidę)

Būdvardis – kalbos dalis, žyminti daikto ženklą ir atsakanti į klausimus kas?, kas?, kas?, ką? Būdvardžiai keičiasi pagal skaičių, lytį ir didžiąją raidę)

Komunikacinis:

Ugdome gebėjimą klausytis ir suprasti kitus.

- sudaryti kalbos teiginį pagal užduotis.

- Išreikškite savo mintis žodžiu.

pažinimo

Raskambiname

- į

n

Reguliavimo:

Numatykite būsimus darbus (sudarykite planą).

Dalyvauti diskutuojant ir formuluojant pamokos temą bei tikslą.

— dalyvauti vertinant ir aptariant konkrečios užduoties rezultatą.

3. Pamokos temos ir tikslo išdėstymas

— (SKAIDRĖ)

Ši mįslė padės nustatyti šios dienos pamokos temą:

Dvi miško gražuolės...
Dvi pusseserės seserys...
Vienas turi trumpą...,
Kito ilgio .. adatos. (Pušis ir Kalėdų eglutė)

DARBAS KORTELĖMIS

Ant stalų turite korteles su tuo pačiu tekstu. Pridėkite prie jų galūnes

Ką galite pasakyti apie pamokos temą? Ką mokysimės?

(būdvardžiai yra daugiskaita.)

Kodėl taip nuspręsta?

(Eilėraštis praleidžia daugiskaitos būdvardžių galūnes.)
– Kaip nustatėte, kad tai būdvardis daugiskaita?

(Dėl klausimo - kas?; daiktavardyje, su kuriuo siejami šie būdvardžiai, jie taip pat vartojami daugiskaita.)

(SKAIDRĖ)
– Šiandien pamokoje susipažinsime su daugiskaitos būdvardžių linksniu.

Kokius tikslus keliate šiai pamokai?

Nustatykite pamokos temą

4.Naujų žinių atradimas. Grupinis darbas

- Pradėkime būdvardžio pavadinimo tyrimą (dirbkite grupėse).

1 grupė: kaip keičiasi daugiskaitos būdvardžiai?

1. Atmesti daugiskaitos būdvardžius:

miško gražuolės, ilgi spygliai

3. Ar keičiasi būdvardžių galūnės?

4. Kokiais atvejais galūnės yra panašios ir kokiais skiriasi?

Klausimai: Padarykite išvadą. Užsirašyk.

2 grupė: kokios yra daugiskaitos būdvardžių galūnės. Sudarykite galūnių lentelę

1. Atmesti daugiskaitos būdvardžius

2. Pabrėžkite būdvardžių galūnes.

3. Sudarykite galūnių lentelę.

4. Kuriais atvejais galūnės panašios, kokiais skirtingos

3 grupė: ar daugiskaitos būdvardžiai keičiasi pagal lytį?

1. Atmesti daugiskaitos būdvardžius: lieknas, mažas (eglės, krūmai, medžiai)

2. Pabrėžkite būdvardžių galūnes.

3. Su kokiais daiktavardžiais atsisakėte būdvardžių?

4. Ar pasikeitė būdvardžių galūnės?

5. Ar daugiskaitos būdvardžiai keičiasi pagal lytį?

Išvada. Padarykite išvadą. Užsirašyk.

4 grupė: Kaip nustatyti būdvardžio atvejį daugiskaitoje?

Žiemos miškai, apie didžiules pušis, nuo žalių lapų, skanių bandelių, plonų šakų, iki mažų salelių, gausus derlius, su linksmomis beždžionėlėmis, miško prieblandoje, galingais herojais, įdomiais žmonėmis

1. Pabrėžkite būdvardžių galūnes.

2. Nustatykite žodžių didžiąsias ir mažąsias raides frazėse (atminkite, kaip būdvardžiai buvo nustatomi vienaskaitoje)

3. Kaip nustatyti būdvardžio didžiąją raidę?

Atmetimo frazės

1 eilė nedideli medžiai

2 eilių žali miškai

3 eilių aukščio eglė

Darbas grupėse

Reguliavimo:

- padedant mokytojui nustatyti ir suformuluoti užsiėmimo tikslą pamokoje.

- ištarti veiksmų seką pamokoje.

Asmeninis:

– R ugdome gebėjimą parodyti savo požiūrį į veikėjus, reikšti emocijas.

- įvertinti veiksmus pagal tam tikrą situaciją.

pažinimo

-Raskambinamegebėjimas išgauti informaciją iš diagramų, iliustracijų, tekstų.

- įatskleisti objektų esmę, ypatybes.

– nremiantis objektų analize padaryti išvadas.

apibendrinti ir klasifikuoti pagal požymius.

- apieremtis vadovėlio plitimu.

- raskite atsakymus į klausimus iliustracijoje.

5.Fizminutka

6.Pirminis konsolidavimas (darbas poromis).

Prisiminkite mūsų pamokos temą.

Kaip keičiasi daugiskaitos būdvardžiai? (Tik atskirais atvejais)

– Kaip nesikeičia daugiskaitos būdvardžiai? (Nekeiskite nuo gimimo).

- Kaip nustatyti būdvardį daugiskaitoje? (Kaip ir vienaskaitoje, būdvardžio atvejis nustatomas pagal daiktavardžio, į kurį jis nurodo, atvejį)

Asmeninis:

- formuojame mokymosi ir kryptingos pažintinės veiklos motyvaciją.

Reguliavimo:

- išmokite išreikšti savo prielaidą, pagrįstą darbu su vadovėlio iliustracija.

- išmokti dirbti pagal mokytojo pasiūlytą planą.

Kognityvinis:

konvertuoti informaciją iš vienos formos į kitą: padaryti išvadas dėl bendro klasės ir mokytojo darbo.

- orientuotis į vadovėlio sklaidą.

- rasti atsakymus į klausimus tekste, iliustracijose

7. Savarankiškas darbas su savikontrole pagal standartą.

1 lygis

a) Užsirašykite.

Būdvardžių skaičius.
1. Nustatykite būdvardžių skaičių, paryškinkite galūnes.
Žali lapai, retas lietus, rudens dienos, stiprus vėjas, dideli lašai, paskutinis lapas, miško proskyna, gražus kaimas.

2 lygis
2. Parinkite daiktavardžiams tinkamus būdvardžius. Nustatykite būdvardžių skaičių, paryškinkite galūnes.

Gimtosios žemės, (kas?) ……….. verslas, (kas?) …………maišas, (kas?) ……….medis, (kas?) ………. pievos, (kas?) ……….. mėn., (kas?) ……….… augalas.

3 lygis
3. Įdėkite trūkstamas raides. Nustatykite būdvardžių lytį ir skaičių.

Po šiltų dienų atėjo z..lotaya os..n. Miškų pakraščiuose tebeauga grybai: raudonplaukiai .. baravykai, žalsvi .. ir rausvi žaliaviniai .. ki, kaip .. į .. melžiami grybai ir kvapnūs .. raudoni .. ki. Ant seno .. dideli .. kelmai susigūžę .. ke plonakojės .. medaus agaros.

Reguliavimo:

- dalyvauti (mokytojo darbe) vertinant bendrojo ir individualaus darbo rezultatus.

8. Ugdomosios veiklos refleksija pamokoje.

– Pamokos pradžioje išsikėlėme tikslą išsiaiškinti, kaip mažėja daugiskaitos būdvardžiai. Ar pasiekėme savo tikslą?

Į kokius klausimus planavome atsakyti?

– Ar mums pavyko tai padaryti?

Reguliavimo:

- vertinti mokymosi veiklą pagal tikslus

- vykdyti pažintinę ir asmeninę refleksiją.

9. Namų darbai.

Užsirašykite 10 būdvardžių frazių. ir daiktavardis. nustatyti gentį. Skaičius, dėklas.

Reguliavimas: .

1. Daiktavardžiai priklauso vienam iš trijų gimdymas: vyras, moteris, vidutinis.

Daiktavardžio lytį galima nustatyti sutinkant su ja turimą įvardį mano:

mano sūnus, mano valdytojas, mano uždanga, mano namai - vyriškas;
mano žmona, mano siena, mano naktis - moteriškas,
mano langas, mano dangus, mano gyvūnas - neutrali lytis.

Be to, daugumos daiktavardžių, reiškiančių žmones, lytis gali būti nustatoma pagal lytį - mano mokinys, mano senelis(vyriškas); mano mama, mano sesuo(moteriškas).

2. Genus nekeičiami daiktavardžiai apibrėžiamas taip.

    Nekintamų daiktavardžių, įvardijančių žmones, lytis nustatoma pagal lytį.

    Drąsus hidalgo, išskirtinė ponia.

    Daiktavardžiai, reiškiantys profesijas ir profesijas, yra vyriškos giminės.

    Karo atašė, naktinis durininkas.

    Nekintamieji daiktavardžiai, įvardijantys gyvūnus, yra vyriškos giminės, nors kalbant apie patelę, jie gali būti vartojami kaip moteriškos giminės daiktavardžiai.

    Australijos kengūra, linksmoji šimpanzė, mažasis kolibris.
    Šimpanzė slaugė savo jauniklius.

    Išimtys: tsetse, iwashi- moteriškas.

    Nekintamieji negyvieji daiktavardžiai yra neutrarūs.

    Naktinis taksi, skanus troškinys, naujos žaliuzės.

    Išimtys: kava, bauda, ​​sirokas(vyriškas) avenue, saliamis(moteriškas).

3. Daiktavardžiai yra speciali grupė bendrinis, kuris gali atstovauti tiek vyriškiems, tiek moteriškiems žmonėms.

Kokia tu apskretėlė! Koks tu nešvarus!

    Bendriniai daiktavardžiai apibūdina asmenį, dažniausiai suteikia žmogui vertinamąją savybę, turi galūnes -а, -я ir priklauso 1-ajam linksniui.

    Pleistas, lyderis, dainininkas, sunkus darbuotojas, purvinas vyras, bičiulis, girtuoklis, sesė, mieguistas, verksmingas.

Pastaba!

Kai kurie 2-ojo dėmens daiktavardžiai su nuliu galūne, įvardijantys asmenis pagal profesiją ( gydytojas, profesorius, docentas, vairuotojas ir tt), nors jie gali būti vartojami kalbant apie moteris, jie vis tiek yra vyriškos giminės daiktavardžiai!

4. Daiktavardžių lytis nustatoma pagal vienaskaitos formą. Jei daiktavardis neturi vienaskaitos formos, jis negali būti priskirtas nė vienai iš trijų lyčių.

Sėdis, makaronai, kelnės, šakutė.

B) Daiktavardžio skaičius

1. Dauguma daiktavardžių turi du skaičius - vienintelis dalykas ir daugiskaita. Vienaskaitos formoje daiktavardis žymi vieną objektą, daugiskaitos – kelis objektus.

Pieštukas - pieštukai; gydytojas – gydytojai.

2. Tik viena forma(vienaskaita arba daugiskaita) turi tikrus, kolektyvinius, abstrakčius ir kai kuriuos specifinius daiktavardžius.

Tik forma vienaskaita turi:

    dauguma tikrų daiktavardžių;

    Aliejus, cementas, cukrus, perlai, grietinė, pienas.

    dauguma abstrakčių daiktavardžių;

    Džiaugsmas, gerumas, sielvartas, linksmybės, paraudimas, bėgimas, žili plaukai.

    dauguma kolektyvinių daiktavardžių;

    Mokymas, studentai, lapija, gyvūnai, varnos, vaikai.

    labiausiai tinkamų vardų.

    Voronežas, Kaukazas, Kaspijos jūra, Uralas.

Pastaba!

Kai kuriais atvejais daiktavardžiai, turintys tik vienaskaitos formą, gali sudaryti daugiskaitos formas. Tačiau toks išsilavinimas būtinai susijęs su žodžio reikšmės pasikeitimu:

1) adresu medžiaga

a) medžiagų rūšys, rūšys:

vynas – desertiniai vynai, aliejus – pramoniniai aliejai;

b) didelio ploto, kurį dengia ši medžiaga, vertė:

vanduo – vandenyno vandenys, smėlis – Karakumo smėlis;

2) adresu abstrakčiai Daiktavardžių daugiskaitos forma turi reikšmę:

a) įvairios savybių, savybių, būsenų apraiškos:

galimybė – naujos galimybės, džiaugsmas – mūsų džiaugsmai;

b) ženklo, būsenos, veiksmo trukmė, pasikartojimas ir pasireiškimo laipsnis:

šaltis – ilgos šalnos, skausmas – stiprus skausmas, verksmas – riksmai.

Tik forma daugiskaita turi:

    kai kurie tikrieji daiktavardžiai;

    Rašalas, pjuvenos, valymas.

    kai kurie abstraktūs daiktavardžiai;

    Vardadieniai, rinkimai, puolimai, intrigos, sumušimai.

  • kai kurie bendriniai daiktavardžiai;

    Pinigai, finansai, laukiniai gyvūnai.

  • kai kurie tikriniai vardai;

    Karakumas, Karpatai, romanas „Demonai“.

    žodžiai, žymintys suporuotus objektus, tai yra iš dviejų dalių susidedančius objektus;

    Akiniai, kelnės, rogutės, vartai, žirklės, žnyplės.

    kai kurie laiko intervalų pavadinimai.

    Sutemos, diena, darbo dienos, šventės.

Pastaba!

Daiktavardžiams, turintiems tik daugiskaitos formą, nenustatoma ne tik lytis, bet ir linksnis!

C) Daiktavardžių didžiosios ir mažosios raidės

1. Rusų kalba yra šeši atvejų:

    Vadinami visi atvejai, išskyrus vardininką netiesioginis.

Pastaba!

1) Norėdami teisingai nustatyti daiktavardį, turite rasti žodį, nuo kurio priklauso daiktavardis, ir užduoti klausimą nuo šio žodžio iki daiktavardžio, o geriau naudoti abu klausimus vienu metu.

Trečiadienis: Jis tikėjo draugu: tikėjo[kam? ką?] draugas – D. p.

Dalykas dažniausiai turi formą I. p., o toks daiktavardis nepriklauso nuo kitų sakinio narių, o yra susijęs su tariniu.

Trečiadienis: Aš turiu[PSO? ką?] draugas – I. p.

2) Ypač svarbu užduoti abu klausimus, jei daiktavardis yra vardininko, giminės ar priegaidės linksniu, nes gyvieji daiktavardžiai turi tuos pačius kilmininko ir priegaidų klausimus (kas?), o negyvieji daiktavardžiai – vardininko ir priegaidės klausimai (kas? ).

3) Jei daiktavardis turi prielinksnį, tai klausimas turi būti užduotas naudojant šį prielinksnį.

Trečiadienis: Jis pažvelgė į knygą: pažiūrėjo[kuriame? į ką?] knygoje.

4) Prielinksnį nuo daiktavardžio galima atskirti būdvardžiu, įvardžiu. Atkreipkite dėmesį, kad prielinksnis yra susijęs su daiktavardžiu, o ne priklausomas nuo daiktavardžio.

Trečiadienis: Jis ginčijosi su savo draugu: ginčijosi[su kuo? su kuo?] su draugu.

2. Daiktavardžių keitimas raidėmis ir skaičiais vadinamas deklinacija.

    Nekintamieji daiktavardžiai ( paltas, Sitro, metro, taksi, kengūra, JT, kelių policija) neturi deklinacijos! Jų skaičių ir raidžių skaičių galima nustatyti frazėmis ir sakiniais šia tema.

    Jis sėdėjo[kuriame? į ką?] in kailis – vienaskaita, prielinksnis; Jis atėjo[be kieno? be kurio?] be kailis – vienaskaita, giminė.

3. Linksniuojamųjų daiktavardžių linksniavimas nustatomas pagal formą vardininkas vienaskaita. Dauguma vienaskaitos daiktavardžių skirstomi į tris deklinacijos tipus.

Deklinacijos tipas nustatomas pagal pradinę formą (vienaskaita, vardininkas):

1 kartas. -ir aš Moteriškos, vyriškos giminės ir bendriniai daiktavardžiai su galūnėmis -а, -я. Pavasaris, žemė, linija, dėdė, viešpatie, purvinas.
2 kartas. nulis Vyriški daiktavardžiai su nuline galūne. Namas, kraštas, kamuolys, planetariumas.
-o, -e Visi daiktavardžiai, kurie baigiasi -o, -e. Langas, laukas, įtarimas- neutrali lytis; vilkas, mokinys- vyriškas.
3 kartas. nulis Nulinės galūnės moteriškos giminės daiktavardžiai. Motina, dukra, naktis, stepė.

4. Dešimt niekinių daiktavardžių, kurie baigiasi -my (baigiasi -я): laikas, našta, balnakilpė, gentis, liepsna, reklaminis skydelis, karūna, sėkla, vardas, tešmuo, taip pat daiktavardžiai būdas, vaikas nurodo nevienalytis(jie turi skirtingų deklinacijų galūnes).

5. Daiktavardis žmogus turi skirtingas šaknis vienaskaitoje ir daugiskaitoje ( asmuo žmonės), todėl jis turi skirtingus vienaskaitos ir daugiskaitos linksnių tipus:

asmuo (vienaskaita) – atmestas kaip 2-ojo linksnio daiktavardis;
žmonės (daugiskaita) – linksniuojamas kaip 3-iojo linksnio daiktavardis.

6. Esminiai būdvardžiai ir dalyviai (daiktavardžiai, susidarę pereinant iš vienos kalbos dalies į kitą: ledai, valgomasis, svetainė, kambarinė ir pan.) nepriklauso nė vienam iš trijų deklinacijos tipų. Jie ir toliau linksniuoja taip, kaip būdvardžiai ir dalyviai!

D) Daiktavardžių linksnių modeliai

1-oji deklinacija

atveju Vienaskaita Daugiskaita
I. p. Motina Auklė Arija motinos Aukles Arijos
R. p. motinos Aukles Arijos Mama Nianas Arijus
D. p. Mama Auklė Arijos Mama Vaikų priežiūra Ariyam
V. p. Mama Auklė Arija Mama Nianas Arijos
T. p. Mama (-os) Auklė (-ės) Arija (-os) Mamos Aukles Arijos
P. p. Apie mamą Apie auklę Apie ariją Apie mamas Apie aukles Apie arijas

Pastaba!

1-ojo dėmens daiktavardžiai -iya (galūnė -я): armija, arija, simfonija, Marija o kiti – vienaskaitos giminės ir prielinksnio linksnyje turi galūnę -i, kaip 3-iojo linksnio daiktavardžius.

Trečiadienis: į kariuomenę, apie ariją, į simfoniją, apie simfoniją, į Mariją, apie Mariją.

Apie daiktavardžius -ya (baigiasi -я): Marija, melagė, ląstelė

Trečiadienis: Marijai, apie Mariją.

2-oji deklinacija. vyriškas

atveju Vienaskaita Daugiskaita
I. p. Namas Arklys užuomina Namai Arkliai užuominos
R. p. Namai Arklys kiya namai arkliai Kijevas
D. p. namai Arklys kyu namai Arkliai qiyam
V. p. Namas Arklys užuomina Namai arkliai užuominos
T. p. namai Arklys Kiem namai arkliai kiyami
P. p. Apie namą Apie arklį Apie užuomina Apie namus Apie arklius Apie užuominas

Pastaba!

2-ojo dėmens daiktavardžiai, kurie baigiasi -y (nulio galūnė): lazda, radijas, proletaras, planetariumas o kiti – vieninteliu prielinksniniu atveju jie turi galūnę -i, kaip 3-iojo linksnio daiktavardžius.

Trečiadienis: apie radį, apie planetariumą.

Apie daiktavardžius -ey, -ay (nulio galūnė): galas, žvirblis ir tt – ši taisyklė negalioja (!).

Trečiadienis: apie kraštą, apie žvirblį.

2-oji deklinacija. Neutrali lytis

Linksniuoti daiktavardžiai

atveju Vienaskaita Daugiskaita
I. p. Laikas Kelias Laikas Būdai
R. p. laikas Būdai Laikai Būdai
D. p. laikas Būdai laikai Būdai
V. p. Laikas Kelias Laikas Būdai
T. p. laiku būdu Laikas nuo laiko Būdai
P. p. Apie laiką Apie kelią Apie laikus Apie būdus

Pastaba!

Įstrižiniais atvejais daiktavardžiai, kurie baigiasi -my, turi priesagą -en- ( laikas, sėkla, pavadinimas).
Išimtis sudaro daiktavardžių giminės daugiskaitos formas sėkla, balnakilpė – be sėklų, be balnakilpių.

§ 1 Būdvardžių lyties apibrėžimas

Šioje pamokoje apžvelgsime būdvardžio vardo morfologines ypatybes. Prisiminkite, kad būdvardis yra savarankiška kalbos dalis, kuri žymi daiktų požymius ir atsako į klausimus ką? kuri? kuri? kuri?

Frazėje ir sakinyje būdvardis siejamas su daiktavardžiu.

Daiktavardis yra pagrindinis žodis, o būdvardis yra priklausomas žodis. Klausimas būdvardžiui užduodamas daiktavardžio vardu, pavyzdžiui:

Jie nupirko man mėlyną kamuolį. Kamuolys (kas?) yra mėlynas.

Pamatėme mažą taksą. Taksas (koks?) Mažas.

Nustatant daiktavardžio lytį ir skaičių, reikia atsiminti, kad lytis yra pastovi daiktavardžio ypatybė, o skaičius yra kintamas.

Būdvardis visada yra tos pačios formos kaip daiktavardis, kitaip tariant, lytimi ir skaičiumi sutampa su būdvardžiu. Ryšys tarp šių kalbos dalių vadinamas susitarimu.

Išmokite nustatyti būdvardžio lytį. Norėdami tai padaryti teisingai, turite išsiaiškinti, kokiai lyčiai priklauso daiktavardis, su kuriuo siejamas būdvardis. Būdvardis turės tą pačią lytį.

Žodis kamuolys yra vyriškas, o tai reiškia

būdvardžiai taip pat yra vyriškos giminės.

Daiktavardis neužmirštamasis yra moteriškas, todėl būdvardžiai taip pat yra moteriškos giminės.

Žodis debesis yra neutralus, būdvardžiai taip pat yra neutralūs.

Atkreipkite dėmesį į daiktavardžius ir susijusius būdvardžius. Kai vienos lyties daiktavardis pakeičiamas kitos lyties daiktavardžiu, keičiasi būdvardžių galūnė. Taigi būdvardžiai keičiasi pagal lytį. Lytis yra kintamasis būdvardžio ženklas.

§ 2 Būdvardžių skaičiaus nustatymas

Kitas morfologinis požymis, kurį nagrinėsime šioje pamokoje, yra skaičius. Paimkime skirtingų lyčių daiktavardžius, pakeiskime juos skaičiais ir pažiūrėkime, kaip tai veikia būdvardžių galūnes.

peilis (koks?) aštrus

peiliai (kokie?) aštrūs

kastuvas (ką?) aštrus

kastuvai (ką?) aštrūs

ašmenys (kokie?) aštrūs

ašmenys (kokie?) aštrūs

Matome, kad būdvardžiai, kaip ir daiktavardžiai, keičiasi skaičiais. Tačiau būdvardžių lyties daugiskaita nustatyti negalima. Daugiskaitos būdvardžio galūnė ir klausimas nesikeičia priklausomai nuo su juo siejamo daiktavardžio lyties. Daugiskaitos būdvardžiai atsako į klausimą ką? ir turi galūnes -s, -s.

Apibendrinkime pamoką.

Būdvardžiai keičiasi pagal skaičių ir vienaskaitoje pagal lytį. Būdvardžiai yra susiję su daiktavardžiu ir sutinka su juo pagal lytį ir skaičių.

Daugiskaitoje būdvardžio lytis negali būti nustatyta.

Pamokos tema : būdvardžių daugiskaitos linksnis.

Tikslas : supažindinti su daugiskaitos būdvardžių linksniavimo ypatumais.

Užduotys:

    formuoti gebėjimą linksniuoti būdvardžius daugiskaita,

    tobulinti gebėjimą atpažinti būdvardžių lytį ir didžiąją raidę; teisingai parašyti galūnes.

Ši pamoka priklauso skyriui „Būdvardžio pavadinimas“, pirmajai pamokai tema „Būdvardžių deklinacija daugiskaitoje“

Planuojami rezultatai , sudaryta UUD:

Asmeninis: ugdomasis ir pažintinis domėjimasis mokomąja medžiaga (suprasti ugdomąją užduotį pamokoje ir stengtis ją atlikti); moralinis ir etinis įsisavinamo turinio vertinimas, suteikiant asmeninį moralinį pasirinkimą, pagrįstą socialiniais ir asmeniniais tikslais; savo pasiekimų klasėje įvertinimas.

Reguliavimo: padedant mokytojui nustatyti ugdomosios veiklos tikslą, imtis iniciatyvos ugdomajame bendradarbiavime.

Komunikabilus : suformuluoti savo mintis žodine kalba;

pažinimo : savarankiškas pažintinio tikslo pasirinkimas ir formulavimas, reikalingos informacijos paieška ir parinkimas, analizė, palyginimas, objektų klasifikavimas pagal pasirinktus požymius.

Mokymo metodai : problemiškas; iš dalies ieškoti.

Per užsiėmimus

1. Apsisprendimas mokymosi veiklai.

Šiandien pamokoje turime svečių. Kreipkitės į svečius, pasisveikinkite. Manau, kad kiekvienas iš jūsų šiandien savo darbu pamokoje pradžiugins save ir mane. Taigi pradėkime.

Gražiai atsisėdo, atsivertė sąsiuvinius, paguldė su linkimu, taisyklingai paėmė rašiklius.

O šiandienos rusų kalbos pamoką norėčiau pradėti nuo K. G. Paustovskio pasisakymo apie rusų kalbą:

Mums buvo suteikta turtingiausia, tiksliausia, galingiausia ir tikrai stebuklinga rusų kalba.

Kokią išvadą galime padaryti iš šio teiginio?

O kokie žodžiai tiksliausiai apibūdino rusų kalbą?

Kokia jie yra kalbos dalis?

Dabar užsirašykite datą savo užrašų knygelėje.

Kaip norėtumėte, kad pamoka būtų? Paimkite daiktavardžio „pamoka“ epitetus. (Informatyvus, įdomus, juokingas, prasmingas)

Nuo ko tai priklauso? (Iš mokytojo ir mokinių bei jų tarpusavio supratimo)

2. Žinių aktualizavimas.

Daiktavardžiui „pamoka“ pasirinkome epitetus, pasakykite, kokia kalbos dalis išreiškiama? (su būdvardžiais)

Ką žinote apie būdvardžius? (Būdvardžiai – tai kalbos dalis, žyminti daikto ženklą ir atsakanti į klausimus kas?, kas?, kas?, ką? Būdvardžiai keičiasi pagal skaičių, lytį ir didžiąją raidę)

Grupinis darbas. (1 priedas)

Atsisakykite būdvardžių lapuose.

I grupė

II grupė

III grupė

I. p.

Įdomi pamoka

smagi pamoka

Informacinė pamoka

R. p.

įdomi pamoka

smagi pamoka

prasminga pamoka

D. p.

Įdomi pamoka

smagi pamoka

prasminga pamoka

V. p.

Įdomi pamoka

smagi pamoka

Informacinė pamoka

T. p.

Įdomi pamoka

smagi pamoka

prasminga pamoka

P. p.

Apie įdomią pamoką

Apie smagią pamoką

Apie turinio pamoką

Ką bendro turi šie būdvardžiai? (vienaskaita, vyriška)

Kokios yra pabaigos? (Tas pats)

Taigi, kaip keičiasi vienaskaitos būdvardžiai? (Vienaskaitoje būdvardžiai keičiasi pagal lytį ir didžiąją raidę)

Kaip nustatyti būdvardį vienaskaitoje? (Būdvardžio atvejis nustatomas pagal daiktavardžio, į kurį jis nurodo, raidę)

Žodžių junginius įdėkite įdomią pamoką vardininku daugiskaita.

Ar galima nustatyti būdvardžių lytį daugiskaita. Koks sunkumas?

Tai reiškia, kad daugiskaitos būdvardžių lyties negalima nustatyti.

3. Mokymosi užduoties teiginys.

Ar galime sakyti, kad daugiskaitos būdvardžiai keičiasi atsižvelgiant į didžiąsias ir mažąsias raides? (Ne visai-?)

Kaip manote, ką dirbsime šiandien per pamoką? Kas suformuluos pamokos temą? (daugiskaitos būdvardžių linksnis)

4. Projekto kūrimas, kaip išeiti iš sunkumų.

Atsisakyti dabar

I variantas - Įdomios pamokos

II variantas – linksmi pokyčiai

I. p. (kas?)

Įdomios pamokos

smagus pokytis

R. p. (kas?)

Įdomios pamokos

laimingas pasikeitimas

D. p. (kas?)

Įdomios pamokos

Laimingos permainos

V. p. (kas?)

Įdomios pamokos

smagus pokytis

Ir tt (kas?)

Įdomios pamokos

Laimingos permainos

P. p. (apie ką?)

Apie įdomias pamokas

Apie laimingus pokyčius

O dabar dėmesio. Poromis palyginkite būdvardžių didžiųjų raidžių galūnes. Ką galima pasakyti apie daugiskaitos būdvardžių galūnes? (baigia rungtynes)

Kokiais atvejais daugiskaitos būdvardžiai turi tas pačias galūnes?

I. p., V. p.
d., tu

R. p., P. p.
ai, jie

D. p.
ym, im

T. p.
ai, jie

Kaip galite nustatyti būdvardžio atvejį daugiskaitoje? (Būdvardžio atvejis daugiskaitoje gali būti atpažįstamas pagal daiktavardžio atvejį)

Ką sužinojote apie daugiskaitos būdvardį? Padarykite išvadą. (Daugiskaitos būdvardžiai keičiasi pagal didžiąsias ir mažąsias raides. Daugiskaitos būdvardžių lytis nenustatoma)

5. Pirminė konsolidacija išorinėje kalboje.

Patikrinkime, ar vadovėlio autoriai mums pritaria. Atsiverskime vadovėlį 34 puslapyje. Palyginkite savo išvadas su vadovėlio duomenimis.

Skaitykite taisykles tyliai ir garsiai.

Ką sužinojote apie būdvardžių keitimą daugiskaita?

6. Kūno kultūra.

Pavadinsiu frazes, kuriose yra daiktavardžių ir būdvardžių. Jei būdvardžius vadinu giminės daugiskaita, tupi, jei prielinksnio daugiskaita, šokini į vietą. Būk atsargus.

Tikri draugai (R.p.), apie miško augalus (P.p.), tankiuose sniego pusnyse (P.p.), ryškiose žvaigždėse (R.p.), prie gilių upių (R.p.), didžiuliuose miestuose (P.p.), iš įdomių knygų (R.p.), tamsiuose urvuose (P.p.).

7. Darbas poromis su savikontrole pagal standartą.

Dirbti porose. (2 priedas)

Jūs turite kortas ant stalo. Perskaitykite užduotį ir savais žodžiais paaiškinkite, ką reikia padaryti. (Įterpkite ir paryškinkite pabaigą, nustatykite didžiąją ir mažąją raidę)

Dėl balionų - T. p.
Apie vasaros atostogas – P. p.
Į apylinkių berniukus - D. p.
Iš dygliuotų krūmų – R.p.
Su žvarbiomis šalnomis – T. p.
Iki pirmųjų šalnų – R. p.
Ant muzikos instrumentų – P. p.
Ant upės bangų – D. p

Užteks. Patikrinkime standartą.

Kurios poros padarė lygiai tą patį?

Kaip nustatyti būdvardžių atvejį daugiskaitoje?

Vaikinai! Žiūrėkite akimis žemyn, aukštyn, į kairę, o dabar į langą ir į ekraną.

Žiema nenori atsisakyti savo teisių į pavasarį. To įrodymas – gražiausios žiemos dienos su šalčiu ir saule!

Sudarykite sakinį naudodami skaidrėje esančius žodžius.

Blizga, kibirkštys, sniegas, įvairiaspalvis, saulėje, šviesus.

Sniegas spindi spalvingomis kibirkštimis ryškioje saulėje.

Užsirašykite pasiūlymą.

Pabraukite pagrindines sakinio dalis. Nustatykite būdvardžių lytį ir didžiąją raidę.

(Patikrinkite lentoje)

8. Diferencijuoti namų darbai (3 priedas)

Tekstas yra priešais jus.

Skaityti.

Kokios kalbos dalies trūksta?

Kas gali savarankiškai pasirinkti tinkamus reikšmei tinkamus būdvardžius, ima žaliąją kortelę.

Kam reikia žodžių – pagalbininkai, paimkite geltoną kortelę.

Kas nepasitiki savo jėgomis, paimkite mėlyną kortelę.

Šiose kortelėse esančias užduotis galite atlikti namuose.

Žalioji korta.

Parašykite tekstą naudodami tinkamus būdvardžius. Nustatykite daugiskaitos būdvardžių atvejį.

Žiema atėjo su ... šalnomis, ... pūgomis, ... sniego pusnymis. ... miške ant sniego matomi ... pėdsakų raštai. Traška... šalnos.

Geltona kortelė

Parašykite tekstą pridėdami prasmingų žodžių. Nustatykite daugiskaitos būdvardžių atvejį.

Žiema atėjo su ... šalnomis, ... pūgomis, ... sniego pusnymis. ... miške ant sniego matomi ... pėdsakų raštai. Traška... šalnos.

Žodžiai nuorodai: traškantis, nuožmus, triukšmingas, žiema, žvėriškas, gilus.

Mėlyna kortelė.

Parašykite tekstą įterpdami trūkstamas būdvardžių galūnes. Nustatykite daugiskaitos būdvardžių atvejį.

Žiema atėjo su traškesiais ... šalnomis, triukšmingomis ... pūgomis, giliomis ... sniego pusnymis. Žiemos miške, ant sniego, matomi gyvūnų raštai... pėdsakai. Nuožmi ... šalnos trūkinėja.

9. Ugdomosios veiklos atspindys

Įvertinti edukacinės veiklos rezultatus.

Prisiminkite mūsų pamokos temą.

Kaip keičiasi daugiskaitos būdvardžiai? (Tik atskirais atvejais)

Kaip nesikeičia daugiskaitos būdvardžiai? (Nekeiskite nuo gimimo).

Kaip nustatyti būdvardžio atvejį daugiskaitoje? (Kaip ir vienaskaitoje, būdvardžio atvejis nustatomas pagal daiktavardžio, į kurį jis nurodo, atvejį)

Būdvardis reiškia objekto požymį. Ši kalbos dalis yra priklausoma ir atsako į klausimus ką? kuri? kuri? kuri? Būdvardis sakinyje turi ryšį su daiktavardžiu, o paties būdvardžio ir daiktavardžio junginys dėl formų ir derinių įvairovės suteikia rusų kalbai nepaprasto turtingumo ir grožio. Mokykloje mokiniams dažnai reikia nustatyti būdvardį. Norint teisingai išsiaiškinti atvejį ir nesupainioti skirtingų atvejų būdvardžių, svarbu laikytis algoritmo ir atsiminti kai kuriuos niuansus.

Nustatykite būdvardžių atvejus. Keletas rekomendacijų. Būdvardžių ypatumai įvairiais atvejais
Prieš pradedant svarstyti būdvardžių deklinacijos klausimą, svarbu atkreipti dėmesį į šios kalbos dalies pasikeitimo ypatybes. Didelės ir mažosios raidės linksnis tiesiogiai priklauso nuo būdvardžio lyties ir skaičiaus. Prisiminkite principą keisti tam tikros kalbos dalies žodžius pagal skaičių ir lytį, tada galėsite lengvai naršyti atvejų galūnėse.
  1. Būdvardžiai atmetami pagal lytį tik vienaskaitoje.
    • Vyriška giminė: galūnės -oy, -y, -y. Pavyzdžiui: draugas (koks?) didelis, malonus, jautrus.
    • Moteriška: galūnės -aya, -aya. Striukė (koks?) Raudona, mėlyna.
    • Neutrali lytis: galūnės -oe, -ee. Veidrodis (koks?) Apvalus, mėlynas.
    Būdvardžio lytį galima nustatyti pagal daiktavardį, į kurį jis nurodo tekste.
  2. Būdvardžiai atmetami skaičiais.
    • Vienaskaita jie žymi vieno objekto ženklą, daiktų rinkinį. Pavyzdžiui: geras pasirinkimas, didelis stalas, draugiška klasė, linksmas jaunimas.
    • Daugiskaitos būdvardžiai reiškia daugybę dalykų. Jie atsako vardininku į klausimą ką? ir turi galūnes -s, -s.
Būdvardžio skaičių galite nustatyti pagal daiktavardį, į kurį nurodo būdvardis.

Apsvarstykite būdvardžių deklinacijos ypatybes atvejais. Žinodami šios kalbos dalies deklinacijos principus, galėsite nustatyti būdvardžio atvejį.

Moteriškos giminės būdvardžiai vienaskaitoje atmetami taip:

  • Vardinis atvejis. Pabaigos - th, - th. Meškerė (kokia?) ilga.
  • Genityvas. Pabaiga – oi, oi. Meškerės (kokios?) ilgio.
  • Dative. Pabaiga - o taip. Meškerė (kokia?) Ilga.
  • Kaltinamoji. Pabaigos - th, -th. Meškerė (kokia?) Ilga.
  • Instrumentinis dėklas. Pabaiga – oi, oi. Meškerė (kokia?) Ilga.
  • Prielinksnis. Pabaiga – oi, oi. Maždaug meškerės (kokios?) ilgio.
Prisiminkite šios būdvardžių grupės linksniavimo tvarką. Atkreipkite dėmesį, kad būdvardžių galūnės genityvo, datyvo, instrumentinio ir prielinksnio atveju yra vienodos. Tokiais atvejais turėsite nustatyti atvejį pagal daiktavardį.

Vidurinės ir vyriškos giminės būdvardžiai vienaskaitoje atmetami pagal šią schemą:

atveju vyriškas
Pabaiga
Pavyzdys Neutrali lytis
Pabaiga
Pavyzdys
vardininkas - oi, oi, oi
Stalas (koks?) didelis,
medienos
- Oi, ji
Dangus (kas?)
mėlyna, mėlyna
genityvas - Oi, - jo
Stalas (koks?) Didelis,
medinis
- Oi, - jo
Dangus (kas?)
mėlyna, mėlyna
datatyvas - Om, - jį
Stalas (koks?) Didelis,
medinis
- Om, - jį
Dangus (kas?)
mėlyna, mėlyna
kaltinamasis
Animuoti
daiktavardis-žr
gentis. paj
Negyvas-
matyti juos.
atveju
Matyti juos.
atveju
Dangus (kas?)
mėlyna, mėlyna
instrumentinis -th, -im
Stalas (koks?) Didelis,
medinis
-th, -im
Dangus (kas?)
mėlyna, mėlyna
prielinksnis -om, -em
Apie stalą (ką?) Didelis,
medinis
-O, valgyk
Apie dangų (ką?)
mėlyna, mėlyna

Būdvardį galite nustatyti pagal daiktavardžio, į kurį jis nurodo, didžiąją raidę. Kaip pastebėjote, šios žodžių grupės vardininko, priegaidės, kilmininko būdvardžius nesunku supainioti pagal jų galūnes. Pagal daiktavardį nustatykite būdvardžio raidę.

Daugiskaitoje būdvardžiai atmetami taip:

  • Vardininko raidė: -s, -s. Namai (kokie?) Dideli.
  • Genityvo raidė: -s, -ih. Namai (kokie?) Dideli.
  • Datyvinės raidės: -ym, -im. Namai (kokie?) Dideli.
  • Priežastis: Gyvieji daiktavardžiai linksniuojami kilmininko linksniu, o negyvieji daiktavardžiai – vardininko linksniu. Namai (kokie?) Dideli.
  • Instrumentinis dėklas: -y, -imi. Namai (kokie?) Dideli.
  • Prielinksnis: -th, -them. Apie namus (kokius?) didelius.
Atkreipkite dėmesį, kad šios grupės būdvardžių žodžių giminės ir prielinksnio galūnės yra vienodos. Taip pat sunkumų gali kilti nustatant vardininką, kilmininką, priegaidę. Tada atkreipkite dėmesį į daiktavardžio atvejį, daiktavardžio vaidmenį sakinyje.

Kaip nustatyti būdvardžio didžiąją raidę? Algoritmas
Kaip teisingai nustatyti būdvardžio didžiąją raidę? Kad visada tiksliai nurodytumėte tam tikros kalbos dalies raidę, naudokite algoritmą.

  1. Prisiminkite būdvardžių deklinacijos ypatybes, jų galūnes, atvejų klausimus.
  2. Ant popieriaus lapo užrašykite būdvardį.
  3. Pažymėkite būdvardžio galūnę ir palyginkite mintyse su lentele.
  4. Jei abejojate, jūsų būdvardis negali būti nustatytas pagal galūnę, atkreipkite dėmesį į daiktavardį.
  5. Užduokite klausimą daiktavardžiui, paryškinkite galūnę ir nustatykite jos atvejį. Būdvardis turi tą patį atvejį.
  6. Kartais sunku atskirti vardininką ir priegaidę. Tokiu atveju turite išsiaiškinti daiktavardžio, į kurį sakinyje nurodo būdvardis, vaidmenį.
    • daiktavardis vardininko linksnyje - subjektas, pagrindinis sakinio narys;
    • daiktavardis kaltinamojoje byloje yra nedidelė sakinio dalis.
    Būdvardis turės tą patį atvejį.
Prisiminkite skirtingų atvejų požymius, šios kalbos dalies deklinacijos ypatybes, naudokite algoritmą. Tada visada teisingai nustatysite būdvardžio raidę.