Lábápolás

A melléknév többes szám. Többes számú melléknév ragozása. VI. Új anyagon dolgozik

A melléknév többes szám.  Többes számú melléknév ragozása.  VI.  Új anyagon dolgozik
Vigyor Marina Viktorovna
Oktatási intézmény: Az SSPI zseleznovodszki fióktelepének általános iskolája
Rövid munkaköri leírás:

Megjelenés dátuma: 2018-05-17 A melléknevek többes számú végződése Vigyor Marina Viktorovna mutassa be a melléknevek általános végződését; folytatni a tanulók megismertetését a melléknevek szemantikai jelentésével; megszilárdítani a kérdésfeltevés képességét a főnévtől a melléknévig; elmélyítse a tanulók elképzeléseit a melléknevek szerepéről az emberek beszédében; megegyezés készségének kialakítására főnév + melléknév.

Megjelenítési tanúsítvány megtekintése

A melléknevek többes számú végződése

Téma itt: A melléknevek többes számú végződése.

Gólok: (nevelési, fejlesztő, nevelési) és az óra céljai:

Nevelési :

mutassa be a melléknevek általános végződését; folytatni a tanulók megismertetését a melléknevek szemantikai jelentésével; megszilárdítani a kérdésfeltevés képességét a főnévtől a melléknévig;

elmélyítse a tanulók elképzeléseit a melléknevek szerepéről az emberek beszédében; megegyezés készségének kialakítására főnév + melléknév.

Nevelési :

fejleszteni a tanulók koherens beszédét a kérdések megválaszolásának képességén keresztül; gazdagítsa a tanulók szókincsét a különböző beszédrészek szavaival; fejleszteni a gyermekek helyesírási éberségét, megfigyelését; elemzési és következtetési képesség.

Nevelési: a pontosság, a viselkedéskultúra nevelése az osztályteremben.

Az óra céljai : hogy a tanulók ráébredjenek a melléknevek szerepére beszédünkben.

tantárgy

Idézze fel a főnevek eseteit, ismerje meg a főnevek névelős eseteit

Személyes:

- felismerni a tanulás, új dolgok elsajátításának fontosságát, megérteni egyes oktatási tevékenységek jelentőségét;

- képes legyen az élethelyzeteket (emberi cselekedeteket) az általánosan elfogadott normák és értékek alapján értékelni;

- érdeklődést mutatni az oktatási problémák közös megoldási módjainak megtalálása és alkalmazása iránt;

- megérteni az oktatási tevékenység sikerének okait.

Metatárgy:

Szabályozó:

- a tanulási feladat elfogadásának és teljesítésére való törekvésnek a kialakítása;

- a problémafelvetés és -megfogalmazás képességének kialakítása;

- a foglalkozáson a tevékenység céljának meghatározására való képesség kialakítása;

- a pedagógus által javasolt terv szerinti munkaképesség kialakítása;

- a teljesítőképesség és a mintával való összehasonlítási képesség kialakítása;

Rögzítse a felmerült nehézség leküzdését

Kognitív:

- általánosítás alapján következtetéseket levonni;

- legyen képes az ismeretek modellezésére, strukturálására, állítások tudatos és önkényes felépítésére;

- képes legyen kiválasztani a problémák megoldásának leghatékonyabb módjait az adott feltételek függvényében

Kommunikatív:

- hallgatni, együttműködni az osztálytársakkal csoportban, párban végzett munka során;

- részt venni a nevelési párbeszédben, érvelni álláspontja mellett

- vegye figyelembe mások álláspontját.

Az óra szakaszai

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

UUD

1.Az oktatási tevékenység motivációja.

- Ma vendégeink vannak az órán. Fordulj a vendégek felé, köszönj, mosolyogj rájuk és a szomszédodra. Úgy gondolom, hogy ma mindannyian örömet okoztok magának és nekem a leckében végzett munkájával.

Nagyon szeretném, ha mosolyogna

Elégedettek vagyunk a munkánkkal.

Legyen ez a lecke mindannyiunk örömére

És mindannyian érezni fogjuk a saját sikerünket.

– Íráskor nézzük meg a beszállási szabályokat

Fegyver?

Lábak?

Könyök?

Vissza?

Nyissa ki a jegyzetfüzeteket, helyezze el helyesen, ferdén.

Egy perc kalligráfia (CSÚSZIK)

Ja, ja, ó, ő, ó, jaj, jaj, jaj

Személyes:önrendelkezés,

szabályozó: célmeghatározás; kommunikatív: tanulási együttműködés tervezése tanárral és társaival

2.Az ismeretek felfrissítése

Melyik fa ugyanolyan színű télen és nyáron? (CSÚSZIK)

- A lucfenyő szóhoz válassza ki és írja le az azonos gyökerű szavakat (halszálka. luc, luc...

- Milyen szavakkal jellemezhetjük a lucfenyőt (bolyhos. zöld. szúrós ....

A beszéd melyik része segített a leírásban? Mit tudsz róla? CSÚSZIK)

(A melléknév egy olyan beszédrész, amely egy tárgy jelét jelöli, és választ ad a kérdésekre: melyik?, melyik?, melyik?, mi?

- Szóval hogyan változnak a melléknevek egyes számban?

(Egyes számban a melléknevek nemtől és kisbetűtől függően változnak)

Hogyan határozzuk meg a melléknév esetét egyes számban?

(A melléknév esetét annak a főnévnek az esete határozza meg, amelyre vonatkozik)

A melléknév egy olyan beszédrész, amely egy tárgy jelét jelöli, és a mi?, mi?, mi?, mi? kérdésekre válaszol? A melléknevek szám, nem és kis- és nagybetű szerint változnak)

Kommunikatív:

Fejlesztjük a mások meghallgatásának és megértésének képességét.

- a feladatoknak megfelelően beszédmegnyilatkozást építeni.

- Fogalmazd meg gondolataidat szóban.

kognitív

Rahívjuk

- ban ben

n

Szabályozó:

Megjósolni a közelgő munkát (tervet készíteni).

Vegyen részt az óra témájának és céljának megbeszélésében, megfogalmazásában.

— részt venni egy adott feladat eredményének értékelésében és megvitatásában.

3. Az óra témájának és céljának megfogalmazása

— (CSÚSZIK)

Ez a rejtvény segít meghatározni a mai óra témáját:

Az erdő két szépsége...
Két unokatestvér...
Az egyiknek rövid...,
Más hosszban .. tűk. (Fenyő és karácsonyfa)

MUNKA KÁRTYÁKRA

Az asztalokon azonos szövegű kártyák vannak. Adj hozzájuk végződéseket

Mit tud mondani az óra témájával kapcsolatban? Mit fogunk tanulni?

(A melléknevek többes szám.)

Miért döntött így?

(A vers mellőzi a többes számú melléknevek végződését.)
- Hogyan állapítottad meg, hogy ez többes számú melléknév?

(A - Mi? kérdésre; azon főnéven, amelyhez ezek a melléknevek kapcsolódnak, szintén többes számban használatosak.)

(CSÚSZIK)
- Ma a leckében a többes számú melléknevek deklinációjával ismerkedünk meg.

Mik a céljaid ezzel a leckével?

Határozza meg az óra témáját!

4.Új ismeretek felfedezése. Csoportmunka

- Kezdjük a melléknév nevének tanulmányozását (csoportos munka).

1. csoport: Hogyan változnak a többes számú melléknevek?

1. Többes számú melléknevek elutasítása:

erdei szépségek, hosszú tűk

3. Változnak a melléknévvégződések?

4. Milyen esetekben hasonlítanak a végződések, és milyen esetekben különböznek?

Kérdések: vonjon le következtetést. Írd le.

2. csoport: Melyek a többes számú melléknevek végződése. Készíts táblázatot a végződésekről

1. Többes számú melléknevek elutasítása

2. Emelje ki a melléknevek végződését!

3. Készíts táblázatot a végződésekről.

4. Milyen esetekben hasonlóak a végződések, hol különböznek

3. csoport: Változnak-e a többes számú melléknevek nemenként?

1. Többes számú melléknevek elutasítása: karcsú, kicsi (lucfenyők, bokrok, fák)

2. Emelje ki a melléknevek végződését!

3. Milyen főnevekkel utasítottad el a mellékneveket?

4. Változott a melléknevek végződése?

5. Változnak-e a többes számú melléknevek nemenként?

Következtetés. Vegyél következtetést. Írd le.

4. csoport: Hogyan határozható meg a többes számú melléknév esete?

Téli erdők, hatalmas fenyőfákról, zöld levelektől, finom zsemlétől, vékony ágaktól egészen kis szigetekig, gazdag termés, vicces majmokkal, erdei szürkületben, hatalmas hősök, érdekes emberek

1. Emelje ki a melléknevek végződését!

2. Határozza meg a szavak kis- és nagybetűjét a kifejezésekben (Ne feledje, hogyan határozták meg a melléknevek esetét egyes számban)

3. Hogyan határozható meg a melléknév esete?

Elutasítási kifejezések

1 sor kis fák

2 soros zöld erdők

3 sor magas lucfenyő

Csoportokban dolgoznak

Szabályozó:

- pedagógus segítségével meghatározni és megfogalmazni a tanórán végzett tevékenység célját.

- kimondani a leckében a cselekvések sorrendjét.

Személyes:

- R fejlesztjük a karakterekhez való viszonyulásunk, érzelmeink kifejezésének képességét.

- a cselekvések értékelése egy bizonyos helyzetnek megfelelően.

kognitív

-Rahívjukképes információt kinyerni diagramokból, illusztrációkból, szövegekből.

- ban benfeltárja a tárgyak lényegét, jellemzőit.

— ntárgyak elemzése alapján következtetéseket levonni.

jellemzők szerint általánosít és osztályoz.

- ról rőlutal a tankönyv terjedésére.

- találja meg a választ a kérdésekre az illusztrációban.

5.Fizminutka

6.Elsődleges konszolidáció (párban végzett munka).

Emlékezzen leckénk témájára.

Hogyan változnak a többes számú melléknevek? (Csak esetenként)

- Hogyan nem változnak a többes számú melléknevek? (Ne változzon születés szerint).

- Hogyan határozható meg a többes számú melléknév esete? (Ahogyan az egyes számban, a melléknév esetét a főnév esete határozza meg, amelyre vonatkozik)

Személyes:

- motivációt alakítunk ki a tanuláshoz és a céltudatos kognitív tevékenységhez.

Szabályozó:

- tanulja meg tankönyvi illusztrációval kifejezni feltételezését munka alapján.

- megtanulni a tanár által javasolt terv szerint dolgozni.

Kognitív:

konvertálja az információkat egyik űrlapból a másikba: az osztály és a tanár közös munkájának eredményeként vonjon le következtetéseket.

- összpontosítani a tankönyv terjedésére.

- kérdésekre választ találni a szövegben, illusztrációkban

7. Önálló munkavégzés szabvány szerinti önellenőrzéssel.

1. szint

a) Írd le.

A melléknevek száma.
1. Határozza meg a melléknevek számát, jelölje ki a végződéseket!
Zöld levelek, ritka esők, őszi napok, erős szél, nagy cseppek, az utolsó levél, erdei tisztás, gyönyörű falu.

2. szint
2. Válasszon megfelelő mellékneveket a főnevekhez! Határozza meg a melléknevek számát, jelölje ki a végződéseket.

Szülőföldek, (mi?) ……….. üzlet, (mi?) …………táska, (mi?) ……….fa, (mi?) ………. rétek, (mi?) ……….. hónap, (mi?) ……….… növény.

3. szint
3. Illessze be a hiányzó betűket. Határozza meg a melléknevek nemét és számát!

Meleg napok után jött a z..lotaya os..n. Az erdők szélén még mindig terem a gomba: vörös hajú .. vargánya, zöldes .. és rózsaszín nyers .. ki, hogyan .. hogy .. tejgomba és illatos .. piros .. ki. A régi .. nagy .. tuskók összebújnak .. ke vékony lábú .. mézes galóca.

Szabályozó:

- részt venni (a pedagógus munkájában) az általános és egyéni munka eredményeinek értékelésében.

8. Az oktatási tevékenység tükrözése az órán.

- Az óra elején azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy megtudjuk, hogyan csökkennek a többes számú jelzők. Elértük a célunkat?

Milyen kérdésekre terveztünk választ adni?

- Sikerült megcsinálni?

Szabályozó:

- a tanulási tevékenységeket a céloknak megfelelően értékelni

- kognitív és személyes reflexió végrehajtására.

9. Házi feladat.

Írj le 10 melléknévi kifejezést! és főnév. meghatározza a nemzetséget. Szám, tok.

Szabályozási: .

1. A főnevek a három közül az egyikhez tartoznak szülés: férfi, nő, átlagos.

A főnév neme úgy határozható meg, ha egyetértünk vele az enyém birtokos névmással:

fiam, kormányzóm, függönyem, házam - férfias;
a feleségem, a falam, az éjszakám - nőies,
ablakom, égboltom, állatom - semleges nemű.

Ezenkívül a legtöbb embert jelölő főnév esetében a nem a nem alapján határozható meg - a tanítványom, a nagyapám(férfias); anyám, húgom(nőies).

2. Nemzetség megváltoztathatatlan főnevek a következőképpen van meghatározva.

    Az embereket megnevező megváltoztathatatlan főnevek nemét a nem határozza meg.

    Bátor hidalgo, kitűnő hölgy.

    A szakmát és foglalkozást jelölő főnevek hímneműek.

    Katonai attasé, éjszakai portás.

    Az állatokat megnevező változatlan főnevek hímneműek, bár nőstényre utalva nőnemű főnévként is használhatók.

    Ausztrál kenguru, vicces csimpánz, kis kolibri.
    A csimpánz szoptatta kicsinyét.

    Kivételek: tsetse, iwashi- nőies.

    A megváltoztathatatlan élettelen főnevek semlegesek.

    Éjszakai taxi, finom pörkölt, új roló.

    Kivételek: kávé, büntetés, sirokkó(férfias) sugárút, szalámi(nőies).

3. A főnevek egy speciális csoportot alkotnak generikus, amely férfi és női embereket egyaránt képviselhet.

Micsoda ribanc vagy! Milyen nyavalyás vagy!

    Az általános főnevek egy személyt jellemeznek, általában értékelő tulajdonságot adnak a személynek, -а, -я végződéssel rendelkeznek, és az 1. ragozáshoz tartoznak.

    Egy nyavalyás, egy vezéregyéniség, egy énekes, egy kemény munkás, egy koszos ember, egy csávó, egy részeg, egy cicus, egy álmos, egy síró.

Jegyzet!

Néhány 2. deklináció nulla végű főnév, a személyek szakma szerinti megnevezése ( orvos, professzor, egyetemi docens, sofőr stb.), bár a nőstényekkel kapcsolatban használhatók, mégis hímnemű főnevek!

4. A főnevek nemét az egyes szám alakja határozza meg. Ha egy főnévnek nincs egyes alakja, akkor nem rendelhető a három nem egyikéhez sem.

Jászló, tészta, nadrág, vasvilla.

B) A főnév száma

1. A legtöbb főnévnek két szám van - Az egyetlen dologés többes szám. Egyes számban a főnév egy tárgyat, többes számban több tárgyat jelöl.

Ceruza - ceruzák; orvos - orvosok.

2. Csak egy forma(egyes vagy többes szám) valódi, gyűjtő, elvont és néhány konkrét főnévvel rendelkezik.

Csak forma egyedülálló rendelkezik:

    a legtöbb valódi főnév;

    Olaj, cement, cukor, gyöngy, tejföl, tej.

    a legtöbb elvont főnév;

    Öröm, kedvesség, bánat, szórakozás, pirosság, futás, ősz haj.

    a legtöbb gyűjtőnév;

    Tanítás, diákok, lombok, állatok, varjak, gyerekek.

    a legtöbb tulajdonnév.

    Voronyezs, Kaukázus, Kaszpi-tenger, Urál.

Jegyzet!

Egyes esetekben azok a főnevek, amelyeknek csak egyes alakja van, többes számú alakot alkothatnak. De egy ilyen oktatás szükségszerűen összefügg a szó jelentésének megváltozásával:

1) nál nél anyag

a) anyagok típusai, fajtái:

bor - desszert borok, olaj - ipari olajok;

b) az anyag által lefedett nagy terület értéke:

víz - az óceán vize, homok - a Karakum homokja;

2) nál nél absztrakt a főnevek többes számú alakjának jelentése:

a) a minőségek, tulajdonságok, állapotok különféle megnyilvánulásai:

lehetőség - új lehetőségek, öröm - örömeink;

b) egy jel, állapot, cselekvés időtartama, ismétlődése és megnyilvánulási foka:

fagy - hosszú fagyok, fájdalom - erős fájdalom, sírás - sikolyok.

Csak forma többes szám rendelkezik:

    néhány valódi főnév;

    Tinta, fűrészpor, tisztítás.

    néhány elvont főnév;

    Névnapok, választások, támadások, intrikák, verések.

  • néhány gyűjtőnév;

    Pénz, pénzügy, vadon.

  • néhány tulajdonnév;

    Karakum, Kárpátok, a "Démonok" című regény.

    páros objektumokat, azaz két részből álló objektumokat jelölő szavak;

    Szemüveg, nadrág, szán, kapu, olló, fogó.

    az időintervallumok néhány neve.

    Alkonyat, nappal, hétköznap, ünnepnapok.

Jegyzet!

Azoknál a főneveknél, amelyeknek csak többes számú alakja van, nemcsak a nemet nem határozzák meg, hanem a ragozást sem!

C) A főnevek eset- és ragozása

1. Oroszul hat esetek:

    A névelő kivételével minden esetet hívunk közvetett.

Jegyzet!

1) A főnév esetének helyes meghatározásához meg kell találnia a szót, amelytől a főnév függ, és fel kell tennie egy kérdést ebből a szóból a főnévre, és jobb, ha mindkét kérdést egyszerre használja.

Házasodik: Hitt egy barátnak: hitt[kinek? mi?] barát - D. p.

Az alany általában I. p. alakú, és az ilyen főnév nem függ a mondat többi tagjától, hanem az állítmányhoz kapcsolódik.

Házasodik: Nekem van[WHO? mi?] barát - I. p.

2) Különösen fontos mindkét kérdést feltenni, ha a főnév névelőben, genitivusban vagy akuzatívusban van, mivel az élő főneveknél ugyanazok a származási és akuzatívus kérdéseik (ki?), míg az élettelen főneveknél ugyanazok a névelő és az akuzatív kérdések (mi? ).

3) Ha a főnévnek elöljárója van, akkor a kérdést ezzel az előszóval kell feltenni.

Házasodik: Belenézett a könyvbe: nézett[kiben? mibe?] egy könyvben.

4) Az elöljárószót a főnévtől melléknévvel, névmással lehet elválasztani. Figyeljük meg, hogy az elöljárószó főnévhez kapcsolódik, nem főnévfüggő.

Házasodik: Összeveszett barátjával: veszekedett[kivel? mivel?] egy baráttal.

2. A főnevek esetekben és számokban történő megváltoztatását hívják hanyatlás.

    Változatlan főnevek ( kabát, szitro, metró, taxi, kenguru, ENSZ, közlekedési rendőrség) nincs ragozás! Számuk és esetük a kérdéssel kapcsolatos kifejezésekben és mondatokban határozható meg.

    Ült[kiben? miben?] ban ben kabát - egyes szám, elöljáró; Jött[ki nélkül? ami nélkül?] nélkül kabát - egyes szám, genitív.

3. A ragozott főnevek deklinációját az alak határozza meg névelő egyes szám. A legtöbb egyes számú főnév háromféle deklinációba sorolható.

A deklináció típusát a kezdeti alak határozza meg (egyes szám, névelő):

1. szeres. -és én Női, hímnemű és köznevek -а, -я végződéssel. Tavasz, föld, vonal, bácsi, uram, koszos.
2. szeres. nulla Hímnemű főnevek null végződéssel. Ház, él, labda, planetárium.
-o, -e Minden -o, -e végződésű főnév. Ablak, mező, gyanú- semleges nem; farkas, inas- férfias.
3. szeres. nulla Nulla végű nőnemű főnevek. Anya, lánya, éjszaka, sztyepp.

4. Tíz semleges főnév végződése -my (végződés -я): idő, teher, kengyel, törzs, láng, transzparens, korona, mag, név, tőgy, valamint a főnevek módja, gyermek utal heterogén(különböző deklinációjú végződéseik vannak).

5. A férfi főnévnek különböző gyökerei vannak egyes és többes számban ( ember emberek), ezért egyes és többes számban különböző típusú deklinációi vannak:

személy (egyes szám) - elutasított, mint a 2. deklináció főneve;
emberek (többes szám) - 3. ragozású főnévként ragozva.

6. Lényeges melléknevek és melléknevek (az egyik szófajból a másikba való átmenet során keletkezett főnevek: fagylalt, étkező, nappali, szobalány stb.) nem tartoznak a háromféle deklináció egyikébe sem. Továbbra is úgy ragoznak, ahogy a melléknevek és a melléknevek ragoznak!

D) Főnévi ragozási minták

1. deklináció

ügy Egyedülálló Többes szám
I. o. Anya Dajka Ária anyák Bébiszitterek Arias
R. p. anyák Bébiszitterek Arias Anya Nian Arius
D. o. Anya bébiszitter Arias Anya Gyermekfelügyelet Ariyam
V. o. Anya bébiszitter Ária Anya Nian Arias
T. o. Anyáé) Bébiszitter(ek) Aria(k) Anyáé Bébiszitterek Arias
P. o. Anyáról A bébiszitterről Áriáról Anyukákról A dadusokról Az áriákról

Jegyzet!

Az -iya 1. deklinációjának főnevei (végződés -я): hadsereg, ária, szimfónia, Máriaés mások - az egyes szám datívusában és elöljáróiban -i végződést tartalmaznak, mint a 3. deklináció főnevét.

Házasodik: a hadseregnek, az áriáról, a szimfóniáról, a szimfóniáról, Máriának, Máriáról.

A -ya (-я végződésű) főneveknél: Marya, hazug, sejt

Házasodik: Máriának, Máriáról.

2. deklináció. férfias

ügy Egyedülálló Többes szám
I. o. Ház dákó Házak Lovak jelzéseket
R. p. Házak kiya házak lovak Kijev
D. o. itthon kyu itthon Lovak qiyam
V. o. Ház dákó Házak lovak jelzéseket
T. o. itthon Kiem házak lovak kiyami
P. o. A házról A lóról A jelről A házakról A lovakról A jelzésekről

Jegyzet!

A 2. deklináció -y-ra végződő főnevei (nulla végződés): dákó, rádium, proletár, planetáriumés mások - az egyetlen prepozíciós esetben -i végződés van, mint a 3. deklináció főnevei.

Házasodik: a rádiumról, a planetáriumról.

Az -ey, -ay (nulla végződésű) főneveknél: vége, veréb stb. - ez a szabály nem érvényes (!).

Házasodik: a széléről, a verébről.

2. deklináció. Semleges nem

Ragadt főnevek

ügy Egyedülálló Többes szám
I. o. Idő Pálya Idő Módokon
R. p. idő Módokon alkalommal Módokon
D. o. idő Módokon alkalommal Módokon
V. o. Idő Pálya Idő Módokon
T. o. idő szerint út Időről időre Módokon
P. o. Az időről Az útról Az időkről A módokról

Jegyzet!

Ferde esetekben a -my végződésű főnevek -en- utótaggal rendelkeznek ( idő, mag, név).
Kivétel alkotják a főnevek genitivus esetének többes számú alakjait mag, kengyel - nincs mag, nincs kengyel.

1. § A melléknevek nemének meghatározása

Ebben a leckében megvizsgáljuk a melléknév morfológiai jellemzőit. Emlékezzünk vissza, hogy a melléknév egy önálló beszédrész, amely a tárgyak jeleit jelöli, és a mi kérdésekre válaszol? melyik? melyik? melyik?

Egy kifejezésben és egy mondatban a melléknév a főnévhez kapcsolódik.

A főnév a fő szó, a melléknév pedig a függő szó. A melléknévre vonatkozó kérdést a főnév nevében teszik fel, például:

Vettek nekem egy kék labdát. A labda (mi?) kék.

Láttunk egy kis tacskót. Tacskó (mi?) Kicsi.

A főnév nemének és számának meghatározásakor emlékezni kell arra, hogy a nem a főnév állandó jellemzője, és a szám változtatható.

A melléknév mindig ugyanolyan formában van, mint a főnév, vagyis nemében és számában megegyezik a melléknévvel. E beszédrészek közötti kapcsolatot megegyezésnek nevezzük.

Tanuld meg meghatározni a melléknév nemét. Ennek helyes végrehajtásához meg kell találnia, hogy melyik nemhez tartozik az a főnév, amelyhez a melléknév társul. A melléknév azonos nemű lesz.

A labda szó férfias, ami azt jelenti

a melléknevek is hímneműek.

A nefelejcs főnév nőnemű, így a melléknevek is nőneműek.

A felhő szó semleges, és a melléknevek is semlegesek.

Ügyeljen a főnevekre és a kapcsolódó melléknevekre. Ha az egyik nemhez tartozó főnév helyébe egy másik nemű főnév lép, a melléknevek végződése megváltozik. Tehát a melléknevek nemenként változnak. A nem a melléknév változó jele.

2. § A melléknevek számának meghatározása

A következő morfológiai jellemző, amellyel ebben a leckében foglalkozunk, a szám. Vegyünk különböző nemű főneveket, változtassuk meg őket számokkal, és nézzük meg, hogyan befolyásolja ez a melléknevek végződését.

kés (mi?) éles

kések (mi?) élesek

lapát (mi?) éles

lapát (mi?) éles

penge (mi?) éles

pengék (mi?) élesek

Azt látjuk, hogy a melléknevek, mint a főnevek, számokban változnak. De a többes számú melléknevek neme nem határozható meg. A többes számú melléknév végződése és kérdése nem változik a hozzá tartozó főnév nemétől függően. A többes számú melléknevek a mi kérdésre válaszolnak? és van -s, -s végződése.

Foglaljuk össze a leckét.

A melléknevek szám szerint, egyes számban pedig nem szerint változnak. A melléknevek egy főnévhez kapcsolódnak, nemben és számban megegyeznek vele.

Többes számban a melléknév neme nem határozható meg.

Óra témája : Melléknevek többes számú ragozása.

Cél : bevezetni a többes számú melléknevek deklinációjának jellemzőit.

Feladatok:

    a melléknevek többes számban való ragozásának képességének kialakítása,

    a melléknevek nemének és esetének felismerésének képességének fejlesztése; írja le helyesen a végződéseket.

Ez a lecke a "Melléknevek neve" szakaszhoz tartozik, amely az első lecke a "Melléknevek deklinációja többes számban" témában.

Tervezett eredmények , amelyet UUD alkot:

Személyes: oktatási és kognitív érdeklődés az oktatási anyagok iránt (az órán belüli oktatási feladat megértése és annak teljesítésére való törekvés); az asszimilálandó tartalom erkölcsi és etikai értékelése, a társadalmi és személyes célokon alapuló személyes erkölcsi választás biztosítása; osztálytermi eredményeik értékelése.

Szabályozó: pedagógus segítségével határozza meg a nevelési tevékenység célját, kezdeményezzen oktatási együttműködést.

Kommunikatív : szóbeli beszédben megfogalmazni gondolatait;

kognitív : kognitív cél önálló kiválasztása és megfogalmazása, a szükséges információk keresése, kiválasztása, elemzése, összehasonlítása, tárgyak osztályozása a kiválasztott jellemzők szerint.

Tanítási módszerek : problémás; részben keressen.

Az órák alatt

1. Önrendelkezés a tanulási tevékenységekhez.

Ma vendégeink vannak az órán. Fordulj a vendégek felé, köszönj. Úgy gondolom, hogy ma mindannyian örömet okoztok magának és nekem a leckében végzett munkájával. Tehát kezdjük.

Szépen leültek, kinyitották a füzeteket, ferdén lefektették, helyesen vették a tollakat.

Az orosz nyelv mai óráját pedig azzal szeretném kezdeni, hogy elolvasom K. G. Paustovsky nyilatkozatát az orosz nyelvről:

A leggazdagabb, legpontosabb, legerősebb és igazán varázslatos orosz nyelvet kaptuk.

Milyen következtetést vonhatunk le ebből a kijelentésből?

És milyen szavak adták a legpontosabb leírást az orosz nyelvről?

Melyik a beszéd része?

Most írja le a dátumot a füzetébe.

Milyen lenne a lecke? Vedd fel a "lecke" főnév jelzőit. (Informatív, érdekes, vicces, tartalmas)

Kitől függ? (A tanártól és a diákoktól és kölcsönös megértésüktől)

2. A tudás aktualizálása.

A "lecke" főnévhez jelzőket választottunk, mondd meg, a beszéd melyik részének jelzői vannak kifejezve? (melléknevekkel)

Mit tudsz a melléknevekről? (A melléknevek egy olyan beszédrész, amely egy tárgy jelét jelöli, és válaszol a kérdésekre: melyik?, melyik?, melyik?

Csoportmunka. (1. melléklet)

Hagyja el a névelőket a lapokon.

I csoport

II csoport

III csoport

I. o.

Érdekes lecke

szórakoztató lecke

Tájékoztató lecke

R. p.

érdekes lecke

szórakoztató lecke

értelmes lecke

D. o.

Érdekes lecke

szórakoztató lecke

értelmes lecke

V. o.

Érdekes lecke

szórakoztató lecke

Tájékoztató lecke

T. o.

Érdekes lecke

szórakoztató lecke

értelmes lecke

P. o.

Egy érdekes leckéről

Egy vidám leckéről

A tartalmi leckéről

Mi a közös ezekben a melléknevekben? (egyes szám, férfinem)

Mik a befejezések? (Ugyanaz)

Tehát hogyan változnak az egyes számú melléknevek? (Egyes számban a melléknevek nemtől és kisbetűtől függően változnak)

Hogyan határozzuk meg a melléknév esetét egyes számban? (A melléknév esetét annak a főnévnek az esete határozza meg, amelyre vonatkozik)

Tedd a szóösszetételeket egy érdekes leckét többes szám névelőjébe.

Meghatározható-e a többes számban előforduló melléknevek neme. Mi a nehézség?

Ez azt jelenti, hogy a többes számú melléknevek neme nem határozható meg.

3. A tanulási feladat kimutatása.

Mondhatjuk-e, hogy a többes számú melléknevek esetenként változnak? (Nem igazán-?)

Mit gondolsz, min dolgozunk ma a leckén? Ki fogja megfogalmazni az óra témáját? (többes számú melléknevek deklinációja)

4. Projekt felépítése a nehézségből való kilábalás érdekében.

Elutasítás most

I lehetőség - Érdekes leckék

II. lehetőség – Vidám változások

I. o. (mi?)

Érdekes leckék

szórakoztató változás

R. p. (mi?)

Érdekes leckék

boldog változás

D. p. (mi?)

Érdekes leckék

Boldog változást

V. o. (mi?)

Érdekes leckék

szórakoztató változás

stb. (mi?)

Érdekes leckék

Boldog változást

P. o. (miről?)

Érdekes leckékről

A boldog változásról

És most figyelem. Párokban hasonlítsa össze a melléknevek esetvégét! Mit mondhatunk a többes számú melléknevek végződéséről? (meccs vége)

Milyen esetekben van a többes számú mellékneveknek ugyanaz a végződése?

I. o., V. o.
th, ti

R. p., P. o.
uh, őket

D. o.
ym, im

T. o.
uh, őket

Hogyan határozható meg egy melléknév esete többes számban? (A többes számú melléknév esete a főnév esetéről ismerhető fel)

Mit tanultál a többes számú melléknévről? Vegyél következtetést. (A többes számú melléknevek esetenként vagy hanyatlásonként változnak. A többes számú melléknevek neme nincs meghatározva)

5. Elsődleges konszolidáció a külső beszédben.

Vizsgáljuk meg, hogy a tankönyv szerzői egyetértenek-e velünk. Nyissuk ki a 34. oldalon található tankönyvet. Hasonlítsd össze megállapításaidat a tankönyv adataival!

Olvassa el a szabályokat csendben és hangosan.

Mit tanultál a melléknevek többes számban történő megváltoztatásáról?

6. Testnevelés.

Olyan kifejezéseket fogok megnevezni, amelyek főneveket és mellékneveket tartalmaznak. Ha a mellékneveket a genitivus többes számában nevezem, akkor guggolsz, ha az elöljáró többes számában, akkor a helyedre ugrasz. Légy óvatos.

Igaz barátok (R.p.), erdei növényekről (P.p.), sűrű hóbuckákban (P.p.), fényes csillagokban (R.p.), mély folyóknál (R.p.), hatalmas városokban (P.p.), érdekes könyvekből (R.p.), sötét barlangokban (P.p.).

7. Páros munkavégzés önvizsgálattal a szabvány szerint.

Párokban dolgozni. (2. függelék)

Kártyák vannak az asztalon. Olvassa el a feladatot, és saját szavaival magyarázza el, mit kell tennie. (Szúrja be és emelje ki a végződéseket, határozza meg a kis- és nagybetűket)

Léggömbökhöz - T. o.
A nyári szünetről - P. o.
A környékbeli fiúknak - D. p.
Tüskés bokrokból - R.p.
Keserű fagyokkal - T. o.
Az első fagyig - R. p.
Hangszereken - P. o.
Folyó hullámain - D. o

Elég. Nézzük a szabványt.

Melyik pár csinálta pontosan ugyanezt?

Hogyan határozható meg a többes számban előforduló melléknevek esete?

Srácok! Nézzen lefelé, felfelé, balra, most pedig az ablakba és a képernyőre.

A tél nem akar lemondani a tavaszra vonatkozó jogairól. Ennek bizonyítéka - a legszebb téli napok fagyban és napsütésben!

Alkoss mondatot a dián lévő szavak felhasználásával!

Szikrázik, szikrázik, hó, sokszínű, napfényes, fényes.

A hó színes szikráktól szikrázik a ragyogó napsütésben.

Írd le az ajánlatot.

Húzd alá a mondat főbb részeit! Határozza meg a melléknevek nemét és esetét!

(Nézze meg a táblán)

8. Differenciált házi feladat (3. melléklet)

A szöveg előtted van.

Olvasd el.

A beszéd melyik része hiányzik?

Aki önállóan tud jelentésben megfelelő jelzőket választani, vegyen zöldkártyát.

Akinek szavakra van szüksége - segítők, vegyen sárga lapot.

Aki nem bízik a képességeiben, vegyen kék lapot.

A kártyákon található feladatokat otthon is elvégezheti.

Zöldkártya.

Írd le a szöveget a megfelelő jelzőkkel! Határozza meg a többes számú melléknevek esetét!

A tél ... fagyokkal, ... hóviharokkal, ... hófúvással jött. Az erdőben ... nyomai látszanak a havon. Repedés... fagyok.

Sárga kártya

Írja meg a szöveget értelmes szavak hozzáadásával. Határozza meg a többes számú melléknevek esetét!

A tél ... fagyokkal, ... hóviharokkal, ... hófúvással jött. Az erdőben ... nyomai látszanak a havon. Repedés... fagyok.

Referencia szavak: recsegő, heves, zajos, téli, állati, mély.

Kék kártya.

Írja meg a szöveget a hiányzó melléknévvégződések beszúrásával! Határozza meg a többes számú melléknevek esetét!

A tél ropogós... fagyokkal, zajos... hóviharokkal, mély... hófúvással érkezett. A téli erdőben, a havon, állatok mintái... nyomai láthatók. Heves ... fagyok ropognak.

9. Az oktatási tevékenység tükröződése

Értékelje az oktatási tevékenységek eredményeit.

Emlékezzen óránk témájára.

Hogyan változnak a többes számú melléknevek? (Csak esetenként)

Hogyan nem változnak a többes számú melléknevek? (Ne változzon születés szerint).

Hogyan határozható meg egy melléknév esete többes számban? (Ahogyan az egyes számban, a melléknév esetét a főnév esete határozza meg, amelyre vonatkozik)

A melléknév egy tárgy jellemzőjét jelöli. Ez a beszédrész függő és választ ad a kérdésekre: mit? melyik? melyik? melyik? A melléknévnek van kapcsolata a mondatban szereplő főnévvel, a melléknév és maga a főnév kombinációja pedig a formák és kombinációk sokfélesége miatt rendkívüli gazdagságot és szépséget nyújt az orosz nyelvnek. Az iskolában a tanulóknak gyakran meg kell határozniuk egy melléknév kis- és nagybetűjét. Annak érdekében, hogy helyesen kitaláljuk az esetet, és ne keverjük össze a különböző esetek mellékneveit, fontos, hogy kövesse az algoritmust, és emlékezzen néhány árnyalatra.

Határozza meg a melléknevek eseteit! Néhány ajánlás. A melléknevek jellemzői különböző esetekben
Mielőtt megvizsgálnánk a melléknevek deklinációjának kérdését, fontos megjegyezni a beszéd ezen részének változásának jellemzőit. Az esethatározás közvetlenül függ a melléknév nemétől és számától. Ne feledje, hogy ennek a beszédrésznek a szavait számok és nemek szerint kell megváltoztatni, akkor könnyen eligazodhat az esetek végén.
  1. A melléknevek nem szerint csak egyes számban vannak elutasítva.
    • Férfiak: -oy, -y, -y végződések. Például: barát (mi?) nagy, kedves, érzékeny.
    • Nőnemű: -aya, -aya végződések. Kabát (mi?) Piros, kék.
    • Semleges nem: -oe, -ee végződések. Tükör (mi?) Kerek, kék.
    A melléknév neme meghatározható a szövegben szereplő főnév alapján.
  2. A mellékneveket számok utasítják el.
    • Egyes számban egy tárgy jelét, tárgyak halmazát jelölik. Például: jó lehetőség, nagy asztal, barátságos osztály, vidám fiatalok.
    • A többes számú melléknevek sok mindenre utalnak. A mit kérdésre névelőben válaszolnak? és van -s, -s végződése.
A melléknév számát a főnév alapján határozhatja meg, amelyre a melléknév utal.

Tekintsük a melléknevek ragozásának jellemzőit az esetekben. Ennek a beszédrésznek a deklinációs elveinek ismerete segít meghatározni a melléknév esetét.

A nőnemű mellékneveket egyes számban a következőképpen utasítják el:

  • Névelős eset. Befejezések - th, - th. A horgászbot (mi?) hosszú.
  • Birtokos. Befejezések - oh, oh. Horgászbotok (mi?) Hosszú.
  • Részeshatározó. Befejezések – ó, igen. Horgászbot (mi?) Hosszú.
  • Tárgyeset. Befejezések - th, -th. Horgászbot (mi?) Hosszú.
  • Eszközhatározói eset. Befejezések - oh, oh. Horgászbot (mi?) Hosszú.
  • Elöljárószó. Befejezések - oh, oh. Kb. horgászbot (mi?) hosszú.
Emlékezzen a melléknevek e csoportjának deklinációs sorrendjére. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a melléknevek végződése a genitivusban, a datuvusban, a hangszeres és az elöljáróban megegyezik. Ilyen esetekben a főnév alapján kell meghatároznia az esetet.

A középső és férfi nemű melléknevek egyes számban a következő séma szerint vannak elutasítva:

ügy férfias
A vége
Példa Semleges nem
A vége
Példa
névelő -ó ó ó
Az asztal (mi?) nagy,
faipari
- ó, - őt
Ég (mi?)
kék, kék
birtokos - ó, - az övé
Asztal (mi?) Nagy,
fa
- ó, - az övé
A mennyország (mi?)
kék, kék
részeshatározó - ó, - őt
Asztal (mi?) Nagy,
fa
- ó, - őt
A mennyország (mi?)
kék, kék
tárgyeset
Élénk
főnév-lásd
nemzetség. paj
Élettelen-
Nézd őket.
ügy
Nézd őket.
ügy
Ég (mi?)
kék, kék
hangszeres -th, -im
Egy nagy asztal (mi?)
fa
-th, -im
A mennyország (mi?)
kék, kék
prepozíciós -om, -em
Az asztalról (mi?) Nagy,
fa
-Om, egyél
Az égről (mi?)
kék, kék

A melléknév kis- és nagybetűjét a hivatkozott főnév kis- és nagybetűje alapján határozhatja meg. Amint észrevette, e szócsoport névelői, ragozói, származási esetének mellékneveit a végződésük miatt könnyű összetéveszteni. Határozza meg a melléknév esetét a főnév szerint!

Többes számban a melléknevek elutasítása a következőképpen történik:

  • Névelős eset: -s, -s. Házak (mi?) Nagyok.
  • Genitivus: -s, -ih. Házak (mi?) Nagyok.
  • Datívusz: -ym, -im. Házak (mi?) Nagyok.
  • Accusative: Az élő főnevek visszautasításra kerülnek a genitivusban, míg az élettelen főnevek a névelőben. Házak (mi?) Nagyok.
  • Műszeres eset: -y, -imi. Házak (mi?) Nagyok.
  • Prepozíciós eset: -th, -ők. A házakról (milyen?) nagy.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a melléknevek e csoportjának szavai azonos végződéssel rendelkeznek a genitivusban és az elöljáróban. Nehézségek adódhatnak a névelő, genitivus, akuzatív eset meghatározása során is. Ezután figyeljen a főnév esetére, a főnév szerepére a mondatban.

Hogyan határozható meg a melléknév esete? Algoritmus
Hogyan határozható meg helyesen egy melléknév kis- és nagybetűje? Ahhoz, hogy mindig pontosan jelezze egy adott szórész esetét, használjon algoritmust.

  1. Emlékezzen a melléknevek deklinációjának jellemzőire, a végződéseikre, az esetek kérdéseire.
  2. Írj egy jelzőt egy papírra.
  3. Emelje ki a melléknév végét, és fejben hasonlítsa össze a táblázattal.
  4. Ha kétségei vannak, a melléknév esete nem határozható meg a végződés alapján, figyeljen a főnévre.
  5. Tegyen fel kérdést a főnévnek, emelje ki a végződést, és határozza meg az esetet. A melléknévnek ugyanaz az esete.
  6. Néha nehéz különbséget tenni a névelő és a ragozó között. Ebben az esetben meg kell találnia annak a főnévnek a szerepét, amelyre a melléknév utal a mondatban.
    • főnév névelőben - alany, a mondat fő tagja;
    • a főnév a tárgyszóban a mondat kisebb része.
    A melléknévnek ugyanaz az esete lesz.
Emlékezzen a különböző esetek jeleire, a beszédrész elhajlásának jellemzőire, használja az algoritmust. Akkor mindig helyesen határozza meg a melléknév kis- és nagybetűjét.