Különféle különbségek

Természeti jelenségek (2. osztály, a környező világ) - élő és élettelen példák. Téli jelenségek az élővilágban Milyen téli jelenségek az élettelen természetben

Természeti jelenségek (2. osztály, a környező világ) - élő és élettelen példák.  Téli jelenségek az élővilágban Milyen téli jelenségek az élettelen természetben

Üdvözöljük a télben. Az élettelen természet télen.

Fogalmat adni a téli természeti jelenségekről, a tanulók közvetlen élettapasztalata alapján: hótakaró a talajon, jég a víztesteken, hóesés, hóvihar, fagy, olvadás, jég; Tanuld meg meglátni a téli természet szépségét.

Letöltés:


Előnézet:

Tárgy: Üdvözöljük a télben. Az élettelen természet télen.

Az óra céljai:

Fogalmat adni a téli természeti jelenségekről, a tanulók közvetlen élettapasztalata alapján: hótakaró a talajon, jég a víztesteken, hóesés, hóvihar, fagy, olvadás, jég; Tanuld meg meglátni a téli természet szépségét.


Várható eredmények:

Oktatási anyagok:illusztrációk a téli természet látványával; plakátok "Tél"; elektronikus adathordozók a "The World Around" oktatási és módszertani készlethez A.A. Pleshakov a 2. osztály számára, diák a PowerPoint program segítségével történő bemutatáshoz.

Az órák alatt:

I. Az oktatási tevékenység motivációja

Srácok, ma meglátogatjuk az év egyik évszakát.

Hallgass meg egy részletet Samuil Marshak verséből, és mondd el, hogy melyik évszakban szerepel.

Hó a tetőn, a verandán.

A nap a kék égen.

A házunkban kályhák vannak.

A füst felszáll az égre.

A vers a télről szól.

Ma téllátogatásra megyünk, és megtudjuk, milyen változások történnek télen az élettelen természetben.

II. Tudásfrissítés

A lefedett anyag ismétlése

Először ismételjük meg, mit nevezünk élő természetnek és mit nevezünk élettelen természetnek.

elektronikus média

A „Set the levelezés” játék (a „The World Around” oktatási és módszertani készlet elektronikus adathordozója szerint, A.A. Pleshakov 2. osztály számára)

III. Munka az óra témájában

1. dia "Tél"

Vegye figyelembe a képet. Melyik évszak látható a képen?

Ősz.

A második képen?

Téli.

Hogyan változott a természet a tél beköszöntével?

Minden fehér lett körülötte, a folyókat és tavakat jég borította, a talaj fagyott.

A nappalok rövidültek és az éjszakák hosszabbak lettek.

Mitől lesz minden fehér a természetben?

Hó.

Mi van most?

A hó fehér és bolyhos.

Srácok, a hó a természet téli jelensége.

(hótábla van kihelyezve a táblára)

Hallgassuk meg I. Surikov „Tél” című versét!

Choigan:

Fehér hó, bolyhos, forog a levegőben

És csendesen a földre esik.

És reggel hófehér lett a mező,

Mint egy fátyol, minden öltöztette.

Hogy esik a hó? Mit csinál a levegőben?

Kavarog a hó, hullik az égből a földre.

Ezt a természeti jelenséget hóesésnek nevezik..(Hóesés tábla a táblán van rögzítve)

Lássunk egy csodálatos természeti jelenséget - a havazást.

elektronikus média

A gyerekek egy elektronikus adathordozón nézik a havazást az A. A. Pleshakov „A világ körül” oktatási és módszertani készlethez a 2. osztály számára)

Erős szélben a hó örvénylik, rohan a levegőben és a földön. A házaknál, a kerítéseknél, a fáknál hótorlaszok vannak.

2. dia "Hóvihar"

Ezt a természeti jelenséget hóviharnak nevezik.

(a táblán egy hóvihar feliratú tábla van kihelyezve)

Most találd ki a rejtvényt, és derítsd ki, miből áll a hó.

Milyen csillagokon keresztül
Kabáton és sálon,
Végig - vágva,
És veszed - vizet a kezedbe.(Hópehely.)

Így van, hópelyhek. A hó kis hópelyhekből áll.

A hópelyhek fagyott vízgőz, amely a levegőben képződik és a földre esik.

(a táblára van egy mondat: „A hópelyhek fagyott vízgőz, amely a levegőben képződik és a földre hullik.”

3. dia "a víz kristályosítása"

Tekintsünk különböző képeket a hópelyhekről.

Dia 4,5,6,7 "Hópelyhek"

(A tanár bemutatja a hópelyhek diákjait és képeit, és felakasztja a táblára.)

A hópelyhek különbözőek és nagyon szépek. Néhányuknak még saját neve is van.

A következő nevük lehet:

Csillag

Stud

Sündisznó

Lemez

Oszlop

Találd ki a hópelyhek nevét. (1. melléklet)

(A gyerekek a kártyákat a hópelyhek nevével korrelálják a hópelyhek képeivel)

Dolgozzon jegyzetfüzetben. S. 51.

Srácok. Nyissa ki a füzeteit az 51. oldalon, nyilakkal jelezze, hogy hívják a hópelyheket.

Fizminutka

Csajkovszkij A hópelyhek keringőjének zenéjére

- Rajzold le a szövegemet egy akcióval.
Hópelyhek vagytok. A szél forog körülötted, vagy feldob, majd visszaenged a földre. Nappal süt a nap, éjszaka pedig, ha hóvihar kering, havas keringőt akarsz táncolni.
- Köszönöm, foglaljon helyet.

A munka folytatása az óra témájában

Milyen az időjárás télen?

Fagyos.

Fagyos időben a hó laza, száraz. De néha felmelegszik, elolvad a hó. Pocsolyák jelennek meg. Ezt a természeti jelenséget pedig olvadásnak nevezik.

(a táblára felkerül egy kártya felengedés szóval)

8. dia "olvadás"

- Nézze meg a képernyőt. Télen, olvadáskor a hó elolvad, jégcsapok jelennek meg.

Most hallgasd meg a verset, és megtudod, mi történik az olvadt vízzel az olvadáskor. (a tanuló N. Nekrasov versét olvassa fel)

Lebben a hó, forog,

Kint fehér.

És a tócsák megfordultak

Hideg üvegben

Mivé változtak a tócsák? (üveggé, azaz jéggé)

A srácok a képernyőre néznek. Az olvadáskor megjelenő víz és az olvadt hó aztán megfagy és üvegszerűvé válik. Szóval jegesek az utcák.

(A tanár a táblára akaszt egy kártyát a jeges szóval)

9. dia "Jég"

Ilyenkor a gyalogosoknak és az autósoknak különösen óvatosnak kell lenniük.

Télen mi jelenik meg az ablakokon, mit vettél észre?

Különféle minták jelennek meg.

Nézze meg a képernyőt. Íme néhány gyönyörű minta az ablakokon.

Dia 10,11,12,13 "Dér, fagy"

Ezt a természeti jelenséget fagynak nevezik. Nem csak az ablakokon, hanem a fákon is fagytól (hyraa) jelennek meg a minták.

(A tanár egy kártyát akaszt a táblára fagy, fagy szóval)

Mindig van átlátszó vízgőz a levegőben. A meleg levegő gőzei a hideg poharakra telepednek, és jégkristályokká alakulnak, akárcsak a hópelyhek az égen. Így jelennek meg a jégminták az ablakokon.

Ha fagy van, minden meglepően szép lesz körülötte.

Különösen széppé válik a parkban, az erdőben.

Hallgassa meg M. Lesna-Raunio II versét erről a természeti jelenségről.

Aki olyan ügyesen rajzol

Micsoda csoda álmodozók

jégrajz szomorú:

Folyók, ligetek és tavak?

Ki alkalmazta az összetett díszt

Bármelyik lakás ablakán?

Ugyanaz a művész.

Ezek mind az ő festményei.

Mi a művész neve?

Fagyasztó.

kreativ munka

Képzeld el, hogy fagy vagy. Lapok vannak az asztalokon, vegyél egy kék ceruzát, és rajzold az üvegre a mintáidat.

Az alkotásokból kiállítást rendeznek.

Munka a tankönyvvel. S.130-131 (a gyerekek elolvassák a szöveget)

I V. Az oktatási tevékenység tükröződése.

(Az órán dolgoztak és a tankönyv szövege alapján a gyerekek kérdésekre válaszolnak, találós kérdéseket találnak ki, és keresztrejtvényt fejtenek meg)

1.Kérdések

Milyen változások következnek be az élettelen természetben a tél beköszöntével? Milyen csapadék esik télen? Mi történik a földdel?

Mi történik a víztestekkel.

Milyen természeti jelenségek fordulnak elő télen az élettelen természetben?

2. Találós kérdések

Emlékezve arra, amiről a leckében beszéltünk, rejtvényeket fejthet meg:

Az abrosz fehér, az egész világot felöltözte.

(Hó.)

Milyen csillagok látszanak egy kabáton és egy sálon,
Végigvágni, és fogni – víz a kezedben?

(Hópelyhek.)

Tűzben nem ég, vízben sem süllyed el.

(Jég.)"

  1. Keresztrejtvény
  1. Miből van a hó? (hópelyhek)
  2. Mi rajzolja meg a jégmintákat a folyón? (fagy)
  3. Hogy hívják a meleg téli napokat?
  4. A tél első hónapja. (Január)

Házi feladat

Figyelje meg az élettelen természet változásait

MBOU" Kyzyl 2. számú középiskola»

Óra kidolgozása a körülöttünk lévő világról 2. osztály számára

A. A. Pleshakov "A világ körül" programja keretében

Az óra témája: „Téllátogatás. Téli jelenségek az élettelen természetben»

A leckét egy általános iskolai tanár, az MBOU 2. számú középiskola, Kyzyl Mongush Sayana Alekseevna állította össze

Kyzyl 2011

A világról szóló lecke annotációja a 2. osztály számára

Az óra céljai:

Fogalmat adni a téli természeti jelenségekről, a tanulók közvetlen élettapasztalata alapján: hótakaró a talajon, jég a víztesteken, hóesés, hóvihar, fagy, olvadás, jég; Tanuld meg meglátni a téli természet szépségét.


Várható eredmények:

A gyerekek megismerkednek az élő és élettelen természet téli változásaival, megtanulnak beszélni szülőföldjük természetében tett megfigyeléseikről. általánosítsa és rendszerezze a téli természeti jelenségek gyermeki megfigyeléseit; hópelyhek alakjának megfigyelése (felkészülés a fagyos víz kristályosodásának megismerésére).

Oktatási anyagok:illusztrációk a téli természet látványával; plakátok "Tél"; elektronikus adathordozók a "The World Around" oktatási és módszertani készlethez, A.A. Pleshakov 2. osztályhoz, diák a PowerPoint program segítségével történő bemutatáshoz; hópelyhek és nevükkel ellátott kártyák képei; minden tanulónak van egy A-4-es üres lapja és egy kék ceruza az asztalon.

Az óra felépítése:

A leckének négy szakasza van:

  1. Motiváció a tanulási tevékenységekhez

II. Tudásfrissítés


Téma: Téli látogatáson. Élettelen és vadon élő állatok télen.

Az óra céljai:

Nevelési: megfigyelni a természet téli változásait; a gyermekek természeti összefüggésekkel kapcsolatos ismereteinek rendszerezése, gyarapítása; hogy megismertesse a gyerekeket a téli élettelen és vadvilág jellemzőivel.

Fejlesztés: a tanulók látókörének szélesítése, a logikus gondolkodás, a memória és a koherens szóbeli beszéd fejlesztése.

Nevelési: neveljük a tanulókban a természet szeretetét, a környezet tiszteletét.

Tervezett eredmények: a tanulók tudatában vannak a természet védelmének, a helyes viselkedésnek az utcán télen; megtanulják általánosítani a téli természeti jelenségek megfigyeléseit; üzeneteket készíteni és kézbesíteni.

Szükséges felszerelések és anyagok :

Vászon, multimédiás projektor, számítógép, hangszórók.

Előadás a leckéhez.

Pleshakov A.A. A világ. 2. évfolyam Tankönyv oktatási intézmények számára. - M.: Oktatás, 2014.

Kiosztóanyag.

    Idő szervezése.

A srácok felálltak, beálltak a sorba, készültek a leckére.

Ma rendhagyó óránk van, vendégeink vannak. Köszönjünk. Mosolyogj rám. Mosolyogj az asztaltársad előtt. Ülj nyugodtan.

Adjuk át egymásnak a melegünket, és jó hangulatban vágjunk bele a munkába!

    Célok és célkitűzések meghatározása az órán. A tanulók oktatási tevékenységének motiválása.

Srácok, ma elmegyünk meglátogatni az év egy nagyon szép időszakát.

És hogy melyik évszak van, azt mondod, miután kitaláltad a rejtvényt: dia 1,2

Trojka, trojka megérkezett,

A trió lovai fehérek.

És a szánban ül a királyné,

Belokosa, fehér arcú.

Hogy intettem az ingujjamat

Mindent ezüst borított.

Meghívlak, hogy látogass el hozzám télen.

Emlékszel, milyen a természet? (Élő és élettelen) 3. dia

Mi a helyzet az élettelen és élőlényekkel?

(A nap, a csillagok, a levegő, a víz, a kövek élettelen természet. A növények, állatok, emberek vadvilág.)

Szerinted miről fogunk ma beszélni az órán?

- Téllátogatásra indulva az élő és az élettelen természet változásait figyeljük meg ebben az évszakban.

    Tudásfrissítés.

Mi változott az élettelen természetben a tél beköszöntével?

Mik a tél jelei?

A tél jeleinek általánosítása4. dia

4. Téli hónapok. 5-8. dia

És milyen lovakat akasztottak be a tél királynőjének első három helyezettje közé?

A téli birodalomban három hónapig találkozunk. Melyik? (December január február.)

December szeles, az év éjféléje, hosszú éjszakák hónapja és fagyos minták az ablakokon. Decemberben véget ér az év, kezdődik a tél.

A január a "zselé", az év leghidegebb és legszelesebb hónapja. Január az év eleje, a tél közepe.

Február - "heves", "hó", "bokogrey". Egy hónap havazásokkal, gonosz hóviharokkal és az első meleg napsütéssel. Azt mondják: – Februárban hóviharok és hóviharok érkeztek.

Srácok, milyen népi jeleket ismersz?

Népi előjelek.

    A csillagok télen erősen ragyognak - fagyig.

    A verebek együtt csiripeltek – az olvadásig.

    Füstoszlop - fagyig.

    A macska a tűzhelyen - a hidegnek, a macska a padlón - a melegnek.

    Az első hó negyven nappal a tél előtt leesik.

    Hideg tél - forró nyár.

5. Az élettelen természet télen. Csúszik 9

Szerinted mikor jön a tél? (A tanuló feltételezései.)

A naptár szerint a tél december 1-jén kezdődik. A tudósok azonban a tél kezdetét december 22-re tartják. Ez a téli napforduló. A nap ezen a napon alacsonyan kel fel az égen, és ez a nap az év legrövidebb napja.

A természetben pedig minden évben máskor jön a tél. Az első fagyok még nem télen vannak. A fagyokat meleg váltja fel, többször esik és elolvad a hó. A tél akkor kezdődik, amikor a levegő hőmérséklete nulla fok alá süllyed, a víztestek megfagynak, a talajt hó borítja. A nappalok rövidülnek és hidegek.

Srácok, nézzétek meg figyelmesen a képet, és mondjátok

Milyen az idő? Milyen hangulatot akart közvetíteni a szerző?

Milyen színt használ többet a művész és miért?

(Sok fehéret használ a hó ábrázolására) ?

Tanár. Miből van a hó?

Diák 1 .

Mik azok a hópelyhek? 10. dia

Nézz körül. Mi fekszik a földön, fák és cserjék ágai? (Hó.)

Miből van a hó? (A hópelyhekből.)

Vegye figyelembe a különféle hópelyheket.

Hogyan keletkezik a hó, a diák elmondja.

Korábban azt hitték, hogy a hó megfagyott vízcseppek, de a hópelyhek rejtélye nem oldódott meg. A vízcseppek jégesővé, átlátszatlan jég szúrásaivá válhatnak, de soha nem válnak hópelyhekké.

Magasan a föld felett, ahol erős hideg uralkodik, jégtáblák keletkeznek vízgőzből - apró kristályokból. A kristályok még nem hópelyhek. A kristályok folyamatosan nőnek, és végül gyönyörű csillagokká válnak. Pelyhekben gyűlnek össze, és a földre esnek.

Negyvennyolc típus, lehetőség, kombináció! Hány gyönyörű rajz készíthető egy kézzel rajzolt hópehelygyűjtemény összegyűjtésével! A ragadós hópelyhek hópelyheket alkotnak. Nagyok, hasonlóak a vattadarabokhoz, a földön fekszenek.

6. Tankönyvi munka

És most dolgozzunk a tankönyvön.

Dolgozzon a tankönyvvel. Diákok olvassák az "élettelen természet télen" szöveget. oldal 132-133 (egyedül )

Olvasóülés.

Milyen jelenségek fordulnak elő az élettelen természetben?

Természeti jelenségek télen. 11,12,13 dia.

    olvadás(a légköri hőmérséklet pozitív értékekre emelkedése télen vagy kora tavasszal).

    havas eső(amikor olvadás után a levegő és a talaj hőmérséklete csökken).

    hóesés(felhőkből esik a hó).

    hóvihar(a föld felszínéről felemelt hó széllel történő szállítása).

    fagy(Jéglerakódások vékony és hosszú tárgyakon (faágak, vezetékek) nedves fagyos időben).

Illetve milyen természeti jelenségeket ismersz? (hóvihar, hóvihar)

Srácok, mi a különbség a hóvihar és a hóvihar között?

Blizzard - régi havat söpri i.e. szél csapadék nélkül; A hóvihar egy hóvihar plusz csapadék erős széllel. azok. hó, és hóvihar a vihar szótól azaz nagyon komolyan.

- Fogalmazzuk meg a téli biztonságos utcai viselkedés szabályait.

Beszélgetés arról, hogy a jég az utakon bekövetkezett balesetek és a gyalogosok sérüléseinek oka; az olvadáskor az épületek tetejéről lehulló jégcsapok pedig gyakran okoznak sérüléseket a járókelőknek.

Gimnasztika a szemnek

7. A játék "Taps".

Tapsoljon, ha a természet téli jelenségeit hallja.

Lombhullás, zivatar, hóesés, eső, hóvihar , fagyasztó , almafák virágzása, vonuló madarak érkezése,olvadás , havas eső .

8. Téli növényvilág.

Milyen csoportokba sorolható az összes növény? (Fák, cserjék, gyógynövények.) (14. dia)

Mik azok a fák? (lombhullató és tűlevelű.)

Hasonlítsa össze a lombos és tűlevelű fákat! Találja ki, hogyan hibernálnak. (15. dia)

A lombhullató növények ősszel lehullatják leveleiket. De ágaikon helyenként megbarnult levelek figyelhetők meg. Főleg tölgyen sok. Sok növényen: hegyi kőris, juhar, akác, hárs, vadrózsa - a gyümölcsöket télre megőrzik. A legtöbb tűlevelű zöld levelekkel telel át.

Nemcsak a tűlevelű növények maradnak zölden, hanem egyes lágyszárúak is: eper, áfonya, búza. (16. dia)

Milyen szerepet játszik a hó ezekben a növényekben?

(A hó ezeknek a növényeknek meleg paplan, lefedi a növényeket és nem engedi megfagyni.) .

Testnevelés perc . ( A projektor kikapcsol)

A nap gyengén melegíti a földet,

Éjszaka ropog a fagy

A hóember udvarán

Fehérített sárgarépa orr.

Hirtelen víz lett a folyóban

Mozdulatlanul és határozottan

Haragszik a hóvihar, forog a hó,

Mindent lesöpör körülötte

Hófehér ezüst.

(A tanulók általános fejlesztő gyakorlatokat végeznek.)

9. Az állatvilág titkai.

    Milyen csoportokra osztják az állatokat? (Fevadak, madarak, halak, rovarok.) ( C feküdt 17)

Arról, hogy egyes állatok hogyan hibernálnak, tanulunk a srácok által készített üzenetek.

Találd ki a rejtvényt:

bolyhos kabátot hordok

Sűrű erdőben élek

Egy öreg tölgy mélyedésében

diót rágok. (Mókus) ( C 18. dia, ha rákattint, megjelenik egy tipp és egy kép)

Télre a mókus leszigeteli fészkét, ami megbízható védelmet nyújt számára súlyos fagyok és rossz időjárás esetén. A mókus ágak villáiba vagy fák üregeibe építi fészkét. Fagyban, amikor nagyon hideg van, a mókusok nem futnak át az erdőn, fészkekbe bújnak. A mókusfészket Gainónak hívják. Egy ággolyó magasan a fákon. Egy-két kijárata van, belül a falak mohával béleltek.

Télre a mókus táplálékot készít. Mulatságos nézni, ahogy a mókus diót keres: megkopogtatja a mancsát a mogyorófa ágain, és meglátja, melyik hajol jobban. Tehát ezen az ágon dió van. Kiválasztja a legjobb gyümölcsöket étkezésre és tartalékba.

A nyári és őszi gomba magát a mókust szárítja. Harapd meg a gombát – ízletes? Aztán csomót szúr – hagyja télig száradni. Előfordul, hogy a nyár folyamán több száz, sőt több ezer mókusgomba szárad ki.

Az erdő tulajdonosa

Ébredés tavasszal

Télen pedig hóvihar üvöltés alatt

Alvás egy hókunyhóban. (Medve) (19. dia)

Az odúba indulás előtt a medve összekeveri a nyomait, mint a nyúl, átkanyarog a széllökte, víz, oldalra ugrik a nyomról, egyszóval nem egyszer fog ide-oda járkálni.

Egy odú - egy lyuk, amelyet valahol a fa gyökerei alatt ástak, fűvel, száraz páfrányokkal bélelnek még az első hó előtt. A medve lefekszik a fejével a csatornanyíláshoz, mancsával eltakarja a pofáját és alszik. Ilyenkor nem eszik ételt, hanem a felgyülemlett zsírból él.

Azt mondják, hogy a medvék télen az odúba szívják a mancsukat. Valójában a régi érdes bőr leválik a medve lábáról, és a fiatal, érzékeny bőrt fel kell melegíteni. Ezért a medve forró nyelvvel megnyalja a talpát, és ilyenkor az ajkát csapkodja. Úgy tűnik, szívja a mancsát.

Ha egy medvét felébresztenek, éhesen hagyja el az odút, és ilyenkor nagyon veszélyes lehet. Medve-összekötő rúdnak hívják.

A fák, bokrok mögött

A láng gyorsan fellobbant.

Villogott, futott

Nincs füst vagy tűz. (Róka) (20. dia)

A róka alkonyatkor vagy éjszaka madarakra, nyulakra, sündisznókra vadászik. Észrevétlenül lopakodik a zsákmányhoz, váratlanul nekiront és éles fogakkal megragadja. Szeret, mint egy macska, játszani a prédával. Télen láthatod, hogyan szippantja a róka a havat. Valójában a hó alatti szag alapján egerekre bukkan, mellső mancsaival gyorsan havat ás és megragadja a zsákmányt. Az egerek elpusztítása a róka előnyére válik. Erős hóviharok és rossz idő idején menedéket keres, labdába gömbölyödik és a farka mögé bújik.

A ferdenek nincs barlangja,

Nem kell neki lyuk.

A lábak megvédenek az ellenségtől

És az éhségtől - kéreg. (Mezei nyúl) (21. dia)

A nyulak hátsó lábai erősebbek, mint az első lábaik. Könnyedén fut a laza havon serdülő mancsain, mint a kanadai sílécen, Könnyedén alszik, félálomban, nyitott szemmel szunyókál, csak egy percre csukja be. Erős hófúváskor, havazáskor sekély gödrökben, bokrokban bújik meg, a nyúl lefekszik egy kátyúból, így nyoma sincs a közelben.

( C feküdt 25)

Tanár: A nyúl és a mezei nyúl meglehetősen nagytestű állatok, a legmagasabb testhossza eléri a 70 cm-t.. Nyáron-télen szürke színű; télen csak kicsit világosodik. A Belyak télen teljesen fehér lesz, ami megmagyarázza a nevét.

A tanárnő története az állatok téli életéről: egér, menyét, farkas, vaddisznó, jávorszarvas. (22-24. dia)

Ez érdekes!

    Télen a rókák fő tápláléka az egerek. Ahhoz, hogy jóllakjon, naponta legfeljebb 20 egeret kell megennie.

    Általában minden mókusnak több fészke van (néha akár 30 is) különböző helyeken.

    A mókus nem mindig találja meg tartalékait, és meg kell ennie a tűlevelű növények magját. Ahhoz, hogy eleget kapjon, naponta 28 luc- vagy 380 fenyőtoboz magját kell megennie. A magokban sokkal több zsírt ettek, mint a fenyőmagban, így sokkal táplálóbbak.

    Egy jávorszarvasnak napi 9-10 kg, erős fagyban akár 20 kg-ot is meg kell ennie.

10. Az „Állatok elhelyezése a házakban” játék » (25. dia)

1. ház – állatok, amelyek ellátják a téli ellátást.

2. ház - télen hibernált állatok.

3. ház - állatok, amelyek télen a természetben keresnek táplálékot.

A tanulók a feladatot párban oldják meg a szóróanyag segítségével (1. melléklet). Az elvégzett feladatot közösen ellenőrzik.

11 . Madárélet télen. . . (26-27. dia)

Most beszéljünk a madarak téli életéről.

Gyerekek, minden madár télre marad? Miért?

Hogy hívják azokat a madarakat, amelyek ősszel melegebb éghajlatra repülnek? Miért repülnek el?

Hogy hívják azokat a madarakat, amelyek télen át maradnak? (Télelők.)

És milyen csoportokra osztják a telelő madarakat? (ülő és ringató)

Nevezzenek vándormadarakat? (oriole, swift, fecske, pacsirta, seregély, bástya ...)

Nevezd meg a téli madarakat!

(Cinege, veréb, szajkó, harkály, szerecsen, süvöltő, galamb, szarka, varjú)

Emlékezzünk az ülő és nomád madarakra.

A tanulók története a keresztcsőrűekről és a cinegeről x.(28. dia)

Crossbill tűlevelű erdőkben él. A keresztcsőrű csőr a tobozmagvakkal való táplálkozáshoz igazodik, így a csőr felső és alsó fele keresztbe kerül. A hím élénk színű, míg a nőstény szürkés-zöld. Ezek a madarak télen szaporítják fiókáikat, mert. Télen van sok ételük. A keresztcsőrű táplálkozásában van egy sajátosság: tobozszedéskor csak a magvak egy részét eszi meg, majd kidobja. A hóra dobott tobozokat a mókusok és a harkályok szedik fel. Így könnyebben találnak élelmet. De még fontosabbak az egerek számára kidobott kúpok. Mert ők maguk nem tudnak kúpot szedni a fáról.

Cinege- Ez egy ügyes mozgékony madár. Télre nem repül el melegebb éghajlatra. Általában fák üregeiben fészkel. Ennek a madárnak az élénksárga mellkasát és hasát széles fekete csík osztja ketté, fején fekete sapka található. Nyáron poloskákkal, férgekkel táplálkozik, télen pedig mindent megeszik: zsemlemorzsát és főtt zöldséget. De a sótlan disznózsírt különösen szereti. Beszéljétek meg. Mi a rosszabb a madaraknak télen, éhség vagy hideg? Miért?

Mit esznek a madarak télen?

Köles, köles, zab, búza;

    Napraforgómag;

    Hegyi kőris bogyói, galagonya;

    Juhar, kőris magvak;

    Tobozok, makk, dió;

    Kenyér, zsemlemorzsa.

Pedig a madarak télen gyakran éheznek. Hogyan segíthetsz a madaraknak átvészelni ezt a nehéz időszakot? (Csinálnunk kell madáretetőket és etetnünk kell őket.)

A. Yashin „Etesd meg a madarakat télen” című versét egy diák olvassa fel.

Télen etesse a madarakat

Engedd el mindenhonnan

Úgy özönlenek hozzád, mint otthon,

Cövek a verandán.

Ételeik nem gazdagok.

Kell egy marék gabona

Egy marék - és nem szörnyű

Télük lesz.

Hányan halnak meg közülük - ne számold,

Nehéz látni.

De a szívünkben ott van

És a madarak melegek.

Neveld a madarakat a hidegben

Az ablakodhoz

Így dalok nélkül nem volt rá szükség

Üdvözöljük a tavaszt.

Milyen előnyei vannak a madaraknak? (Eszik az erdőt károsító rovarokat, éneklésükkel felélesztik az erdőt.)

Mi történik, ha nincsenek madarak?

    Önálló munka önvizsgálattal.

- És most nézzük meg, mennyire tanultad meg az anyagot, töltsd ki a tesztet.

1. Teszt "Természet télen"

Mi ijesztőbb az állatok számára télen?

2. Téli hőmérséklet:

1) Nulla alatt

2) Nulla felett

3. Mit esznek a telelő madarak az erdőben?

1) Szúnyogok

3) Rügyek és növényi bogyók

4. Melyik madarat nem láthatod télen az etetőnél?

1) Süvöltő

2) Fecske

3) Cinege

5. Ismerje fel a madarat leírás alapján

A csőr kereszt alakú, és mászócsőrt használ. Tűlevelű és vegyes erdőkben él. Nappali, zajos és mozgékony madár. Tobozmaggal, tűlevelűvel, napraforgómaggal, galagonyával, hegyi kőrissel táplálkozik.

3) Süvöltő

4) Cinege

A tesztet tanári segítséggel végezzük. Hibajavítás.

A lecke összefoglalása. Az oktatási tevékenység tükröződése

Milyen változások történnek télen az élő és élettelen természetben?

Az állat- és növényvilág milyen titkairól tanultál az órán?

Ki volt elégedett az órán végzett munkájával?

  • Ha teljesen elégedett a leckével, úgy gondolja, hogy mindent beleadott, és tökéletesen megértette a lecke új témáját, emelje fel kék hópehely.

  • Ha elégedett az órán végzett munkájával, de aktívabban tud dolgozni, emelje fel kék hópehely.

    Ha nem értesz semmit az órán, és szükséged van a tanár segítségére az óra témájának ismételt elmagyarázásához, emeld fel fehér hópehely.

Ma télen jártunk, remélem hamarosan maga a tél is meglátogat minket. (36. dia)

Házi feladat.

    Rajzolj egy képet "Tél"


















Vissza előre

Figyelem! A dia előnézete csak tájékoztató jellegű, és nem feltétlenül képviseli a bemutató teljes terjedelmét. Ha érdekli ez a munka, töltse le a teljes verziót.







Vissza előre












Vissza előre

Az óra típusa. Kombinált.

Az óra célja: a tanulók elképzeléseinek kialakítása a téli változások élővilágra gyakorolt ​​hatásáról.

Az óra céljai:

- rendszerezni, gyarapítani a gyermekek ismereteit az élő és élettelen természet tárgyai közötti kapcsolatokról;
- bővíteni a tanulók ismereteit az élővilágról, annak képviselőiről, életük sajátosságairól;
- fejleszteni a figyelmet, a memóriát, az összehasonlítási, osztályozási, általánosítási képességet a sémával való munka révén;
- kommunikatív kompetenciák kialakítása csoportos munkával;
- a természet tiszteletének elősegítése.

Az óra során a tanulók:

Frissítés:

- ötletek az élettelen természet jellegzetes változásairól a téli időszakban;
- ismeretek és elképzelések az élő és élettelen természetről;
- ötletek a vadon élő állatok tárgyairól: növények, állatok, emberek;
- a növény- és állatvilág tárgyainak osztályozásának képessége;
- ötletek madarak, állatok, rovarok, halak telelésével kapcsolatban.

Kap:

- a látókört tágító ismeretek a téli időszakban élővilág, a különböző állat- és növénycsoportok téli alkalmazkodásának sajátosságairól;
- az ok-okozati összefüggések megállapításának képessége az élettelen és az élő természetben;
- ötletek a Krasznojarszk Terület élővilágának képviselőiről (területük).

Javítás:

– csoportos, páros, frontális és egyéni munkavégzés készségei;
- különböző információforrásokkal (szöveges, auditív, vizuális) való munkaképesség;
- az információk összegzésének, a lényeg kiemelésének, következtetések levonásának, megfigyelésének, gondolatainak logikus kifejezésének, példák közlésének, álláspontjának érvelésének és mások véleményével szembeni attitűdök kifejezésének, kapcsolatteremtési, együttműködési képesség;
- jellemvonások, mint az osztálytársak véleményének tisztelete, nézőpontja, együttérzés a telelő állatok iránt, törődés az őshonos természettel.

Szükséges felszerelések és anyagok:

Felszerelés:

– Számítógép – 11 db. (1 tanár, 10 tanuló).
– Multimédiás projektor, vászon.

Anyagok:

– „Vadvilág télen” bemutató (1. előadás).
– Elektronikus teszt „Élő és élettelen természetű tárgyak” (2. prezentáció).
- Lábnyomokat ábrázoló illusztrációk.
- Kártyák feladatokkal csoportok számára.
- Tesztkártya-sémák „Az élő, nem élő természet kapcsolatai”.
– „Russell bérlők” elektronikus játék (3. bemutató).
– „Vadvilág télen” festmény.
- A világ. 2. évfolyam Tankönyv oktatási intézmények számára. Ch 1./ A.A. Pleshakov.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat

II. Üzenet az óra témájával és céljával kapcsolatban

- Srácok, hallgassátok meg a verset, és mondjátok el, melyik évszakról szól:

Az ősz hajú nyír meghajlott,
A hó fehér szőnyegen szóródott szét.
kék hópelyhek repülnek
És bolyhos kóbor csomóban.
Minden elaludt: és sötét dudorok
És a folyó, és a fák az erdőkben.
És egy nagy fagyos nap
Elveszett a sűrű felhőkben. (Nina Lyamaeva)

Így van, tél. Nevezze meg a téli hónapokat! (december január február)

A vers mely szavai segítenek elképzelni a telet?

A tél az év legnehezebb időszaka az élőlények életében. Miért?

– A leckében többet megtudhat a téli változások élővilágra gyakorolt ​​hatásáról. ( 1. bemutató) (1. dia)

III. Házi feladat ellenőrzése. A tanulók tudásának aktualizálása

- Emlékezzünk még egyszer, milyen természetet nevezünk élőnek, és mi az élettelen? (Élő természet: növények, állatok, ember; élettelen természet - nap, levegő, víz, talaj).

- Srácok, meg kell oldania a tesztet élő vagy élettelen természet tárgyának kiválasztásával. (Teszt – 2. prezentáció)

Szép volt srácok, nagyszerű munkát végeztetek.

IV. Új anyagok tanulása

1. Beszélgetés a diákokkal „Változások a növények életében télen”:

- Srácok, milyen változások történnek télen az élettelen természetben? (Csökken a levegő hőmérséklete, leesik a csapadék hó formájában, megfagy a víz és a talaj, keveset melegít a nap, rövidül a nappal, hosszabbodik az éjszaka). (Tankönyv, 134-135. o.)

Milyen csoportokba sorolható az összes növény? Hogyan hatnak az élettelen természet téli változásai a növények életére?

- Mik a fák? Minden fa hullatja a levelét télre? (2-4. dia)

- Melyik lombhullató fa nem nő a környékünkön? (Tölgy)

Elhalnak a lombhullató fák télen?

- Hogyan lehet azonosítani a fát télen?

(A lombhullató fák ősszel lehullanak, a tűlevelűek zöldek maradnak; a fák nem pusztulnak el, rügyek maradnak rajtuk, némelyiknek száraz a levele, termése: tölgy, hegyi kőris, juhar, akác).

- Határozza meg a fákat. (5. dia)

- Hogyan telelnek a cserjék és a füvek?

(A cserjék, mint a fák, lehullatják a leveleiket; a füvek elhervadnak, de nem mindegyik; vannak lágyszárúak: szamóca, pata, amely kizöldül a hó alatt).

Szerinted miért nem fagynak meg?

(A hó véd a fagy ellen; minél több a hó, annál könnyebben viselik el a növények a téli fagyokat; a tudósok a hó felett és a hó alatt mérték a levegő hőmérsékletét, és megállapították, hogy a hó alatt 17-20 °C-kal magasabb a hőmérséklet).

A tél a növények nyugalmi időszaka. Télen nem látni élő leveleket, virágokat, nyíló bimbókat. De még télen is sok érdekességet lehet látni a növényvilágban. Sok-sok évezred óta a növényeket megviselte a tél és a hideg. A növények pedig annyira „elszoktak” a teleléshez, hogy ez szükségessé vált a fejlődésükhöz. Télen a vesék „érése” következik be.

- Megfigyelhető-e növényeink növekedése télen? (Kiderül, hogy lehetséges; a tél végén egyes fűfélék fiatal hajtásai elkezdenek nőni a hótakaró alatt; a hó alatti növekedés a kora tavasszal virágzó növényekre jellemző). (6. dia)

- Melyik élőlénycsoport tartozik a növényeken kívül az élővilághoz?

(Állatok: állatok, madarak, halak, rovarok)

Fizikai pillanat a szemnek (Az osztályterem falain jávorszarvas, nyúl, mókus, farkas nyomait ábrázoló képek; amikor egy állat képe jelenik meg a képernyőn, a gyerekek abba az irányba nézzenek, ahol nyomait megrajzoljuk, és a szemek mozgásával megismételjük kontúrjukat). (8. dia)

- Srácok, melyik állatcsoport nyomait kerested?

- most 3 üzenetet hallgatunk meg a vadon élő állatok téli életéről.

2. A tanulók története a vadon élő állatok téli álmáról

Mielőtt az odúba megy, a medve összekeveri a nyomait, mint a nyúl, kanyarog a szél által sodort erdőn, vízen, oldalra ugrál a pályáról, többször áthalad egy helyen.

Egy odú - egy lyuk, amelyet valahol a fa gyökerei alatt ástak, fűvel, száraz páfrányokkal bélelnek még az első hó előtt. A medve lefekszik a fejével a csatornanyíláshoz, mancsával eltakarja a pofáját és alszik. Ilyenkor nem eszik ételt, hanem a felgyülemlett zsírból él.

Azt mondják, hogy a medvék télen az odúba szívják a mancsukat. Valójában a régi érdes bőr leválik a medve lábáról, és a fiatal, érzékeny bőrt fel kell melegíteni. Ezért a medve forró nyelvvel megnyalja a talpát, és ilyenkor az ajkát csapkodja. Úgy tűnik, szívja a mancsát.

Ha egy medvét felébresztenek, éhesen hagyja el az odút, és ilyenkor nagyon veszélyes lehet. Medve-összekötő rúdnak hívják. (9. dia)

A róka alkonyatkor vagy éjszaka madarakra, nyulakra, sündisznókra vadászik. Észrevétlenül lopakodik a zsákmányhoz, váratlanul nekiront és éles fogakkal megragadja. Szeret, mint egy macska, játszani a prédával. Télen láthatod, hogyan szippantja a róka a havat. Valójában a hó alatti szag alapján egerekre bukkan, mellső mancsaival gyorsan havat ás és megragadja a zsákmányt. Az egerek elpusztítása a róka előnyére válik. Erős hóviharok és rossz idő idején menedéket keres, labdába gömbölyödik és a farka mögé bújik.

Télre a mókus leszigeteli fészkét, ami megbízható védelmet nyújt számára súlyos fagyok és rossz időjárás esetén. A mókus ágak villáiba vagy fák üregeibe építi fészkét. Fagyban, amikor nagyon hideg van, a mókusok nem futnak át az erdőn, fészkekbe bújnak. Egy ággolyó magasan a fákon. Egy-két kijárata van, belül a falak mohával béleltek.

Télre a mókus táplálékot készít. Mulatságos nézni, ahogy a mókus diót keres: megkopogtatja a mancsát a mogyorófa ágain, és meglátja, melyik hajol jobban. Tehát ezen az ágon dió van. Kiválasztja a legjobb gyümölcsöket étkezésre és tartalékba.

A nyári és őszi gomba magát a mókust szárítja. Harapd meg a gombát – ízletes? Aztán csomót szúr – hagyja télig száradni. Előfordul, hogy a nyár folyamán több száz, sőt több ezer mókusgomba szárad ki.

- Srácok, milyen állatokról meséltek nektek?

- Mi a különbség a téli felkészülés és maga a teleltetés között?

Milyen állatok alszanak még télen? (sün, borz).

- És ki keres élelmet a természetben? (nyúl, farkas, jávorszarvas).

Ki készletez ősszel? (Egér, hörcsög, hód).

Hogyan segíthetünk az erdei állatokon?

A nyulak esetében a fiatal lombozatú seprűket nyáron tárolják. A nyulak nem utasítják el a hegyi kőris szárított ágait, a málnát, a nyárfát. A fiatal nyárfákat jávorszarvasnak vágják ki, a jávorszarvas is szereti a hegyi kőris ágait, és a fenyők. A gyökérnövényeket a vaddisznóknak hagyják: cékla, rutabaga, fehérrépa, makk. Télen a hódot is etetik. Hiszen készlethiány miatt a hódoknak a szellőzőnyílásokon keresztül kell kijutniuk a jégre. A hódok nyárfával, madárcseresznyével, tölgyfával és nyárfával táplálkoznak.

fizikai perc

Egy szürke nyuszi ül
És csóválja a fülét.
Hideg van egy nyuszinak ülni
Fel kell melegíteni a mancsokat.
Hideg van egy nyuszinak állni
Nyuszinak ugrani kell.
Valaki megijesztette a nyuszit
Nyuszi felugrott és elszaladt. (13. dia)

3. Beszélgetés a tanulókkal a halak és rovarok teleltetéséről

- Milyen nehézségeket tapasztalnak a halak télen?

Fagyos tavak, folyók, tavak vastag jégkéreggel. Mély csendben a folyó fenekén alszanak halak. A legmélyebb helyeken a harcsa a lyukban fekszik. A széles, lapos keszeg sorokban hever a legkisebb mozgás nélkül. Télen nehéz a halaknak. A levegő nem jut át ​​a jégen a vízbe. A halak nehezen kapnak levegőt, és elpusztulhatnak. Ezért télen jéglyukakat készítenek. Annak érdekében, hogy a lyukban lévő víz ne fagyjon meg gyorsan, szalmakötegeket helyeznek bele, és megszórják hóval. A havon és a szalmán keresztül a levegő jól átjut a vízbe. (ponty, lenok, ősz, keszeg, sügér, csuka). ( 14. dia)

Hogyan viselik a telet a rovarok?

(Egyes rovarok elpusztulnak a súlyos fagyok miatt, mások a fák kérgében, repedésekben alszanak el, és tavasszal felébrednek; a hangyák mélyen a föld alá kerülnek, és tavaszig ott alszanak.

4. Csoportmunka „Madarak telelése” ( 15. dia)

(A gyerekek a tanár által biztosított szövegekkel dolgoznak, és hozzáteszik, amit maguk is tudnak).

- Srácok, nézzétek meg a csúszdát, ki az? (Madarak).

- De hogyan hibernálnak a madarak, fel kell készülnie:

1 csoport „Téli madarak”

A cicik nem repülnek délre. verebek, varjak, szarkák, harkályok, nyírfajd, siketfajd. Az északi vidékekről süvöltők és viaszszárnyak repültek hozzánk telelni.

2. csoport „Csodálatos keresztcsőrű” (Egy jelenet eljátszása)

De a keresztcsőrű madár örül a télnek. Miért? Hallgassuk meg, mit mond Chizhunak.

- Te, keresztbill, miért vicsorogsz? Bántottak téged, nem?

- Nem, Chizhik, örülök!

- Találtam időt, hogy boldog legyek.

- Pont jókor, pont jó! A fészkemben fiókák keltek ki - milyen aranyos, milyen jó:

- Ilyen-olyan fagyban? Nem maradnak életben!

- Hogy fognak élni, élni! Én viszek nekik lucfenyőmagot, anyám meg melegíti, mint a tűzhelyet. És melegek, kielégítőek és szórakoztatóak a dalomból!

Miért örvendezett a keresztcsőrű? Miért kelnek ki a keresztcsőrű csibék télen?

A keresztcsőrűek a tél folyamán luc- és fenyőmagvakkal táplálkoznak. Ezekben a növényekben a magok télre beérnek. Ez azt jelenti, hogy az évnek ebben a szakaszában történik a legtöbb táplálék a keresztcsőrűeknek. Ezért ezek a madarak télen szaporítják fiókáikat. Körös-körül hó és erős fagy van, a fészekben babák vannak. De nem félnek a hidegtől, mert mindig tele vannak.

3. csoport „Madarak tápláléka télen” ( dia 16-17)

Hogyan élik túl ezek a madarak a kemény telet, mert rovarokat esznek? A titok egyszerű: a saját „elmédnek” és a találékonyságodnak köszönhető. A cinegék ősz óta készítik maguknak az ételt a télre: szó szerint több millió kiszáradt pókot és apró rovart löknek be a fák kéregének repedéseibe. Ha van elég élelem, akkor a madarakat nem érdekli a fagy. A verebek, szarkák, varjak az emberi lakások közelében táplálkoznak. A harkály és a pika rovarlárvákkal táplálkozik, és a fák kérge alól szerzi be őket. A szajkó, a pintyűk összegyűjtik a növények maradék termését és magját.

4. csoport „Hogyan segíthetünk a madarakon télen?”

Pedig a madarak télen gyakran éheznek. Etetőt kell készíteni, fára akasztani, ennivalót oda vinni, az ablakra akasztani egy darab szalonnát - ciciknek.

A. Yashin verse „Etestesd a madarakat télen”

Télen etesse a madarakat
Engedd el mindenhonnan
Úgy özönlenek hozzád, mint otthon,
Cövek a verandán.

Ételeik nem gazdagok.
Kell egy marék gabona
Egy marék - és nem szörnyű
Télük lesz.

Hányan halnak meg közülük - ne számold,
Nehéz látni.
De a szívünkben ott van
És a madarak melegek.

Neveld a madarakat a hidegben
Az ablakodhoz
Így dalok nélkül nem volt rá szükség
Üdvözöljük a tavaszt.

V. A vizsgált anyag konszolidációja

- Srácok, jó munkát végeztetek az új témában. És most azt javaslom, ellenőrizze magát.

1. A táblázat kiegészítése.

(Egyéni munka kártyákkal):

2. Páros munka „Russell bérlők” (3. bemutató)

Ezek a technikák lehetővé teszik minden gyermek értékelését.

VI. Tevékenységek tükrözése az órán

Mit tanultatok az élettelen természetről télen?

Hogyan hibernálnak a növények?

Hogyan hibernálnak az állatok? Hal? Rovarok? Madarak?

Hogyan segíthetünk az állatokon télen?

- És az élővilág melyik tárgyáról nem beszéltünk ma még? (Egy emberről; az ember téli életéről, munkájáról a következő leckében fogunk tanulni).

- Mit tanultál az órán?

- Melyik munka tetszett a legjobban?

- Fejezd ki színekkel a leckéhez való hozzáállásodat. A tanulóknak van egy madár, állat, rovar vagy hal képe. A "Vadvilág télen" képhez színes képek csatolva. Kiderül a kollektív munka, amely több napig az osztályteremben van. (Ha az órai idő engedi, az összes rajzot elrendezheti a Paintben, és megjelenítheti a fő bemutató végén.) ( 18. dia)

VII. Házi feladat

– Készítsen fotótörténetet vagy rajzsorozatot „Vadvilág télen” témában

A lecke összefoglalójának összeállításakor a következő internetes forrásokat használtuk:

A természetben és az időjárásban folyamatosan változások mennek végbe, hol havazik, hol esik, hol süt a nap, hol felhők jelennek meg. Mindezeket természeti jelenségeknek vagy természeti jelenségeknek nevezzük. A természeti jelenségek a természetben az ember akaratától függetlenül bekövetkező változások. Sok természeti jelenség az évszakok (évszakok) váltakozásával függ össze, ezért nevezzük szezonálisnak. Minden évszakra, és nálunk 4 db van - ez tavasz, nyár, ősz, tél, természeti és időjárási jelenségei jellemzőek. A természetet általában élőre (ezek állatok és növények) és nem élőkre osztják. Ezért a jelenségeket az élő természet jelenségeire és az élettelen természeti jelenségekre is felosztják. Természetesen ezek a jelenségek keresztezik egymást, de néhányuk különösen jellemző egy adott évszakra.

Tavasszal, a hosszú tél után egyre jobban felmelegít a nap, a folyón elkezd szállingózni a jég, a talajon kiolvadt foltok jelennek meg, a rügyek megduzzadnak, és kinő az első zöld fű. A nappal hosszabb, az éjszaka pedig egyre rövidebb. Egyre melegebb van. A vándormadarak megkezdik útjukat azokhoz a régiókhoz, ahol felnevelik fiókáikat.

Milyen természeti jelenségek fordulnak elő tavasszal?

Hóolvadás. Ahogy egyre több hő érkezik a Napból, a hó olvadni kezd. A környező levegőt a patakok morajlása tölti meg, ami árvizeket idézhet elő – ez a tavasz egyértelmű jele.

felolvasztott tapaszok. Mindenhol megjelennek, ahol vékonyabb volt a hótakaró, és ahol több nap esett rá. A kiolvadt foltok megjelenése jelzi, hogy a tél feladta jogait, és elkezdődött a tavasz. Az első növényzet gyorsan áttöri a kiolvadt foltokat, rajtuk az első tavaszi virágok - hóvirágok. A hó sokáig résekben és mélyedésekben fog heverni, de a dombokon és a mezőkön gyorsan elolvad, így a szárazföldi szigeteket kiszolgáltatja a meleg napsütésnek.

Fagy. Meleg volt, és hirtelen megfagyott – dér jelent meg az ágakon és a vezetékeken. Ezek a nedvesség megfagyott kristályai.

Jégsodródás. Tavasszal felmelegszik, a folyókon, tavakon megreped a jégkéreg, és fokozatosan elolvad a jég. Sőt, több víz van a tározókban, ez viszi lefelé a jégtáblákat - ez egy jégsodródás.

Magas víz. Megolvadt hópatakok áradnak mindenhonnan a folyókba, megtöltik a tározókat, a víz túlcsordul a partokon.

Termikus szelek. A nap fokozatosan felmelegíti a földet, és éjszaka elkezdi leadni ezt a hőt, szelek képződnek. Bár még gyengék és instabilok, de minél melegebb lesz, annál jobban mozognak a légtömegek. Az ilyen szeleket termikusnak nevezik, a tavaszi szezonra jellemzőek.

Eső. Az első tavaszi eső hideg, de nem olyan hideg, mint a hó :)

Zivatar. Május végén döröghet az első zivatar. Még nem olyan erős, de fényes. A zivatarok elektromos kisülések a légkörben. Zivatarok gyakran akkor fordulnak elő, amikor a meleg levegőt hidegfrontok kiszorítják és felemelik.

Grad. Ez egy csepp jéggolyók felhőjéből. A jégeső apró borsótól a tyúktojásig bármi lehet, aztán akár egy autó szélvédőjét is áttörheti!

Ezek mind példák az élettelen jelenségekre.

A virágzás az élővilág tavaszi jelensége. Az első rügyek a fákon április végén - május elején jelennek meg. A fű már áttörte zöld szárát, a fák zöld ruhába készülnek. A levelek gyorsan és hirtelen nyílnak, és az első virágok hamarosan kinyílnak, így a központjuk ki van téve a felébredt rovaroknak. Hamarosan eljön a nyár.

Nyáron kizöldül a fű, nyílnak a virágok, zöldellnek a levelek a fákon, lehet úszni a folyóban. A nap jól melegít, nagyon meleg lehet. A nyár az év leghosszabb napja és legrövidebb éjszakája. A bogyók és a gyümölcsök beérnek, a termés beérik.

Nyáron vannak olyan természeti jelenségek, mint pl.

Eső. A levegőben a vízgőz túlhűl, és milliónyi kis jégkristályból álló felhőket képez. A levegő alacsony, nulla fok alatti hőmérséklete kristályok növekedéséhez és fagyott cseppek súlyához vezet, amelyek a felhő alsó részében megolvadnak és esőcseppek formájában hullanak a föld felszínére. Nyáron az eső általában meleg, segít az erdők, mezők öntözésében. A nyári esőt gyakran zivatarok kísérik. Ha egyszerre esik az eső és süt a nap, akkor azt mondják, hogy "gomba eső". Ilyen eső akkor fordul elő, ha a felhő kicsi és nem takarja el a napot.

Hő. Nyáron a Nap sugarai függőlegesebben esnek a Földre, és intenzívebben melegítik fel felszínét. Éjszaka pedig a földfelszín hőt ad le a légkörnek. Ezért nyáron meleg van nappal, sőt néha éjszaka is.

Szivárvány. Magas páratartalmú légkörben fordul elő, gyakran eső vagy zivatar után. A szivárvány a természet optikai jelensége, a szemlélő számára sokszínű ívként jelenik meg. Amikor a napsugarak vízcseppekben megtörnek, optikai torzulás lép fel, ami a különböző színek eltéréséből áll, a fehér színt többszínű szivárvány formájában színspektrumra osztják.

A virágzás tavasszal kezdődik és egész nyáron tart.

Ősszel már nem pólóban és rövidnadrágban rohangálsz a szabadban. Hidegebb lesz, a levelek sárgulnak, lehullanak, a vándormadarak elrepülnek, a rovarok eltűnnek a szem elől.

Az őszt a következő természeti jelenségek jellemzik:

Levél hullás. Miközben a növények és a fák egész éves ciklusukon mennek keresztül, ősszel lehullatják a leveleiket, szabaddá teszik kérgüket és ágaikat, felkészülve a hibernálásra. Miért szabadul meg a fa a leveleitől? Hogy a lehullott hó ne törje le az ágakat. A fák levelei még a lombhullás előtt kiszáradnak, sárgulnak vagy kipirosodnak, és a szél fokozatosan a földre dobja a leveleket, lombhullást hozva létre. Ez a vadon élő állatok őszi jelensége.

ködök. Napközben még melegszik a föld és a víz, de estére már hidegebb van, köd jelenik meg. Magas páratartalom mellett, például eső után vagy nyirkos, hűvös évszakban a lehűtött levegő kis vízcseppekké alakul, amelyek a talaj felett lebegnek - ez köd.

Harmat. Ezek a levegőből származó vízcseppek, amelyek reggel estek a fűre és a levelekre. Az éjszaka folyamán a levegő lehűl, a levegőben lévő vízgőz érintkezik a föld felszínével, fűvel, falevelekkel és vízcseppek formájában ülepedik. Hideg éjszakákon a harmatcseppek megfagynak, amitől fagy lesz.

Zuhany. Heves, szakadó eső esik.

Szél. Ez a légáramlatok mozgása. Ősszel és télen a szél különösen hideg.

Mint tavasszal, ősszel is fagy van. Ez azt jelenti, hogy az utcán enyhe fagy van - fagy.

Köd, harmat, felhőszakadás, szél, dér, fagy - az élettelen természet őszi jelenségei.

Télen esik a hó és hideg van. A folyók és tavak befagytak. Télen, a leghosszabb éjszakákon és a legrövidebb nappalokon korán sötétedik. A nap alig melegít.

Így az élettelen természet télre jellemző jelenségei a következők:

A hóesés a hóesés.

Hóvihar. Havazik a szél. A hóviharban a szabadban tartózkodni veszélyes, növeli a hipotermia kockázatát. Egy erős hóvihar akár le is dönthet.

A fagyás egy jégkéreg kialakulása a víz felszínén. A jég egész télen tavaszig kitart, amíg a hó elolvad és a tavaszi jég el nem sodródik.

Egy másik természeti jelenség - a felhők - az év bármely szakában előfordul. A felhők a légkörben összegyűlt vízcseppek. A talajon elpárolgó víz gőzzé alakul, majd a meleg légáramlatokkal együtt a talaj fölé emelkedik. Tehát a víz nagy távolságokra szállítódik, a víz körforgása a természetben biztosított.

Szokatlan természeti jelenségek

Vannak nagyon ritka, szokatlan természeti jelenségek is, mint az északi fény, a gömbvillám, a tornádók, sőt a haleső is. Így vagy úgy, az élettelen természeti erők megnyilvánulásának ilyen példái meglepetést és időnként riadalmat okoznak, mert sok közülük károsíthatja az embert.

Most már sokat tudsz a természeti jelenségekről, és pontosan megtalálhatod az adott évszak jellemzőit :)

Az anyagok a 2. osztályos Világ körülöttünk témájú leckéhez készültek, a Perspektíva és Oroszország Iskolája (Pleshakov) programokhoz, de hasznosak lesznek minden általános iskolai tanárnak, valamint az óvodások és a fiatalabb diákok szüleinek otthon. iskolázás.

Természetnek nevezzük mindazt, ami körülvesz bennünket, és amit nem emberi kéz alkotott. Minden változás, amit a körülöttünk lévő világban megfigyelhetünk, természetes jelenség. Fontolja meg, mik a természeti jelenségek, az évszaktól függően.

Természetes jelenség

Mint tudják, a természet élő és élettelen. Ismerkedjünk meg példákkal az élővilág jelenségére.

A bolygónkon élő összes élőlény - ember, állatok, madarak, rovarok, halak, mindenféle növény, baktérium és különféle mikrobák - a vadon élő állatok világához tartozik.

Télen a természet álomba merül, és minden élőlény felkészül erre az állapotra:

  • A fák és a bokrok lehullatják leveleiket . Télen ugyanis nagyon hideg van és kevés a fény, és a közönséges levelek ilyen körülmények között nem tudnak növekedni. De a tűlevelű fák levelei vékony tűk formájában vannak, amelyek nem félnek a fagytól. Fokozatosan leesnek, és új tűk nőnek a helyükön.
  • Télen a vadonban nagyon kevés a táplálék . Emiatt egyes állatok – medvék, sündisznók, mókusok, borzok – hibernálnak, hogy túléljék a viharos téli időszakokat. Meleg, hangulatos odúkat ásnak maguknak, és ott alszanak a tavasz beköszöntéig. Azok az állatok, amelyek télen folytatják az aktív életet, vastag bundát kapnak, amely nem engedi megfagyni.

Rizs. 1. Medve az odúban

  • Az első hideg időjárás beköszöntével sok madár melegebb éghajlatra megy. hogy nagy kényelemben töltsem ott a telet. Csak azok a madárfajok maradnak otthon, amelyek megtanultak különféle takarmányokat enni.

Télen még a városban élő madaraknak is nagyon nehéz dolguk van. Szinte nincsenek rovarok, bogyók és szemek sem. Hogy segítsen tollas barátainak kivárni a szelíd tavaszi napot, készíthet etetőket, és etetheti őket a hideg évszakban.

Tavasszal felébred a természet, és először a növények reagálnak: rügyek nyílnak a fákon, új levelek jelennek meg, fiatal zöld fű sarjad.

TOP 4 cikkakik ezzel együtt olvastak

Rizs. 2. Tavaszi erdő

Az állatok nagyon örülnek a régóta várt melegnek. Most elhagyhatja barlangjait és nyérceit, és visszatérhet az aktív élethez. Tavasszal az állatok és a madarak utódokat kapnak, és aggodalmaik is hozzáadódnak.

Nyáron és kora ősszel a természet meleg időjárással, gyümölcsökkel, zöldségekkel és bogyós gyümölcsökkel kedveskedik. Az állatok felnevelik csecsemőjüket, megtanítják őket saját táplálékhoz jutni, megvédeni magukat az ellenségektől. Ősszel sok állat felhalmozódik a télre, felkészülve a közelgő hidegre.

Az élettelen természet jelenségei

Az élettelen természethez tartozik minden égitest, víz, levegő, talaj, ásványok, kövek.

Télen a természeti jelenségek nagyon súlyosak. Jó, ha puha hó esik, és körülöttünk a világ téli tündérmesévé változik. Sokkal rosszabb, ha heves hóvihar, hóvihar vagy hóvihar uralkodik az utcán.

A sztyeppén, nyílt területen a hóvihar szörnyű ereje - erős hóvihar, ami miatt még közelről is nehéz látni valamit. A vihar közepébe kerülve sok utazó elvesztette tájékozódását az űrben, és lefagyott.

Rizs. 3. Hóvihar

Tavasszal a természet ledobja hóláncait:

  • Jégsodródás kezdődik a folyókon - olvadás és a jég mozgása a patak mentén.
  • A hó elolvad, megjelennek az első olvadt foltok - kis területeken felolvadt hó.
  • Meleg szelek kezdenek fújni, a téli csapadék esőkké és tavaszi záporokká változik.
  • A nappali órák egyre hosszabbak, az éjszakák pedig egyre rövidebbek.

Az élettelen természet minden nyári jelensége közvetlenül kapcsolódik a felmelegedéshez. Száraz, fülledt idő beköszönt, változó csapadékkal. Az eső hirtelen megindulhat mennydörgéssel és villámlással. De egy heves felhőszakadás után fél óra múlva ismét ragyogóan süt a nap az égen.

És csak nyáron csodálhat meg egy olyan csodálatos természeti jelenséget, mint a szivárvány!

Az ősz beköszöntével ismét rövidülnek a nappali órák, csökken a levegő hőmérséklete, gyakran hosszan esik az eső. Reggel, az első fagykor a föld felszínén és a tárgyakon vékony jégréteg jelenhet meg - fagy.

Mit tanultunk?

A 2. osztályban a minket körülvevő világ egy olyan érdekes témát tanulmányoz, mint a "Természeti jelenségek". Megtudtuk, hogy a természet lehet élő és élettelen, jelenségei nagyban függenek az évszaktól.

Téma kvíz

Jelentés értékelése

Átlagos értékelés: 4.6. Összes beérkezett értékelés: 299.