Lábápolás

Természeti kirándulások. Természeti kirándulások absztraktjai

Természeti kirándulások.  Természeti kirándulások absztraktjai

"Tavaszi kirándulás a természetbe"

Elhelyezkedés: az iskola közvetlen közelében.

Cél: a tanulók megismertetése az élettelen és élő természetben bekövetkező változásokkal kora tavasszal.

Felszerelés:

jegyzetfüzet és ceruza minden tanulónak,

megfigyelőkártyák.

Az órák alatt

I. A tanulók szervezése az óra elején.

Elrepült a változás
Az ajtó hangosan nyikorgott.
Csendben beléptünk az osztályterembe
És most kezdődik a lecke.

II. Bemutatkozó beszélgetés az osztályban.

Srácok, ma kirándulásra megyünk a természetbe, amelyre az iskola helyszínén kerül sor. Kirándulásunk témája: „Megjött a szép tavasz!”. Ezen a túrán bizonyos feladatokat kell megoldanunk ( A tanár előre felírja a táblára a kirándulás főbb céljait).

Olvassuk el, milyen problémákat próbálunk ma megoldani egy természeti kirándulás során.

A túrán van jegyzetfüzetünk és ceruzánk.

Srácok, hogyan kell viselkedni a turné alatt?

Így van, nem lehet zajt csapni, hangosan beszélni, elriasztani a madarakat. Gondoskodnunk kell a körülöttünk lévő növényekről.

(A tanár 2 csoportra osztja a gyerekeket

III. Terepmunka

1. Változások nyomon követése a élettelen természet.

Milyen évszak van? Egy rejtvény segít megválaszolni ezt a kérdést.

Kinyitom a veséimet
zöld levelekbe.
felöltöztetem a fákat
meglocsolom a termést
Tele mozgással
A nevem… (tavaszi).

És milyen versekre emlékszel a mai tavaszi nap közvetítésére? ( A kirándulás előtt a tanár megkéri a tanulókat, hogy tanuljanak verseket a tavaszról).

Jön hozzánk a tavasz
Gyors lépések.
És a hóbuckák olvadnak
A lába alatt.
Fekete, felolvasztott foltok
látható a mezőkön.
Nagyon melegnek tűnik
A tavasz lábai.
(I. Tokmakova)

A fecske rohant
A fehér tenger miatt
Leült és énekelte:
Hogy február nem haragszik
Hogy vagy, March, ne ráncold a homlokod,
Legyen legalább hó, legalább eső...
Mindennek tavasz illata van!
(A. Maikov)

Srácok, most nézzetek körül, milyen szép a természet tavasszal. A nap fényesebben süt, melegebb és vidámabb lesz. De nem csak a hangulatunk emeli fel. Nyugodt, félreeső erdei tisztásokon süt a nap, mint nyáron. Ha az egyik arcát feléje fordítod, a másikat is akarod fordítani – ez szép. A szarvas lucfenyő is sütkérez a napon, sűrűn, a koronától a szegélyig, öreg tobozokkal felakasztva. Melegítenek a nyírfák - bújik, melegednek az erdei gyerekek - a fűz.

Tudom, hogy néhányan közmondásokat készítettek a tavaszról. Hallgassuk meg őket.

    A tél megijeszti a tavaszt, de magától elolvad.

    Tavasszal felül sül, alul megfagy.

    Vörös tavasz, de éhes.

    Ha tavasszal kihagysz egy napot, egy év múlva sem kapod vissza.

Így hát, srácok, észrevehettük, hogy a kora tavaszi természetnek megvannak a maga érdemei, és kicsit megcsodáltuk a minket körülvevő tájat is.

És most térjünk át a változások megfigyelésére, amelyek a tavasz eljövetelével az élettelen természetben következnek be. Nézz az égre. Most láthatjuk rajta a napot? Hogyan helyezkedik el ehhez a házhoz képest? Készítsünk vázlatot egy füzetbe.

Határozzuk meg az égbolt színét. Tegye megfelelő bejegyzéseket a füzetébe.

Ma van szél?

Van ma csapadék? (Ha igen, kérjük, nevezze meg, melyik).

Srácok, milyen következtetést vonhatunk le az élettelen természet változásainak megfigyeléséből? (Ég kék szín, a nap magasabbra kel, de nincs csapadék).

2. A növényi élet változásainak megfigyelése.

Most nézzük a növényeket. Nézze meg alaposan a fákat. Milyen színű a kéreg? Vannak levelek? Milyen színűek a levelek?

Nézzünk meg egy nyírfalevelet, és vázoljuk fel a megjelenését.

Most pedig csoportokra oszlunk, és mindegyik csoport külön-külön, a kártyára írt feladatot kap.

Mindegyik csoport más csoportok számára jellemzi növényét.

Tehát milyen változások történtek a növények életében a tavasz beköszöntével? (a fákon, cserjéken levelek vannak, zöldek. A fák, cserjék kérgének színe a többi évszakhoz képest élénk.)

3. Az állatok életében bekövetkezett változások megfigyelése. (Madarak és rovarok figyelése).

Vegye figyelembe a madár megjelenését, méretét, alakját, színét. Tegye megfelelő bejegyzéseket a füzetébe.

Mit eszik a madár, akit nézünk?

4. Ökológiai parkolás.

Most pedig a természet védelméhez fogunk hozzájárulni. Ennek érdekében gyűjtsük össze a szemetet az iskola területén.

IV. Tájékoztatás az osztályban.

Srácok, kirándulásunk után vonjunk le általános következtetéseket arról, hogyan változott a természet tavasszal. A kártyán jelölje be, hogy az élettelen és az élő természetben milyen változásokat figyeltünk meg a kirándulás során.

Ezután a tanulók és a tanár ellenőrzik a feladat helyességét.

V. A kirándulás eredménye.

Jól sikerült fiúk. Nagyon tetszett, ahogy ma dolgoztál az órán.

A TERMÉSZETBE VONATKOZÓ KIRÁNDULÁSOK ÖSSZEFOGLALÁSA

Kirándulás a parkba (tavasszal)

Cél: tisztázza és rendszerezze a gyerekek tavaszi parkkal kapcsolatos elképzeléseit (többet süt és melegít a nap; hosszabbodnak a nappalok, rövidülnek az éjszakák; rügyek nyílnak a fákon és a cserjéken, megjelennek a levelek (a rügyek először égernél, mogyorónál és fűznél nyílnak, majd madárcseresznyénél és nyírfánál, a juhar, alma, tölgy és hársfa utolsó rügyei: sok virágzik először). martilapués hóvirág (kökörcsin, ibolya, libahagyma), később - pitypang és gyöngyvirág. Ébrednek a rovarok: hernyók másznak ki a téli menedékekből, megjelennek a májusi bogarak; melegebb vidékről visszatérve vándormadarak, eljön a fészekrakás időszaka sok madár számára (sebessárlyák, fecskék, légykapófélék).

A túra kezdete előtt a gyerekek ökológiai levélben kapnak egy levelet, amelyben az Öreg Godovik egyik fia, május hónapja meghívja a gyerekeket egy kirándulásra a parkba, hogy bemutassa, milyen változások történtek a parkban érkezésével. A levélhez mellékeljük az útvonal vázlatát, amelyet a gyerekeknek követniük kell ahhoz, hogy eljussanak a májusi hónapba. A pedagógussal közösen megbeszélik az utazási útvonalat, a pedagógus javasolja az ökológiai elsősegélynyújtó készletet, ha segítségre van szüksége. A parkba való belépés előtt a gyerekeket környezetbarát jelzőlámpa fogadja.

Pedagógus: Nézzétek, srácok, milyen szokatlan közlekedési lámpa! Ez egy környezetbarát közlekedési lámpa:

piros szín - óvatosságra figyelmeztet;

sárga szín - figyeljen;

zöld - a növényeket és állatokat segítő tevékenységek megengedettek.

Így köszönt ránk a május, szeretné, ha mindannyian sokat láthatnánk és tanulhatnánk. És itt van az indexjel -\u003e. Mit jelent? (A gyerekek azt válaszolják, hogy ez a továbblépés jele.)

A gyerekek végigmennek az ösvényen, és látják a „nap” jelzést.

Pedagógus: Srácok, nézd meg ezt a jelet, mit jelent? (A gyerekek válaszolnak.)

Pedagógus: Milyen szavakkal jellemezhető a májusi nap? (Meleg, felmelegíti a földet; erősebben süt a nap, így mindenhol zöld fű jelent meg). Srácok, milyen a nappali fény? (Időben hosszabb, mint ősszel és télen). Ha hosszabbodik a nappal, mivé lesz az éjszaka? (Rövid). Nézd, a "nap" tábla mellett egy sárga jelzés található. Emlékszel a jelentésére? (Figyelj). Május hónap arról árulkodik, hogy érkezésével a nappali órák megváltoznak. Mivé válik? (A nappal hosszabb, az éjszaka rövidebb).

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy nézzék meg, mi van a borítékban. A borítékba éger, madárcseresznye, nyír, juhar, tölgy, hársfa levelei vannak berajzolva, sárga kör is található. Beszéljétek meg a gyerekekkel, mit jelenthet a boríték tartalma, és mely fák levelei vannak rárajzolva a kártyára. A gyerekek kifejezik feltételezéseiket, a tanár összegzi az állításokat.

Pedagógus: A május hónap arra hív bennünket, hogy figyeljünk ezeknek a fáknak a leveleire. Azt javaslom, hogy a feladatban megadott levelek alapján játsszák a „Keress egy fát” játékot. De nemcsak meg kell találni a fákat, hanem azt is meg kell határozni, hogy a levelek kivirágoztak-e rajtuk vagy sem.

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy oszlajanak alcsoportokra, és azonosítsák a fát. Majd más gyerekekkel (szakértőkkel) együtt megállapítja a feladat helyességét.

Pedagógus: Most mondd meg, kérlek, melyik fákon nyíltak ki a rügyek? Mely fáknak vannak már nagy levelei?

A gyerekek azt válaszolják, hogy az égernek nagy levelei vannak, megjelent a madárcseresznye és a nyírfalevél, a rügyek megdagadtak, de a juhar, a tölgy és a hárs még nem virágzott ki.

Pedagógus: Nagyon örülök neked! Helyesen cselekedtél. Először az éger, a mogyoró és a fűz rügyei virágoznak, majd a madárcseresznye és a nyírfa, és láttad őket, de a juhar, az alma, a tölgy és a hárs bimbója virágzik utoljára, így a leveleket még mindig nem lehetett látni, hanem duzzadt rügyeket. Mit mond? (Hamarosan jönnek a levelek.)

A levelek zöld bimbóból nőttek ki,

Hátranéztek, mosolyogtak és azt mondták:

"Felébredtünk!"

Nézd, milyen zöld ködben van ez a tisztás? Mi ez a homály? (Ez a virágzó levelek világos, fiatal zöldje.) Elbúcsúzunk ettől a tisztástól, és továbbmegyünk.

A gyerekek a nyilakkal jelölt táblákat követve a gyephez érnek, amelyen két tábla van: piros és sárga.

Pedagógus: Milyen óvatosságra figyelmeztet bennünket a május? És mire hívja fel a figyelmünket?

A gyerekek azt mondják, hogy május virágot mutat nekünk a pázsiton, és figyelmeztet, hogy ne szedjük le.

Pedagógus: Mi a neve a virágoknak, amiket látsz a tisztáson?

A gyerekek felsorolják a virágok nevét: csikósláb (megmagyarázzák, miért hívják), ibolya, kökörcsin.

Pedagógus: Milyen növény ezek a levelek?

(A gyerekek válaszolnak.)

A tanár elmondja, hogy májusban sok lágyszárú növény jelenik meg. Először a csikósláb és a hóvirág virágzik: kökörcsin, ibolya, libahagyma. De a pitypang és a gyöngyvirág később virágzik, így ezeknek a növényeknek csak a leveleit láttuk, még rügyet sem szedtek.

Pedagógus: Azt is szeretném, ha alaposan megnéznéd a gyepet. A növényeken kívül él még itt valaki? Kitaláltad, kiről beszélek? (Ezek rovarok.) Nézze, a hangyák erővel rohannak, sietnek, sietnek, meg kell javítaniuk a hangyabolyukat. A hernyók átteleltek és kimásznak a házaikból, van mit enniük, nézd meg, mennyi zöld a környék. És a levegőben zajjal a fejed felett, mint a kis motorok, repülnek... ki az? (Májusbogarak.)

A gyerekek bogarakat ábrázolnak: repülnek, a levelekre esnek; a tanár jelzésére a "háló" térjen vissza a házakhoz.

Pedagógus: Srácok, tudjátok, hogy a május a madarak énekének hónapja? Nézd, a május hónap olyan helyre hív minket, ahol jól hallható a madarak éneke.

A gyerekek a park távoli sarkába költöznek. Padokon vagy takarókon ülnek.

A tanár felajánlja, hogy hallgassa meg a madarak énekét.

Pedagógus: Srácok, miért van sok dolguk tavasszal a madaraknak? (Elkezdődik a fészeképítés időszaka.)

Pedagógus: Miért van szükségük a madaraknak fészkekre? (Tojáshoz és fiókák kikeltetéséhez.)

A tanár rejtvényeket fogalmaz meg a gyerekeknek:

Kunyhót építettek kéz nélkül, fejsze nélkül. (Fészek)

Morzsa nő egy fán egy kosárban. (Csibék)

Van egy palota egy oszlopon, egy énekes a palotában, és a neve ... (Seregély)

Ki az, aki hangjegyek és fuvola nélkül a legjobban kihozza a hangos és gyengéd trillákat? Ki ez? (Csalogány)

Elöl hasíték, hátul rés, mellkasán fehér törölköző. (Márton)

Május elején fészket raknak a swift, a fecskék, a légykapók. Melyik madár nem fészkel? (Kakukk)

A tanár felkéri a gyerekeket a „Madarak és kakukk” játékra.

A szavakra: „A madarak átrepülnek az erdőn, anyagot gyűjtenek a fészkekhez” - a gyerekek futnak, a szavakra: „Minden a fészkekben van!” - a gyerekek megpróbálják elfoglalni a fészküket; fészek nélkül maradva kakukk lesz belőle. A fészkeket feltételes tereptárgyak segítségével lehet azonosítani.

Pedagógus: Ezzel véget ért a parkban tett túránk. Mondjon búcsút jó barátunktól - a parktól. A látott és tanult érdekességeket pedig környezetvédelmi naplónkban felvázoljuk.

A gyerekek elbúcsúznak a parktól, visszatérnek az óvodába.

Kirándulás az "Arany Ősz" parkba

Cél:összegezni és konkretizálni a gyerekek elképzeléseit a parkkal kapcsolatban az „arany ősz” időszakában: vannak meleg és derült napok, de a nap kevésbé süt és melegít, csökken a levegő hőmérséklete. A fák és cserjék levelei megváltoztatják színüket. A hőmérséklet csökkenésével a lágyszárú növények sárgulnak, elsorvadnak, a rovarok száma csökken, és a madarak elkezdenek elrepülni. Az élettelen természet változásai és a növények és állatok állapota (alkalmazkodása) közötti kapcsolat kialakításának képességének fejlesztése. Benyomásaik képi beszédben való közvetítésének igényének kialakítása. Fokozza az érdeklődést a természetben előforduló jelenségek iránt.

Pedagógus: Srácok! hova jutottunk? (Gyerekek válaszai.) Újra találkoztunk régi jó barátunkkal. Azt javaslom, hogy köszönjön a parknak.

(Üdvözlet a parkban.)

gondozó: Srácok! Emlékszel, milyen a park? (Egy többemeletes épületen.)

Sorolja fel, hogy a park mely emeleteit ismeri, és milyen növények találhatók ezeken (az első emeleten fű és virágok, a másodikon cserjék, a harmadikon fák találhatók.)

Arra hívlak benneteket, hogy legyetek fiatal felfedezők, és határozzák meg, milyen változások mentek végbe a parkban az egyes emeleteken. Ehhez nagyon körültekintőnek kell lennie, hogy láthassa a változásokat, és ami a legfontosabb, meg kell válaszolnia a kérdést: miért történtek ezek a változások?

A gyerekek figyelik a park növényzetét. Meghívhatja a gyerekeket, hogy egyesüljenek mikrocsoportokba, és válasszanak ki egy megfigyelni kívánt tárgyat.

Pedagógus: Mi változott meg igazán legfelső emelet parka? (A fákon a levelek megsárgultak, a fák elkezdték hullatni a leveleiket, elkezdődött a lombhullás.)

Pedagógus: Mit gondolsz, miért sárgulnak a levelek? Itt nézze meg ezt a tájékoztatót (Olyan levelet tartanak, amely zöld és sárga pigmentet is tartalmaz.) A levelek zöld és sárga anyagot tartalmaznak. Ezt pigmentnek hívják. Az ősz beköszöntével, amikor észrevehetően hidegebb lesz, a levelekben lévő zöld anyag elpusztul. A sárga anyag azonban nem fél a hidegtől, így a levelek fokozatosan zöldről sárgára változtatják a színüket. És néha sárga helyett vörös vagy bíbor jelenik meg, mint egy hegyi hamu.

Figyeljen: melyik levelek vannak többen a fákon - zöld vagy sárga? Miért? (Több zöld levél van a fákon, mert kint még nincs hideg, most van az ősz meleg ideje.)

Mi változott a második emeleten? (Sárga levelek is megjelentek a cserjéken, a cserjék a fákhoz hasonlóan kezdik hullatni a leveleiket.)

Milyen változások történtek az erdő legalsó szintjén? (A füvet sárga lehullott levelek borítják, fokozatosan elhalványulnak és kiszáradnak.)

Srácok, láttatok virágos növényeket? (A virágzó növények nem láthatók.)

Mit gondolsz, mihez kapcsolódik? (Kevésbé melegedett, csökkent a nappali órák száma.)

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy hasonlítsák össze a fák alatti füvet és a réti tisztást, és vegyék észre, miben különböznek egymástól.

(A park különböző részein található fű összehasonlítása.)

Pedagógus: Nézzétek a füvet a fák alatt? Mit mondhatsz róla? (A fű nem látszik, levélréteg borítja, a fű megsárgult.)

És ha a rétre figyelsz? Mit tud mondani a fű színéről a réten? (A fű zöld, de sárga fű is látszik, sokkal kevesebb a levél.)

Miért olyan más a fű? Mit gondolsz? (A fák alatt a füvet beborítják a levelek, nincs rá fény, és kiszárad, elszárad; a réten kevesebb a levél, a fűnek van elég fénye és melege, így zöldell.)

Hogy kerültek a levelek a rétre, mert elég messze vannak a fák? (A szél a rétre hozta a leveleket.)

Tudjátok, hogy hívják a földön heverő leveleket? (A leveleket "arany szőnyegnek" nevezik.)

Miért hívják szőnyegnek a lehullott leveleket? (A leveleket szőnyegnek hívják, mert sok van belőlük, puhák, rugalmasak és nagyon szépek.)

Miért hívták nemcsak szőnyegnek, hanem aranyszőnyegnek? (Levelek sárga szín hasonló az aranyhoz.)

Srácok, csodálatos és szokatlan őszt láttunk a parkban. Hogy hívják ezt az őszt? (Az őszt aranynak hívják.)

Miért arany az ősz? (Sok sárga: a fák arany levelekkel állnak, arany szőnyeg van a lábuk alatt, süt a meleg őszi nap, és sárgát tesz hozzá.) Srácok, mindegyikőtöknek van egy kedvenc fája a parkban. Közeledj hozzá, beszélj vele.

(Gyermekek kommunikációja kedvenc fájukkal.)

Pedagógus: Srácok, mi van jó szavak mondtad a fának? (A gyerekek mondják ezeket a szavakat.) Észrevetted, hogyan reagált a fa a szavaidra? (A gallyak himbálóznak, a levelek susognak.) Tudod fontos felfedezésemet: mindannyian olyanok vagytok, mint a kedvenc fája.

A gyerekeket arra kérik, hogy ősszel ábrázolják kedvenc fájukat: amikor süt a nap, és a levelek csendesen és simán hullanak; amikor fúj erős szélés hideg őszi eső van.

Pedagógus: Te és én sétáltunk a parkban, beszélgettünk a kedvenc fáinkkal. Milyen rovarokat láttál? (A rovarok még kisebbek lettek, szinte láthatatlanok.)

Mihez kapcsolódik? (A rovarok elbújtak, sokan már elaludtak jövő tavaszig.)

Miért bújnak el a rovarok? (Hideg lett, a nappali órák csökkentek.)

Azt javaslom, hallgassa meg a park hangjait. Mit hallasz? (Az autók hangja hallatszik, a járókelők hangja hallatszik, a madarak hangja egyáltalán nem hallatszik.)

Pedagógus: Miért nem lehet látni és hallani a madarakat? (A madarak melegebb éghajlatra repülnek.)

Miért repülnek ilyen messzire a madarak? (Egyre hideg van, egyre kevesebb az étel.)

Parktúránk véget ért. Milyennek láttad az "arany ősz" parkot?

(A gyerekek megosztják benyomásaikat.)

Pedagógus: Búcsút veszünk a parktól. Sok érdekes dolgot láttál. Az ősz gyönyörű színeket adott nekünk, nem véletlenül hívják az őszt "a szem varázsának". Még egyszer figyeljen a park szépségére, és próbáljon emlékezni. BAN BEN óvoda te és én, aki akar, művészekké válunk, és megpróbálunk képet festeni az „Ősz színeiről”.

(kirándulás a második évfolyamos gyerekekkel)
CÉL:
- képet adni a zöld növények fontosságáról a természetben és az emberi életben.
FELADATOK:
- helyes attitűd kialakítása a zöld növényekhez, a bolygó rendjeihez;
- megismertetni a gyerekekkel a gyógynövényeket;
- megszilárdítani a gyermekek ismereteit a természetes anyaggyűjtés szabályairól;
- fejleszteni a gyermekek kreatív képzelőerejét;
- a gyerekeket a természet szeretetére és tiszteletére nevelni.
TANTERV:
1. Idő szervezése. Üzenet a kirándulás témájával és céljával kapcsolatban. Biztonsági eligazítás a túra során.
2. Az óra menete:
- beszélgetés az erdei viselkedési szabályokról.
- Kirándulás a parkba.
3. Reflexió.
4. Összegzés.

TANULMÁNYI ELJÁRÁS.

1. SZERVEZETI PILLANAT. AZ ÓRA ÜZENETTÉMÁI ÉS CÉLKITŰZÉSEI. BIZTONSÁGI UTASÍTÁS A KIRÁNDULÁS ALATT.
Vezető:
Helló srácok! Ma egy körútra hívlak benneteket őszi park. Mai kirándulásunk célja, hogy elmélyítsük a zöld növényekről, a bolygó rendjeiről szóló ismereteket és gyűjtsünk természetes anyag további munkára.
2. AZ ÓRA ELJÁRÁSA.
BESZÉLGETÉS "NÖVÉNYEK A BOLYGÓ ÉS AZ EMBER ÉLETÉBEN".
1. tanuló:
A virágok eltűnnek a földön
Ez évről évre jobban észrevehető.
kevesebb örömés a szépség
Minden nyáron elhagy minket.
Réti virágok kinyilatkoztatása
Alig értettük.
Hanyagul tapostuk őket
És meggondolatlanul, kíméletlenül szakadt.
Bennünk elhallgatott az őrült „állj!”.
Úgy tűnt számunkra, hogy minden nem elég, és nem is elég.
Aztán a városi tömegben
Fáradtan húztuk a karjait.
És nem látták, hogyan a lábuk alól
Csendben, alig lélegzik
A búzavirág megkönnyebbültnek tűnt,
A szegfű reménytelenül nézett ki...
Vezető:
Bármerre nézünk, mindenhol különféle növényeket látunk. Réten, parkokban, tereken és még otthon is nőnek. Figyeljen minden hétköznapi növényre, és látni fogja, hogy a maga módján gyönyörű.
Hosszú ideje az ember nem gondolta, hogy a növényvilág gazdagsága nem örök, amire a növényeknek szüksége van gondoskodó hozzáállás, utánpótlás és védelem.
Gazdasági aktivitás az emberi élet nagymértékben megváltoztatta a növények életkörülményeit: a folyók sekélyekké váltak, a talaj kimerült. Mindez a növényekre is hatással volt. Egy részük meghalt, másokat halállal fenyegetnek.
Különösen kevesen voltak vadon élő növények Val vel gyönyörű virágok. Az erdőkbe, parkokba és víztározókba látogató emberek gyakran egész karoknyi lelógó növényt visznek magukkal. De milyen szépek és jók voltak, amikor felnőttek. Virágzó növény kiválasztásakor az ember nem gondol arra, hogy mi fosztja meg a növényt az utódok elhagyásának lehetőségétől. Hiszen olyan növényt szed le, amelyik nem termett magot. Tovább következő év leszakított növény helyett már nem nő új, ugyanaz.
2. tanuló:
Ha virágot szedek
Ha virágot szedsz
Ha minden: én és te,
Ha virágot szedünk -
Minden mező üres lesz
És nem lesz szépség!
Mindenki tudja kiskora óta, hogy ha nem lennének növények, akkor a Földön nem létezne sokféle élőlény. Növények nélkül sem állat, sem ember nem létezhet. Számos példát lehet felhozni arra, hogy a növények milyen nagy szerepet töltenek be a természet életében. Mint tudják, csak a zöld növények képesek a nap energiáját felhasználni, létrehozni szerves anyag szén-dioxidból és vízből. Csodálatos laboratórium, amelyben a fotoszintézis összetett folyamata zajlik.
A növények oxigénforrásként is fontosak. Egy közepes méretű fa naponta annyi oxigént bocsát ki, amennyire három felnőtt belélegzéséhez szüksége van. A zöld növények nagy mennyiségben képesek felszívni a szén-dioxidot, és ezért megakadályozzák annak felhalmozódását bolygónk léghéjában.
Tudtad, hogy ezek között a fák, cserjék és gyógynövények között vannak barátaid – olyan növények, amelyeknek van? gyógyászati ​​tulajdonságait? Növényi világ nagy gazdagságot adott az embernek - gyógynövények akik az élet és az egészség forrása voltak és lesznek. A gyógynövényesek tudják, melyik hónapban, melyik növényben van hatalmas erő. A hajnali harmat előtt füvet gyűjtöttek, árnyékban szárították, gyógyító készítményeket, tinktúrákat, infúziókat készítettek. Előtt késő őszösszegyűjtött gyógyító ereje föld: gyógynövények, virágok, bogyók, gyökerek. ÉS egész évben felhasználta az erdei patika jövőre készített ajándékait.
Vannak indikátornövények is kinézet amelyről tájékozódhat a környezetszennyezés jelenlétéről. Vannak ilyen mutatók a vízre, a levegőre és a talajra. mutatók tiszta víz a Vörös Könyvben szereplő jól ismert növények, a tavirózsa és a kapszula. Csak tiszta vizekben nőnek. Ha a víz tartalmaz nagyszámú szennyező anyagok, majd a kékalgák aktívan elszaporodnak és a víz virágzik. A talaj termékenységének mutatója a nemes májfű és a bojtorján. Ők nőnek a legtöbbet termékeny talajok. mutatók tiszta levegő mohák és zuzmók. Ha nem, akkor a környék levegője erősen szennyezett. A levegő jó mutatója az tűlevelű növények: szőrfa, fenyőfa. A levegőszennyezés miatt az ágak tűi sárgulnak.
Mindezek ismeretében az ember ne engedje, hogy egyetlen növényfaj is eltűnjön a Földről, gondoskodnia kell róluk. A közlekedési lámpa piros színe figyelmeztet – álljunk meg! Állj meg! Még egy óvatlan lépés, és lehet, hogy már késő. Sajnos a természetben az emberek nem mindig állnak meg egy gyönyörűen virágzó növény előtt, hogy megcsodálják, hanem általában csokorba szedik.
Készen állok vitázni az egész világgal,
Készen állok a fejemre esküdni
Hogy minden színnek van szeme
És veled együtt néznek ránk.
Gondolataink és gondjaink órájában,
A bajok és kudarcok keserves órájában
Láttam: a virágok, mint az emberek, sírnak
És harmatot ejtenek a homokra. Műsorvezető:
És így, srácok, eljöttünk a parkba. Kedvesen fogadott minket a birtokában. Nézzük meg, hogyan helyezkednek el benne a növények. Látjuk, hogy a növények áttelepítése a parkban szinteken (szinteken) történik. Egy ilyen településen minden növény annyi fényt kap, amennyit szeret. A park, valamint az erdők alapja a fák és cserjék, amelyek az első és a második szintet foglalják el. Tavaly kirándultunk ide őszi erdő, és találkozott a felső réteg lakóival. Ma a legalsó réteg lakóival fogunk megismerkedni.
tavaszi friss fűszernövények
Fedett rétek és mezők.
A tölgyes leveleibe öltözve,
A föld zöld lett.
Srácok, érzitek, ahogy a levegő megtelik a gyógynövények és virágok illatával - a park alsó szintjének lakóival. Ma ezek közül néhányról, és különösen a gyógynövényekről fogunk beszélni.
Nézz a lábad alá, és látni fogod az útifű - ez egy gyógyító növény. Régen "vágónak" vagy "sebzőnek" hívták. Mindenki ismeri ezt a növényt gyermekkora óta. Hallgassa meg a legendát arról, hogyan tanultak az emberek ennek a növénynek a gyógyító tulajdonságairól.
Réges-régen két kígyó sütkérezett a napon, az út mellett. Hirtelen egy kocsi jött be a sarkon. Az egyik kígyónak sikerült félremásznia az útból, a másik pedig habozott, és a kerék átfutott rajta. A kocsiban ülők látták, hogy az első sértetlenül maradt kígyó elkúszik, de hamarosan útifűlevéllel tértek vissza, és meggyógyították a sérült kígyót. Állítólag ez az incidens adta az embereknek az ötletet, hogy ezzel a növényzel sebeket kezeljenek.
És itt van egy másik növény - a gyöngyvirág:
Egy gyöngyvirág született egy májusi napon,
És az erdő megtartja őt
Nekem úgy tűnik: mögötte,
Halkan fog csengetni.
Az egyik legenda szerint a Virág beleszeretett Tavaszba, és amikor elment, olyan keservesen sírt, hogy vér szökött ki a szívéből és megfestette a könnyeit. Ezek piros gyümölcsök, amelyek virágzás után jelennek meg a száron. Ezt az erdei virágot most parkokba ültetik, tovább nyaralókés az udvaron, a ház közelében. Emellett az ókor óta értékes gyógynövényként ismert, melynek virágainak tinktúráját szív- és érrendszeri betegségek és vesék kezelésére használják.

Zöld bokor nő
Érintés – harapás.
(Sztori arról gyógyászati ​​tulajdonságait csalán, celandin, csikósláb.)
És most, srácok, csináljunk egy kis kvízt.
1. Gyógynövény, aminek félelmetes neve van az állatok számára?
(Orbáncfű)
2. Értékes gyógynövény, jelezve, hány levele van?
(Cickafark)
3. Melyik virágot nevezik "minden virág királynőjének"?
(Rózsa)
4. Gyógynövény, amit Moidodyr biztosan szeretne?
(Vérfű)
5. Gyógynövény, amely nevét a levelek formájáról kapta, hasonló a válltáskához.
(Pásztortáska)
6. Vízkezeléseket elősegítő gyógynövény.
(Fürdőruha)
7. Melyik virágot hívják az ősz utolsó mosolyának?
(Őszirózsa)
8. Gyógyító virág, amely egy férfinév kicsinyített változatát viseli.
(Búzavirág)
9. Virág, melynek nevéhez fűződik a gyűrűzés.
(Harang)
10. A legenda szerint a legértékesebb gyógynövény az emberi szenvedés minden keserűségét magába szívta.
(zsálya)
11. Gyógynövény, amely garantálja hosszú élet. Koshcsej legközelebbi rokona.
(Immortelle)
12. Egy növény, amely gyógyító tulajdonságait, népszerûen "macskafőzetnek" nevezik, mivel a macskák nagyon szeretik az illatát, és még a leveleit is megeszik.
(Macskagyökér)
13. Ez az égő növény zöldkáposztaleves főzésekor helyettesítheti a sóskát.
(Csalán)
14. Gyógynövénytermesztés az utak mentén.
(Főzőbanán)
15. Gyógyvirág, melynek szirmaira minden szerelmes találgat.
(Kamilla)
16. Erről a gyógynövényről kapta a nevét a Funtik disznó kalandjait bemutató rajzfilm káros nénije.
(Belodonna)
17. Oroszországban ezt a gyógyvirágot a szirmok alakjáról nevezték el, hasonlóan az ujjakon lévő lemezek alakjához.
(Körömvirág)
18. Ennek egyik neve hasznos növény- bojtorján, középső neve tiszteletlen visszajelzésként szolgálhat valakiről a tinédzserek körében.
(bojtorján)
Itt ért véget a túránk. Szerintem lenyűgöző volt, és sokáig emlékezni fogsz rá. Ideje visszatérni.

3. REFLEKCIÓ.
- Tetszett a kirándulás a parkba?
- Mire emlékszel a legjobban?
- Szeretne kirándulni a természetbe?

4.ÖSSZEFOGLALÁS.
A teljes kirándulás során természetes anyagokat gyűjtöttünk. Most ki kell fektetnünk száradni, majd el kell raknunk. A következő leckében a munkához szükségünk lesz rá.
(A gyerekek szétszedik a természetes anyagokat).

IRODALOM:
1. Litvinov L.S., Zhirenko O.E. Az iskolások erkölcsi és környezeti nevelése: Főbb szempontok, események forgatókönyvei. 5-11.- M. évfolyam: 5. tudás, 2005.-208p.
2. Malkina E.N. A természet védelme a szülőföld védelmét jelenti.// Olvasunk, tanulunk, játszunk. 2003.-№8-73-75str.

Zoya Ésszerű

"Az ember akkor lett emberré, ha meghallotta a levelek suttogását és a szöcske énekét, a forrás patak zúgását..." V. A. Sukhomlinsky

Cél: konszolidálja a gyerekek elképzeléseit arról jellemzők tavasz, hogy megtanulják maguktól megtalálni ezeket a jeleket; hogy kialakítsák a gyerekekben a növényi szervezet és a körülmények közötti kapcsolat fogalmait környezet, a korai virágzó növények azonosításának képességének kialakítására.

Feladatok:

Nevelési: tavaszi elképzelések kialakítása az élő és élettelen természetről, megtanítani a gyerekeket az ok-okozati összefüggések megállapítására az élettelen és az élettelen természet között; megfigyelések alapján, hogy kiderítsék a Brjanszki régió korai virágzó növényeinek jellemzőit.

Fejlesztés: fejleszti a természet változásainak megfigyelésének készségeit, felkelti az önálló kutatás iránti vágyat; a megfigyelési, leírási, ok-okozati összefüggések megállapításának képességének fejlesztése

Nevelési : fejleszteni a kíváncsiságot, a gondos és gondoskodó hozzáállást a természethez.

Mód: vizuális, verbális, játékos, gyakorlati.

Felszerelés: jegyzetfüzet (füzet) jegyzetekhez és vázlatokhoz, ceruzát (toll, fényképezőgép, dobozok, tégelyek, kistáskák, városnéző nagyítók).

A túra helyszíne : erdei biocenózis.

Időráfordítás: április vége - május.

A tanár felkészítése a kirándulásra:

1. Tervezzen kirándulási útvonalat különböző növényzetű helyekre - erdő, útszéli (a természet ébredésének sajátosságainak bemutatása különböző biocenózisokban).

2. Beszélgetés a természetvédelemről.

3. A gyerekek megismertetése a természet szépségét dicsőítő irodalmi és festményekkel (M. Prishvin, F. Tyutchev, A. Fet, I. Levitan stb.).

4. Az erdőből hozott fák, cserjék telepítésének megszervezése.

A gyerekek felkészítése a kirándulásra:

1. Beszélj a gyerekekkel arról különböző időszakok tavasz ( időjárási jellemzők, a növény- és állatvilág változásai, az ébredő természet szépségével, védelmének kérdéseivel).

2. Utasítsa a gyerekeket, hogy készítsék elő az egyes tavaszi időszakok (március, április, május) jellemzőit, tavasszal tanuljanak verseket a természetről.

A túra menete:

A gyerekek megismertetése az erdei viselkedési szabályokkal

gondozó : Srácok, kirándulni megyünk a tavaszi erdőbe. Nevezze meg azokat a szabályokat, amelyeket be kell tartani az erdőbe való belépéskor! (Gyerekek válaszolnak)

Tűzveszélyes időben az erdőben tüzet gyújtani nem lehet, a tűz helyének elhagyása előtt gondosan ellenőrizni kell, hogy jól eloltották-e.

A természetben nem szedhet csokorba növényeket. Csokrot csak az ember által termesztett növényekből lehet készíteni.

Gyógynövényeket csak olyan helyeken gyűjthet, ahol sok van. Néhány növényt a természetben kell hagyni.

A fák és cserjék ágait nem lehet letörni. Hadd gyönyörű növények, a fák a természetben maradnak.

A természetben, különösen az erdőben, érdemes végigmenni az ösvényeken, hogy a növények ne pusztuljanak el.

Pedagógus: Így van, ügyesek srácok! Nemcsak megnevezted a természet viselkedési szabályait, de sikerült is elmagyaráznod azokat. Akkor gyerünk.

Bevezetés a kirándulás témájába (érzelmi hangulatkeltés).

Ismét messziről szállnak a madarak,

A jeget megtörő partokhoz

A meleg nap magasan süt

És vár az illatos gyöngyvirág.

Pedagógus: Melyik évszakról szól a vers? (A tavaszról).

Honnan gondoltad, hogy a vers a tavaszról szól? (A gyöngyvirágok megjelennek)

Pedagógus: Ma egy kirándulás alkalmával tavaszra látogatunk el, és arról beszélünk, milyen változások következnek be a természetben a tavasz beköszöntével. Útközben a pedagógus felhívja a gyerekek figyelmét a természet változásaira. Emlékeztet arra, hogy gondoskodjon minden bokorról, minden fáról.

Állj 1 Az élettelen természet titkai.

Pedagógus: Hallgass rejtvényeket a tavaszi hónapokról.

Meleg déli szél fúj

A nap fényesebben süt

A hó ritkul, puha, olvad,

A hangoskodó bástya repül.

Melyik hónap? Ki fogja tudni? (Március)

Dühösen zúg a folyó

És megtöri a jeget.

A seregély visszatért házába,

És az erdőben felébredt a medve.

Egy pacsirta trillázik az égen.

Ki jött hozzánk? (Április)

A mezők zöldek

A csalogány énekel.

A kert fehérbe van öltözve

A méhek repülnek először.

Mennydörgés dübörög. Találd ki,

Melyik hónap ez? (Lehet)

Pedagógus: Milyen tavaszi jeleket hallottál? ( A nap jobban süt, mint télen; minden nap egyre jobban felmelegszik; sokkal magasabbra emelkedik a horizont fölé, mint télen; a nappalok egyre hosszabbak, melegebbek).

Vajon a nap ugyanúgy melegítette a földet az összes tavaszi hónapban? (Nem).

Melyik tavaszi hónap a leghidegebb? (Március).

A legmelegebb? (Lehet) Miért? (Májusban a nap magasabban van a horizont felett, mint márciusban, ezért májusban meleg van)

gondozó: Most képzeld el az eget. Milyen tavasszal? (Kék, magas, fehér fényfelhők úsznak rajta).

Milyen csapadék esik tavasszal? ( Márciusban - hó, áprilisban - hó és eső, májusban - eső.)

Tavasszal vannak zivatarok? Amikor? (Májusban).

Pedagógus:

Meg akarlak hívni ma az erdőbe,

A jó erdőbe, a hatalmas erdőbe,

Tele mesével és csodákkal.

Ha a gyerekek óvatosak

Fedezze fel ezeket a csodálatos titkokat.

Pedagógus: Hallgassa meg honfitársunk költőnk, A. K. Tolsztoj verseit

Zöld füstbe öltözött fiatal erdő,

Meleg zivatarok türelmetlenül várnak.

Minden forrást lehelet melegít,

Körös-körül és szeret és énekel.

Pedagógus: Itt az ideje, hogy beszéljünk arról, milyen változások következnek be a vadon élő állatokban a tavasz beköszöntével.

Mi történik tavasszal a fákkal és cserjékkel? (Tovább lombos fákés a bokrok megduzzasztják a rügyeket; fülbevalók, ezüstös bárányok, virágok, majd levelek jelennek meg. Nál nél tűlevelű fák a kéreg, a tűk színe megváltozik).

Mi történik a lágyszárú növényekkel? (A földet fiatal fű borítja, sok növény virágozni kezd).

Stop 2.A kankalin világa.

Pedagógus:

Nevezze meg azokat a lágyszárú növényeket, amelyek először virágoznak? (Primrose: májfű, corydalis, kökörcsin, tüdőfű, csikósláb).

Pedagógus:

Máshol hó van, melegen fel vagy öltözve: kabátban, kalapban, csizmában, erdünkben már nőtt a virág. Vékony, törékeny, mint a „Tizenkét hónap” című mesében. Hát nem csoda? Egy tündérmese, ami nem kelt életre? Ezek a virágok emelkedtek a hóból az élet felé.

Általában a korán virágzó lágyszárú növényeket hóvirágnak nevezik. Miért? (Amint a hó elolvad, virágozni kezdenek).

A hóvirág kora tavasszal növő virág. Egy hórétegen tör át az utat, ezért kapta a becenevet. A szirmait fehér szín, magát egy kicsi és alig észrevehető. A hóvirág általában az erdőben nő.

Miért virágzik ilyen korán a hóvirág? (A hóvirágokat a megvastagodott föld alatti részeikből táplálják, amelyek tavaly óta raktározzák a készleteket. tápanyagok. Sok fényre és nedvességre van szükségük, ami ilyenkor bőven elég. Kevés melegre van szükségük.

Találja meg az erdőben már ismerős kankalinokat. Nevezd meg ezeket a növényeket!

„Kulcsvirág”, „mennyország kulcsai” ún kankalin . sárga tavaszi virágok a tavasz megnyitja az ajtót a meleg és a nap előtt.

Pedagógus: Alig néhány hét telt el a hó elolvadása óta, és máris virágzik egy apró törékeny csoda. boglárka kökörcsin. Sárga van fényes virágok boglárka virágokra emlékeztető. Amikor a kökörcsin virágzik. erdei fákés virágozni kezdenek a bokrok. Ravasz ez a szélmalom. Amint összeráncolja a szemöldökét az ég, a virágok becsukódnak, mintha ott sem lennének.

De ahogy a nap sugaraival simogatja a földet, a virágok életre kelnek, újra csóválni kezdik a fejüket az enyhe tavaszi szellőben. Csodáld meg, milyen szépek a kökörcsineink, de a leszakított virágcsokrok nagyon gyorsan elhervadnak a kezedben.

Egy bölcs ember azt mondta: „Szedtem egy virágot, és elszáradt. Elkaptam egy pillangót – elpusztult. És akkor rájöttem, hogy a szépséget csak a szíveddel tudod megérinteni.

Ezért azt javaslom, hogy érintse meg egy másik kankalin szépségét.

Ki ismeri ezt a virágot? (orvosi tüdőfű)

Ezt a növényt azonnal észreveszi. Többszínű virágai vannak: rózsaszín, lila, kék.

Ezért a poszméhek gyorsan megtalálják. Ugyanazon a száron néhány virág sötét rózsaszín. Mások búzavirágkék. Ha alaposan megnézzük, könnyen észrevehető, hogy a rügyek és a fiatalabb virágok rózsaszínűek, az idősebbek pedig kékek.

Éjszaka és esténként még mindig hideg van, de a tüdőfű nem fél az alacsony hőmérséklettől.

Érintsd meg a leveleit, kissé érdesek, a leveleket apró szőrök borítják, mintha a növény gyapjúruhát öltött volna. És a szőrszálak között levegő van, ő védi a tüdőfüvet a hidegtől. A rovarbarátok zümmögtek, hadonásztak a szárnyaikkal, és a virághoz repültek.

Amikor a tüdőfű virágzik, a poszméhek kiszabadulnak nyércükből. A tüdőfű kapta a nevét, mert virágai sok nektárt tartalmaznak.

Pedagógus:

Gyerekek, keressenek több virágos növényt, figyeljenek a virágok színére. Menjünk, és nézzük meg egy újabb tavaszi csodát corydalis .

Kora tavasszal virágzik, korábban, mint a kökörcsin. A hó még nem esett el egészen. És máris látjuk alacsony szárát finom csipkés levelekkel és sűrű orgonavirágzatokkal. A Corydalis egy miniatűr, törékeny és nagyon elegáns növény. Virágai édesen illatosak, nektárban gazdagok. A Corydalis nagyon gyorsan elhalványul - néhány nap alatt. A Corydalis magjait a hangyák terjesztik. A föld alatt lédús élő csomó marad. Tárolja a szükséges tápanyagokat gyors fejlődés menekülj jövő tavasszal.

Milyen virágok nyílnak késő tavasszal, májusban? (Gyöngyvirág, pitypang, ibolya.)

Sokan csokrokat gyűjtenek tavasszal tavaszi növények. Ez jó? (Nem).

Stop 3 Srácok az állatokról

És ezek közül az állatok közül melyik él az erdőnkben?

Pedagógus: Az erdei állatok nem szeretik, ha az ember szemébe mutatják őket, különösen tavasszal, amikor megszületnek a kölykeik.

Melyik állat változtatja színét tavasszal? (fehér nyúl)

Aki felébred hibernálás? Szerinted mi az első dolguk tavasszal?

gondozó : A sünök és a medvék csonkokat tépnek bogárlárvák után kutatva, feltépnek egy hangyabolyot és megeszik magukat a hangyákat, azok tojásait és bábjait. A medve az erdei méhek üregéből marad életben. Kivesz onnan mézet, füvet, gyökeret, áttelelt áfonyát eszik. De ez a táplálék nem elég a medvének, így tavasszal megtámadja a vaddisznókat, jávorszarvasokat, legelésző állatcsordákat. Tavasszal a medve is veszélyes az emberre, különösen az újszülött kölykökkel rendelkező nősténymackó. A róka tavasszal egerekre, pocokra és mezei nyulakra vadászik, emellett elpusztítja a kacsa, liba, nyírfajd, siketfajd fészkét, tojást vagy fiókát eszik.

Pedagógus: Mit tudsz a többi állat életéről tavasszal? (gyerekmesék)

Játékok:

1. játék "Mit látunk" - nevezd meg egy szóval, mit látnak körülötted. (ég, nap, fák).

Gyorsan kell beszélnie, ne ismételje meg mások által kimondott szavakat.

2. A játék "Mi az mi?"

A gyerekek felváltva hívják a tárgyat és annak tulajdonságait: kék az ég, hosszú az út, durva a kavics, meleg a föld stb.

3. Mozgatható madárrepülés játék.

Stop 4. Zöld leszállás.

Pedagógus:

Amikor élvezed a természetet. Könnyűvé és örömtelivé válik a lélekben. Szeretném az egész világnak ezt az örömet kívánni: a napnak, a földnek, minden élőlénynek.

Gyerekek, emlékezzünk a természet viselkedési szabályaira. Nézz körül: talán látni fogod, milyen károkat okoznak azok az emberek, akik nem látják a világ szépségét, és megpróbálják helyrehozni azt. (a gyerekek zsákokba gyűjtik a szemetet. Beszélnek a természet megmentéséről).

A természet az otthonunk, amelyben élünk.

És zúgnak benne az erdők. Folynak és csobbannak a folyók.

A kék kupola alatt, az arany fény alatt.

Örökké ebben a házban szeretnénk élni.

A kirándulás emlékeként a gyerekek száraz gallyakat, gyönyörű köveket, leveleket és virágokat gyűjtenek a herbáriumba. A gyerekek természetes anyagokból készült rajzokban, kézműves munkákban fejezik ki érzéseiket, természetszeretetüket.

Összefoglalva a túrát:

Tetszett a turné?

Mi újat tanultál ma?

Hogyan kell bánni a növényekkel és az állatokkal, és miért?

Miért van szükség erdőre?

Kedves Barátaim! Köszönjük figyelmüket és támogatásukat!