Különféle különbségek

A „Bevezetés a társadalomtudományba” nyílt óra technológiai térképe

A „Bevezetés a társadalomtudományba” nyílt óra technológiai térképe

útvonalválasztás Társadalomismeret lecke a következő témában: "Állam".

11. évfolyam

Cél: megmutatni az állam lényegét és jelentőségét.

Feladatok:

Nevelési: hozzájárulnak az államról, annak jellemzőiről, formáiról, funkcióiról alkotott elképzelések kialakításához;

Fejlesztés: a kritikai gondolkodás fejlesztése, a különféle forrásokkal (tankönyv, szóróanyag) való munkavégzés készségeinek fejlesztése, a kapott információk megtalálásának, kritikai értékelésének, rendszerezésének, ok-okozati összefüggések meglátásának, kommunikációs képességének fejlesztése, a megszerzett ismeretek alkalmazásának képessége;

Nevelési: a tanulók civil helyzetének, jogi kultúrájának, ítélkezési függetlenségének nevelésére.

Az óra típusa: Új anyagok tanulása.

Technológia: A kritikai gondolkodás technológiája.

Tanítási módszerek:

    Szóbeli;

    Részleges keresés;

    Vizuális és szemléltető;

Tanulmányi formák:

    Egyedi;

    Csoport;

    Kollektív;

Felszerelés:

    Tankönyv, 11. osztály, alapvető szintje szerkesztette: A. I. Kravcsenko, E. A. Pevcova. M." orosz szó", 2011

    Társadalomtudomány. Teljes referencia a vizsgára való felkészüléshez, szerkesztette: P. A. Baranov, A. V. Voroncov, S. V. Sevcsenko. április Kiadó, 2008

    ICT, zenei központ.

    Kiosztóanyag(szövegek, diagramok, táblázatok)

    Feladatgyűjtemény az Egységes Államvizsgához - 2015. Április Kiadó, 2014

    Előadás a leckéhez.

Az óra lépései:

    Van értelme.

    Visszaverődés.

    Összegezve.

    Házi feladat.

Az óra eredményei:

Tudni:

    Mi az állam?

    A területi struktúra jelei, funkciói, formái.

    Az állam keletkezésének elméletei.

Képesnek lenni:

    Szöveg elemzése;

    Magyarázza és fogalmazza meg a fogalmak jelentését;

    levonni a következtetést;

    Problémás feladatok elvégzése;

    Töltse ki a táblázatot ZHU;

    Védje meg saját nézőpontját;

Az órák alatt:

1.Idő szervezése.

2. Kihívás

Egy feladat: pozitív motiváció kialakítása, a tanulók bevonása a tevékenységekbe

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár köszönti a tanulókat. Megkérdezi, milyen színűek a gyerekek az óra elején. Ezután felhívja a tanulók figyelmét a képernyőről hangzó szituációra.

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

Üdvözlöm a tanárokat

Gyors indítás

Figyelmesen nézze meg a videót. (1. sz. melléklet)

Kérdések: Miről politikai intézmény kérdéses?

Töltse ki az 1. oszlopot a táblázatban. A beszélgetés után az állapotok diákjai jelennek meg. Ötletelés. Mi az állam. Kérdések: Tekinthető-e bármely terület államnak a probléma megoldása érdekében? Ön szerint mit kell tudnunk az államról? A tanár a tanulókkal együtt alakítja ki az óra céljait. Az óra céljai ezután kiemelésre kerülnek az előadásban.

A diákok válaszolnak a kérdésekre. Minden tanuló beírja az 1. számú melléklet első oszlopába a „mi az állapot” táblázatba az „Tudom”. A tanulók kitöltik a második oszlopot. Készítsen előrejelzéseket az óra céljairól.

Eredmény: A tanulók aktív bevonása a munkába. A tanulók önállóan fogalmazzák meg és fogadják el az óra céljait.

    Van értelme:

Egy feladat: tanulmányozza a tankönyv anyagát 17. §, hogy ismereteket szerezzen az állam jellemzőiről, funkcióiról és formáiról; készségek kialakítása: a fő kiemelése, munka tervezése, összefoglalása.

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár a képernyőre irányítja a tanulók figyelmét. szavak a dián.

Gyakorlat.

A javasolt szavakból adja hozzá az állapot kifejezés definícióját:

Politikai szervezet, egy adott ország kormányzati szervei és szerkezete, rezsim típusa, beleértve.

Az állam jeleinek megismeréséhez a tanulókat felkérik a kép megfejtésére és az állam jeleinek meghatározására. (a képen az állapot jelei a rajzokon titkosítva vannak) A tanulók meghallgatása után a tanár kiemeli a képernyőn az állapot jeleit.

    Egyetlen terület;

    egy rendszer területkezelés;

    Egységes törvényrendszer;

    Monopólium az erőszak legális alkalmazására;

    Az adókivetés joga;

    Kötelező államtagság - állampolgárság;

    Képviselet a cég nevében nemzetközi szervezetek;

    Szuverenitás. A jelek mellett az állam funkciói is vannak (lásd a szöveg mellékletét a 3. oldalon. Lásd a hátoldalon található betétet).

Tanár szava. A világ összes államát forma szerint osztják fel. Az államnak a következő formái vannak (bemutató dia) ... De a mai órán az állam területi szervezetére fogunk figyelni.

A KUK függvény (mindenki mindenkit tanít) segítségével elemezni a hallgatókkal az állam funkcióiról szóló anyagot. Ehhez a tanulók szövegtöredékeket kapnak az állam belső és külső funkcióival. Néhány percig olvassák az anyagot, majd elkezdenek szabadon mozogni az osztályteremben, tudást cserélve.

A tanár csoportokra osztja a tanulókat. Minden csoport kap egy órai feladatot egy feladatlapon.

1. csoport – „Egységes állam”

2. csoport – „Föderáció”

3. csoport – „Konföderáció”

A tanár összehangolt csoportmunkát végez: tanácsot ad, irányítja a tanulók tevékenységét.

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

A tanulók verbálisan megfogalmaznak egy definíciót, majd ellenőrzik a valódi definícióval.

A tanulók párban dolgoznak az illusztráción. Strukturálja a kapott információkat. A diákok aktívan részt vesznek a munkában.

A tanulók végigdolgozzák a feladatlapot, hivatkozva a mellékelt anyagra (§17), és megnézve a kiosztótáblázatokat.

A tanulók csoportokban dolgoznak.

Szabályozó. Tartsa fenn a tevékenység célját. Kommunikatív funkciók. Céljuk a saját definíció kialakításának képessége.

Kognitív. A tanulók kitöltik a táblázat harmadik oszlopát.

Kommunikatív.

A tanulók megfelelően használják a beszédeszközöket különböző kommunikációs feladatok megoldásához.

Kognitív.

A tanulók elemzik és rendszerezik az információkat. A tanulók 4 fős csoportokban dolgoznak. Kommunikatív.

Az anyagot fürt vagy táblázat formájában dolgozzák fel.

Eredmény : A kapott információ észlelése és asszimilációja

    Visszaverődés

Egy feladat: Az anyag asszimilációjának ellenőrzése

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

A tanár bejelenti a csoport teljesítményét

Gyakorlat : „Határozza meg a nemzeti formáját államszerkezet».

A csoportok kártyákat kapnak egy feladattal. Egy borítékban államok körvonalait (pl. Kína, USA, Franciaország)

    Határozza meg az állam nevét;

    Megjelenítés a térképen;

    Nevezze meg a fővárost

    Határozza meg a nemzeti-állami szerkezet formáját;

    Nevezze meg a jellemző tulajdonságokat!

Gyakorlat – Igaz vagy állítás. A hallgatók a lehetőségeknek megfelelően kapnak feladatokat (Lásd Melléklet) Az írásbeli munka elvégzése után a hallgatók dolgozatot cserélnek és ellenőrzik a feladatokat. Térjünk vissza a problémához – bármely nemzeti egyesület tekinthető államnak?

Választási feladat.

    Írj egy cinquaint

    Írj egy akrosztikot az állapot szóval!

    Elemezze a "tudás fáját"

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

Minden csoport bemutatja munkája eredményét:

1. csoport – egységes állam;

2. csoport - szövetség;

3. csoport – konföderáció.

A tanulók csoportban oldják meg a feladatot.

Végezze el a feladatokat és válaszoljon a kérdésekre.

Jelöljétek egymást 2. sz. melléklet

Minden tanuló teljesít egy feladatot

Kognitív.

Szerkezeti ismeretek a témában.

Kommunikatív.

Irányítsd a partner cselekedeteit.

Kommunikatív.

Megfelelő nyelvhasználat.

Kognitív.

A megszerzett ismereteket a gyakorlatban alkalmazni.

Kognitív.

A megszerzett ismereteket alkalmazza a feladatban.

Szabályozó.

Irányítsd a tudást.

Szabályozó.

Nyitottságot mutatnak a megértésben, amikor a feladat megnyilvánul.

Lecke idézet

„A Szent Római Birodalomnak nevezett állami egység nem volt sem szent, sem állam

Voltaire

Következtetés: "Ahhoz, hogy államnak nevezzük, az államnak sajátosságokkal kell rendelkeznie, rendelkeznie kell egy államformával, egy államformával."

Eredmény:

A kitűzött célok és az elért eredmények összhangjának meghatározása. Kedvező tanulási környezet kialakítása, amely motiválja a tanulót tanulási tevékenységek további.

    Házi feladat.

Egy feladat: Adj feladatot gyakorláshoz, esszéíráshoz (Témák a tankönyv 5. és 6. számú műhelyében, 17. bekezdés)

Tanári tevékenység

Megtett intézkedések

Megalakult UUD

    Végezze el a műhelyt

    Írj egy választott esszét:

„Képes lesz-e az emberiség a jövőben állam nélkül meglenni, és hogyan” vagy „Létezik-e ideális állam, és mi az?”

Fogadja el a feladatokat és finomítsa azokat

Szabályozó.

Tanulási feladat elfogadása, önálló megvalósítás tervezése.

Jelentkezés: feladat írásbeli munkára:

1. A szuverenitás az állam függetlensége a belső és külpolitika.

2 A nemzetközi együttműködés- ez belső funkciójaÁllamok.

3 Egy egységes államban a függetlenek uniója létezik államalakulatok.

4 Az állampolgárság egy személy és az állam közötti politikai és jogi kapcsolat.

5 A monarchia és a köztársaság kormányzati formák.

állami költségvetési szakember oktatási intézmény

Rostov régió "Zernogradszkij Nevelési Főiskola»

ÚTVONALVÁLASZTÁS

lecke a világ,

4. osztályban tartották

a GBPOU RO "ZernPK" diákja

Ananyeva Jekaterina Romanovna.

Zernograd,

Téma:"Olyan különböző ünnepek"

Osztály: 4

Cél: ismerkedjen meg az oroszországi ünnepekkel, azok különbségeivel és jellemzőivel.

Tanulási célok:

Személyes eredmények elérését célozza:

1. a hazaszeretet és a hazájuk iránti büszkeség érzését, a történelem, a kulturális és a kultúra tiszteletét történelmi emlékművek;

2. reflektív attitűd kialakítása a tanításhoz és a tanítás személyes jelentéséhez

.A meta-tantárgyi eredmények elérését célozza:

1. a tanulási és tevékenységszervezési képesség kialakítása (tervezés, ellenőrzés, értékelés):

2. a nevelési tevékenységben a célok elfogadásának, megtartásának, követésének képességének kialakítása;

3. a pedagógus által kitűzött tanulási feladatok megértésének és elfogadásának képességének kialakítása;

4.

5. kognitív kezdeményezés kialakítása (a kérdésfeltevés képessége, az oktatási együttműködésben való részvétel );

6. más vélemények elfogadásának, meghallgatásának, válaszának érvelésének képességének kialakítása.

Jelentős eredmények elérését célozzák:

    érdeklődést kelt az ünnepek eredet, életmód és kultúra tanulmányozása iránt keleti szlávok mint népének ősei;

verbális módszer - beszélgetés, a próbaakció aktualizálásának, a kognitív tevékenység megszervezésének szakaszában használták, a beszélgetés célja a figyelem, a kognitív tevékenység aktiválása, az önálló gondolkodás fejlesztése, az anyag összetevőire való felosztásának képessége, a legfontosabbak kiemelése, bizonyítékot épít fel értékeléseikre és következtetéseikre, emlékezetére, beszédére, nyitottá teszi a tanulók tudását, nagy nevelő ereje van.

Verbális módszer - heurisztikus beszélgetés, Az oktatási tevékenységek motivációjának szakaszában használták, a heurisztikus beszélgetés célja, hogy a gyerekek megvalósítsák kreatív és intellektuális potenciáljukat, a tanulók rendszerezzék a mindennapi tapasztalatok vagy korábbi edzések eredményeként megszerzett tudást. A heurisztikus beszélgetés a következőket tartalmazza: problémafelvetés a tanár által, a probléma megoldása, összegzés.

Vizuális módszer - beszélgetés a képen, A kognitív tevékenység megszervezésének szakaszában használták, ennek a módszernek az a célja, hogy megtanítsa a tanulókat a részletekbe belenézni, a részleteket észrevenni a megtekintés folyamatában.

A módszer a kronológia alkalmazása, Az elsődleges konszolidáció szakaszában használták, ez a módszer megtanítja a gyerekeket lokalizálni történelmi eseményekűrben.

Az óra technológiai térképe.

Az óra szakaszai

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

UUD

Módszerek, KKR

1. A tanulási tevékenységek motivációjának szakasza

Köszönti a tanulókat és felkészíti őket az órára, aktiválja a tanulók figyelmét.

Srácok, ma szokatlan leckénk lesz, zsetonok vannak a varázstáskámban különböző színek

Gyere hozzám egyesével és húzd le a jelzőt bizonyos színt, és osszuk csoportokra a tokenek színétől függően.

Mindannyian a csoportjuk jellegzetes attribútumai szerepelnek az asztalukon. Meg tudja fejteni bármelyikőtök, hogy mit jelentenek ezek a tulajdonságok?

Szeretné tudni, mit jelentenek ezek a tulajdonságok?

Üdvözlöm a tanárokat.

Húzza ki a jelzőket, és üljön csoportokba.

Minden csoport kitalálja a tulajdonságokat.

LUUD:

reflektív attitűd kialakítása a tanítással és a tanítás személyes jelentésével kapcsolatban

Heurisztikus beszélgetés

2. A próbatétel aktualizálása.

Mielőtt azonban megtudnánk ezeknek az attribútumoknak a valódi célját, tegyen egy tesztet az utolsó lecke „Oroszország állampolgárai vagyunk” témájában csoportosan.

A helyes válaszok betűit nagy vonalban írd a papírlapokra úgy, hogy szót kapj!

1. Oroszország állampolgára az, aki:

T) Oroszországban él és dolgozik;

P) végrehajtja Oroszország törvényeit, és joga van megvédeni és kezelni azokat;

N) Oroszországba jött pihenni.

2. Milyen jogaik vannak Oroszország állampolgárainak?

C) Védd a Hazát, gondoskodj a természet megőrzéséről.

P) A becsület védelme és jó név munkához és oktatáshoz.

H) Harcolj az osztálytársakkal, ha nem szereted őket.

3. Milyen feladatai vannak az orosz állampolgároknak?

A) Védd a Hazát, gondoskodj a természet megőrzéséről .

K) Az ember becsületének és jó hírének védelme, munkára és oktatásra.

A) Küzdj meg az osztálytársaiddal, ha nem szereted őket.

4. Hány éves kortól jogosult az orosz állampolgárok részt venni az államügyek intézésében?

C) 14 éves kortól.

C) 18 éves kortól.

E) 21 éves kortól.

5. Államunk feje az.

L) Miniszterelnök.

D) az Országgyűlés elnöke.

D) Elnök.

6. Hazánk parlamentje az

ÉS) Szövetségi Gyűlés;

H) Szövetségi Tanács;

h) Az Állami Duma.

7. Mit tesz Oroszország kormánya?

E) törvényeket alkotni.

D) Jóváhagyja vagy elutasítja a törvényeket.

I) Intézkedések kidolgozása az ország kultúrájának és gazdaságának fejlesztésére.

8. Oroszország törvényei akkor lépnek hatályba, amikor azok

X) jóváhagyja a Szövetségi Tanácsot;

U) az Állami Duma fogadja el;

C) az elnök aláírásával.

Milyen szót kapott a helyes válaszok betűiből?

Hallgassa meg a tanár magyarázatát.

A gyerekek csoportokban elvégzik a „Oroszország állampolgárai vagyunk” tesztet.

Ünnep

RUUD:

a tanulási és tevékenységszervezési képesség kialakítása (tervezés, ellenőrzés, értékelés):

CUUD:

kognitív kezdeményezés fejlesztése (a kérdésfeltevés képessége, az oktatási együttműködésben való részvétel );

Beszélgetés, elemző beszélgetés.

3. A kognitív tevékenység megszervezése.

3.1. Célmeghatározás.

3.2. Új ismeretek felfedezése.

3.3. Elsődleges rögzítés

-Szerinted miről fogunk ma beszélni az órán?

A lecke már elkezdődött

A srácokhoz fog menni a jövőben

Az oroszországi ünnepekről szólunk

Beszéljünk ma.

A mai óra témája "Olyan más ünnepek"

- Mi az óra célja a témával kapcsolatban?

Mi az ünnep?

Azt javaslom, hogy forduljon az Ozhegov szótárhoz, és olvassa el az "Ünnep" szó meghatározását

Közmondások vannak az asztalodon, gyűjts közmondásokat, és magyarázd el a jelentésüket.

Az orosz nép nagyon szereti az ünnepeket, manapság a hagyomány szerint szokás örömmel tölteni az időt, partikat, szertartásokat, lakomákat rendezni.

Nézd meg a "Húshagyó" című képet

Mi látható a képen?

Mit csinálnak az emberek?

A festmény a „Bűnbocsánat Vasárnapja” farsangi ünnepet ábrázolja. A népi legendák szerint az emberek, akik rosszul ünnepelték Maslenitsa-t, minden következő év rosszul élt. Ezért minden család igyekezett a lehető legtöbb kiadós ételt főzni, vendégeket hívni, és egy igazán grandiózus ünnepséget rendezni.

Milyen érzések keringenek benned, amikor ezt a képet nézed?

Mit látsz az előtérben?

Mit látsz a háttérben?

Nézzük meg közelebbről, hogyan öltözködnek az orosz nők?

Már most az "Eseménynaptár" oldalain több mint háromszáz ünnepet ünnepelnek Oroszországban. Ma megtanulja az Oroszországban ünnepelt ünnepeket, megtudja, hogyan ünneplik őket, megtudhatja, hogy mely csoportokba lehet feltételesen felosztani az összes ünnepet.

Annak érdekében, hogy megtudja, milyen csoportokra oszthatók az ünnepek, vegye ki a kártyákat az 1-es borítékból, és húzza át bennük az összes betűt, amely az „ünnep” szót alkotja.

PNARAZRDONDA

PSREAMZEDYNNIYKE

OPBRSHAERDOSNSIYSKIE

PSHRKAOZLNNIYKE

PPRROFAESZSIDONNAL

Olvassuk, milyen csoportokat kaptál?

És most, hogy a kapott ünnepeket csoportokba oszthassa, meg kell néznie a csoport attribútumait, és el kell magyaráznia, hogy az egyes attribútumok melyik ünnepnapcsoporthoz tartoznak.

Minden csoport kap egy borítékot, amelyben az ünnepek és az ünnepek nevével ellátott kártyák vannak rövid tájékoztatás róluk.

Tanulmányoznia kell az ezeken a kártyákon található információkat, majd megosztja ezzel a kérdéssel kapcsolatos tudását egy másik csoporttal.

A történeted a terv szerint épül fel:

1. Az ünnep neve.

2. Mikor (dátum) ünneplik.

3. rövid leírásaünnep.

Most mindenki a csoportból egy másik csoportba megy, és világosan és érthetően elmondja, mit tanult, de csak azért, hogy később elvégezhesse a feladatokat.

Nos, most megnézzük, hogyan tanulta meg azt az anyagot, amelyet más csoportok mondtak, össze kell kapcsolnia az ünnepek dátumát a névvel, és időrendi sorrendbe kell rendeznie az ünnepek dátumait.

Az ünnepekről.

Hallgass a tanárokra.

Bővítse ismereteit a különböző ünnepekről.

Fejezzék ki sejtéseiket.

Olvassa el az "üdülés" szó definícióját

Az ünnep egy ünnepnap, amelyet valaki vagy valami tiszteletére vagy emlékére hoztak létre.

Jegyezze fel a hétköznapokat, és eljönnek maguk az ünnepek.

kedves ember minden nap ünnep.

Emlékszik az ünnepekre, de elfelejti a hétköznapokat.

Csak akkor van szabadságunk, ha nincs munka.

Dolgozni olyan, mint egy nyaralás.

Vizsgálja meg a képet.

Orosz nép, ünnep.

Gyerekek válaszai.

Kocsi, hó.

Madárijesztő, emberek, falu, fák.

Napruhákban, sálakban.

Hajtsa végre a feladatot.

„népi”, „szakmai”, „iskola”, „teljes orosz”

A gyerekek figyelembe veszik a tulajdonságokat, és csoportokra osztják az ünnepeket.

A gyerekek borítékokat kapnak, és tanulmányi információkat kapnak az ünnepekről.

1. melléklet

A csoportok felváltva osztják meg tudásukat a témában.

A tanulók az ünnepek dátumait nevükkel párosítják, és időrendi sorrendbe rendezik.

RUUD:

a nevelési-oktatási tevékenységben a célok elfogadásának, megtartásának, követésének képességének kialakítása;

WPUD:

fejleszteni kell a kognitív érdeklődést és indítékokat, a kíváncsiságot, a kreativitást;

vizuális módszer

Térképes munka.

1 "Professzionális" csoport

Tűzvédelmi nap – április 30 1649-ben ezen a napon Alekszej Mihajlovics cár aláírta az első orosz tűzoltóság létrehozásáról szóló rendeletet. Az egyik első hivatásos tűzoltóság Nagy Péter vezetésével jött létre. 1999-ben Borisz Jelcin orosz elnök rendelete alapján április 30-át Oroszország tűzvédelmének napjává nyilvánították.

Az egészségügyi dolgozók napja - június harmadik vasárnapja. Június harmadik vasárnapján az orosz egészségügy a régi hagyományoknak megfelelően az egészségügyi dolgozók napját ünnepli. Indoklás: Elnökségi rendelet legfelsőbb Tanács Szovjetunió 1980.10.01.

Pedagógusnap – október 5. Az UNESCO csak 1994-ben hagyta jóvá a tanárok napját, Oroszországban azonban 1965 óta tartják ezt az ünnepet, és a korábbi tanárokat október minden első vasárnapján gratuláltak.

A kozmonautika napja – április 12 az emberek szerte a világon ünnepelnek A kozmonautika napja. Mindenki ünnepét, aki bármilyen módon is kötődik az űriparhoz, 1962-ben ünnepelték először, és máig az egyik legfontosabbnak tartják a többiek között. nemzetközi ünnepek.

1962. április 9-én a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnökségének tagjai rendeletet adtak ki a kozmonautika napjának létrehozásáról. Hamarosan, 1968-ban a Nemzetközi Repülési Szövetség nemzetközi státuszt adott ennek az ünnepnek.

Az egész azzal kezdődött, hogy 1961-ben a polgár szovjet Únió, Jurij Alekszejevics Gagarin, pilóta lévén űrhajó"Vostok" lett az első, aki nem félt az űrbe repülni. Miután megkerülte a pályát földgolyó, 108 percig – kezdte a szovjet felfedező új korűrrepülések egy emberrel a fedélzetén.

Az autósok napja október utolsó vasárnapja. A dolgozók szakmai szabadsága közúti szállítás közúti infrastruktúrát pedig 1996 óta ünneplik az elnöki rendelet alapján Orosz Föderáció 1996. november 7-én kelt.

2. csoport "Iskola"

Iskola szalagavatókáltalában június huszadikának elején ünneplik, iskola után záróvizsgák. Promáltalában nem június 22-re – az emlékezés és a bánat napjára – rendelik. 1941-ben június 21. és 22. között zajlott az érettségi az iskolákban. A hivatalos ünnepségen hagyományosan elsősorban a tanulmányaik eredményeként érmet kapott iskolásokat jutalmazzák, majd oklevelet adnak át.

Tudás Napja Szeptember 1. - egy új kezdete tanév minden orosz iskolás, diák, tanár és oktató számára. Hagyományosan ezen a napon ünnepi sorokat tartanak az iskolákban, menő óra, a tudás, a béke, a biztonság és a bátorság leckéi.

Utolsó hívás- hagyományos ünnep a tanulmányaikat befejező iskolások számára. Legutóbbi hívások az iskolákban május végén, 25-e körül tartják, amikor a tanulmányok már véget értek, a záróvizsgák pedig még nem kezdődtek el.

Odaadás az első osztályosoknak - az első osztályosok első iskolai ünnepét általában október végén (24-25) tartják, amikor a srácok már kicsit alkalmazkodtak, és megszokták az osztálytársakat és a tanárt.

Búcsú az ábécétől - minden írástudó ember életében az egyik legfontosabb ünnep az a nap, amikor megtanult olvasni. Az iskolákban ezt a napot december elején ünneplik, a "Búcsú az alapozótól" nevű ünnep formájában. Megható nap, amikor a gyerekek ráébrednek, hogy írni-olvasni kezdtek és megtanultak olvasni. Ez a nap a végét jelzi mérföldkő- műveltségtanítás. És a nagy veszteség első napja - búcsú a több hónapig használt könyvtől

3. csoport "népi"

Horoszkóp- (január 7.) a tizenkét fő, úgynevezett tizenkettedik ünnep egyike keresztény templom. a keresztény egyház tizenkét fő, úgynevezett tizenkettedik ünnepének egyike. Ezen a napon valami nagyszerű dolog történt kereszténység esemény - Jézus Krisztus születése Betlehemben (Jézus héberül "üdvösséget" jelent). Minden keresztény meg van győződve arról, hogy Jézus Krisztust Isten küldte a földre, hogy engesztelje a bűnöket és megmentse az emberiséget.

Palacsinta hét- a tél beköszöntésének és a tavasz beköszöntésének szentelt többnapos ünnep, amelyet általában február huszadikán ünnepelnek. Maslenitsa kezdési dátuma minden évben változik. A maszlenyicai népünnepség fő hagyományos attribútumai a töltött maszlenyica, mulatság, ünnepségek, az oroszoknak kötelező palacsinta és sütemény, az ukránoknak és fehéroroszoknak gombóc, sajttorta.

Húsvét (Krisztus feltámadása) - fő ünnep Ortodox naptár, amelyet Jézus Krisztus feltámadásának emlékére alapítottak. A húsvétnak nincs fix dátuma, de a szerint számítják Hold naptár. Ezen a napon tették le az asztalra színes tojásokat, Húsvéti sütemény - gazdag tésztából készült magas kenyér és Húsvét - túrós, mazsolás édes étel.

Ivan Kupala(Szentáni nap) - általában július 7-én ünneplik, nyáron népünnep pogány eredetű. Ivan Kupala éjszakáján megválasztották a jegyeseket, és esküvői szertartásokat végeztek: kézen fogva ugrottak át a tűzön, koszorút cseréltek, páfrányvirágot kerestek és fürödtek a reggeli harmatban.

Valentin nap, vagy Valentin nap- egy ünnep, hogy Február 14 sok ember ünnepli szerte a világon. Az ünnepet ünneplők ajándékozzák szeretteiket és kedves emberek virágok, édességek, játékok, léggömbökés különleges kártyák (gyakran szív alakúak), versekkel, szerelmi vallomással vagy szerelmi kívánságokkal – Valentin nap.

4. "Összorosz" csoport

(Tankönyv 175. o.)

társadalomismeret tanár: Slavutina Bella Borosovna

Tankönyv: „Társadalomtudomány” 5. évfolyam

Az óra célja:.

Magyarázd el

jellemez

Különbséget tenni

Határozza meg

Tervezett eredmények:

Tantárgy:

Metatárgy:

Személyes:

értékorientációk

UUD kialakulása:

személyes;

szabályozó;

kognitív;

A dokumentum tartalmának megtekintése
"20. lecke A munka az élet alapja"

Társadalomismeret óra technológiai térképe

20. lecke

Tanulság az új ismeretek felfedezéséhez

társadalomismeret tanár: Slavutina Bella Borosovna

Tankönyv: „Társadalomtudomány” 5. évfolyam

Az óra célja:.

Magyarázd el jelentése munkaügyi tevékenység az egyén és a társadalom számára.

jellemez a munka, mint az emberi tevékenység egyik fő típusának jellemzői.

Különbséget tenni a munka anyagi és erkölcsi értékelése.

Mondjon példákat a jótékonyságra és a pártfogásra!

Határozza meg saját hozzáállása a munka sikerének különböző eszközeihez

Tervezett eredmények:

Tantárgy: Megtanulják: meghatározni a munka értelmét az emberi életben. Lehetőségük lesz megtanulni: a tankönyv szövegével dolgozni; kifejezni saját véleményét

Metatárgy: kognitív tevékenységük tudatos szervezésének képessége (a cél kitűzésétől az eredmény megszerzéséig és értékeléséig);

Személyes:

értékorientációk

UUD kialakulása:

személyes;

szabályozó;

kognitív;

Lecke szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

kognitív

Szabályozó

Kommunikatív

Személyes UUD

Motiváció a tanulási tevékenységekhez

Helló srácok. Az utolsó órán elkezdtünk tanulni új téma emlékezzünk.

akarati önszabályozás

az önszabályozás, mint az erők és energia mozgósításának, az akarati erőfeszítésnek (motivációs konfliktushelyzetben a választásnak) és az akadályok leküzdésének képessége

tanulási feladatot tűz ki; határozza meg a köztes célok sorrendjét, figyelembe véve a végeredményt; készítsen tervet és cselekvési sorrendet

értelmes cselekvés.

jelentésformálás, azaz a tanulók kapcsolatteremtése az oktatási tevékenység célja és indítéka között, más szóval a tanulás eredménye és a tevékenység között, aminek érdekében azt végzik. A tanulónak meg kell kérdeznie: Milyen értelme és értelme van számomra a tanításnak?- és tudjon válaszolni rá;

Fejezze ki folyamatos oktatási és kognitív érdeklődését az újdonságok iránt gyakori módok problémamegoldás

Az ismeretek frissítése és a próba során felmerülő nehézségek elhárítása nevelő akció

Nézze meg a "Mi a közös ezekben az emberekben?"

1. Beszélgetést szervez a következőkről:

- Mi az a munka? 3. DIA

- Milyen munkáról van szó? Mondjon példákat az 5-8. DIA-ra!

Kártyákkal szervezi az önálló munkát: a munkavégzés jellemzői. DIA 9-11

Elemezzünk néhány szakmát, mondjunk példákat különféle munkákra. Az első kártyán van egy táblázat a szakmákkal, a tankönyv 74. oldalán, jellemzők-antonimák. Feladat: válassza ki minden javasolt szakmához a megfelelő jellemzőt, és írja le a táblázatba. Párban dolgozunk. Működési idő 2 perc.

Általános oktatás : az ismeretek strukturálására, a tevékenységek folyamatának és eredményeinek ellenőrzésére és értékelésére való képesség;

Modell transzformáció azonosítani általános törvények meghatározó

összerakós játékaik : elemzés, szintézis, összehasonlítási alapok kiválasztása.

önállóan azonosítani és megfogalmazni a kognitív

cél; általános problémamegoldó technikákat használjon.

ellenőrzés, korrekció;

előrejelzés (a próbaművelet végrehajtása előtti elemzésekor);

akarati önszabályozás.

akarati önszabályozás.

az önszabályozás, mint az erők és energia mozgósításának, az akarati erőfeszítésnek (motivációs konfliktushelyzetben a választásnak) és az akadályok leküzdésének képessége.

A kártyákkal végzett munka szelektív ellenőrzése. DIA 10-11

A nehézség helyének és okának azonosítása

Vita:

Srácok, mi a közös fogalom a munka (fizetett munka) minden jellemzőjére.

- Mi ad munkát az embernek? 12. DIA

Nézd meg a diát, és egészítsd ki a mondatokat (gazdagság, szorongás, mindennapi étel, egzotikus gyümölcsök). 13. DIA

Miért hiszik azt, hogy a munka minden gazdagság forrása?

. Az óra céljának kitűzése:

Mit gondolsz, mit kell feltétlenül mondanunk ma, ha ezt a témát mérlegeljük? 14. DIA

Vázoljuk az óravázlatot:

a probléma megfogalmazása és megfogalmazása.

A probléma megfogalmazása;

A kreatív és felfedező jellegű problémák megoldásának önálló megalkotása.

Óraterv készítése

1. Hogyan fizetik a munkavállalót.

2. Gazdagság és szegénység.

3. Mecenatúra és jótékonyság.

Építsen egy projektet a bajból való kilábalás érdekében

Beszélgetést szervez új anyagról.

Hogyan értékelik a munkavállaló teljesítményét?

3. Önálló munkát szervez, szelektív munkát végez

ellenőrzés. Dolgozzon a 2-es számú kártyákkal. Annak érdekében, hogy Önnel és velem együtt elvégezhessük a munkaerő-értékelés kérdését, az alábbi feladatot javaslom. Be kell fejezned a mondatokat.

Apa a gyári munkáért kap

Anya a kisebb gyerekek kap

A nagymama havonta kap

Sveta az intézetben tanul és fogad

Szervezi az új kifejezések tanulmányozását (filantróp, jótékonyság):

Hogyan gazdagodik az ember munkával?

Mi a gazdagság?

Lehet-e szegény?

- Mi az a mecenatúra?

- Mi a jótékonyság?

Kinek van szüksége jótékonykodásra és miért?

Csak a gazdag lehet irgalmas?

Feladatokat határoz meg, önálló munkavégzésre törekszik, ellenőrzést szervez.

általános oktatási :

a legtöbb kiválasztása hatékony módszerek problémák megoldása az adott körülményektől függően.

célmeghatározás tanulási feladatként,

tervezés, előrejelzés.

Írd le a fogalmakat egy füzetbe:

A gazdagság minden, ami az ember számára valamilyen hasznot jelent, valamit, amit nagyra értékel.

A szegénység az a minimális pénz és vagyon, amellyel egy személy rendelkezik.

A Mecenatúra és Jótékonyság a kultúra, a tudomány és a rászorulók fejlődését szolgáló, érdek nélküli anyagi és egyéb támogatás.

A bérek jutalmak az emberek munkájáért.

Üzenetek Oroszország mecénásairól, beleértve Szülőföld(A. Galimzjanov)

Az épített projekt megvalósítása

Általános oktatás : a szükséges információk keresése, kiválasztása, módszerek alkalmazása információszerzés; szemantikai olvasás és a céltól függően az olvasás megválasztása; a beszédmegnyilatkozás tudatos és önkéntes felépítésének képessége;

összerakós játékaik: logikai érvelési lánc felépítése, elemzés, szintézis, hipotézisek.

UUD problémák beállításához és megoldásához : keresési problémák megoldási módjainak önálló kialakítása.

oktatási együttműködés tervezése kortársakkal, proaktív együttműködés az információkeresésben és -gyűjtésben; partner viselkedésének kezelése; gondolatai kifejezésének képessége.

lehetővé teszi az emberek létezését különböző pontokat látásmód, beleértve azokat is, amelyek nem esnek egybe az övével, és a partner kommunikációs és interakciós helyzete vezérli.

Elsődleges konszolidáció a külső beszédben

Megszervezi a szöveggel kapcsolatos munkát és az azt követő beszélgetést a következő kérdésekről:

– Mik a szegénység okai?

partner viselkedésének kezelése;

gondolatai kifejezésének képessége

Önálló munkavégzés szabvány szerinti önellenőrzéssel

ellenőrzés a hatásmód és annak eredményének egy adott standarddal való összehasonlítása formájában;

fokozat - az asszimiláció minőségének és szintjének értékelése; javítás

Beillesztés a tudásrendszerbe és ismétlés

Játék "Áruk és szolgáltatások".

Nevezem a szavakat, ha ez egy termék, akkor le kell ülni, ha ez egy szolgáltatás, akkor fel kell állni és fel kell emelni a kezét.

Napló (t)

Metró (y)

Hajvágás a fodrászatban (y)

Társadalomismeret tankönyv (t)

Foghúzás (y)

Fényképalbum (t)

Kerékpár (t)

Hajvágás a fodrászatban (y)

TV javítás (y)

fagylalt (t)

előrejelzés (ha a tanulók önállóan azonosítják a feladatok típusait, ahol új út)

Az oktatási tevékenység tükröződése

Megbeszéléseket folytat a kérdésekről.

Fontos, hogy az ember tudja, hogy a munkája hasznos?

Megelégedést okoz bármilyen munka?

– Az iskolai tanulás a diák munkája, milyen előnyökkel jár az ilyen munka?

Tanóránk a végéhez közeledik. Térjünk vissza ezekhez a kérdésekhez. Amit az óra elején beállítottunk. Válaszoltunk nekik?

3. Rajzolj a füzetedbe egy három lépcsőből álló létrát, és jelöld be, hogy hol voltál a téma megértésének fokát tekintve: ha mindent megértett magas lépcsőfok Ha bármilyen kérdése van, lépjen a középső lépésre, ha nem ért semmit, lépjen az utolsó lépésre.

Emelje fel a kezét, ki jelölte meg magát a középső lépcsőn?

És magas?

Az alacsonyan?

4. Srácok, kit ünnepelnétek ma szívesen, kik dolgoztak aktívan?

Meghatározza a házi feladatot.

Srácok, minden vállalkozás sikere nagyban függ a résztvevők helyes viselkedésétől. Annak érdekében, hogy a munka segítsen kielégíteni az ember különféle igényeit, kellemes élmény legyen, és ne teher legyen, hogy eredményekkel tetsszen Önnek és a körülötte lévőknek, be kell tartania a szabályokat.

A házi feladat kreatív lesz. Az Ön feladata, hogy készítsen 10 szabályt a jó, eredményes munkához, de nem csak szabályokat, hanem szabályokat a közmondásokban és a szólásokban.

Az elsőt már összeállítottam, írjuk le: "Siess - meg fogod nevettetni az embereket." Ez azt jelenti, hogy meg kell terveznie a munkáját, számolnia kell a végrehajtásához szükséges időt és erőfeszítést.

Srácok, hol kaphatok információt a házi feladat elkészítéséhez?

(kérdezd meg a szüleidet, menj el a könyvtárba, nézz az interneten).

Köszönöm a leckét. Mindenkinek sok sikert kívánok.

Házi feladat:

9 dollár 77-79. oldal újramesélés

általános tudományos : tudás strukturálásának képessége

akarati önszabályozás;

fokozat - a már tanultak és a még tanulnivalók kiválasztása és tudatosítása a tanulókban, előrejelzés

olvassa el az előkészített feladatokat "Jövő szakmám"

gondolatai kifejezésének képessége

önértékelés és osztálytársak

Óra témája

"Bevezetés a társadalomtudományba"

Az óra típusa

Kombinált lecke

Az óra céljai

Nevelési:

meghatározza az akadémiai tudományág helyét oktatási folyamat;

megismertetni a hallgatókkal a tankönyv referencia- és módszertani apparátusát, a tantárgy céljait és felépítését;

Nevelési:

erős meggyőződést alakítsanak ki az oktatás szükségességéről, mint modern társadalom

Fejlesztés:

érdeklődést kelt egy új téma iránt

Tervezett eredmények

Forma:

OK 1. Értse meg a lényegét és társadalmi jelentőségét jövőbeli szakma tartós érdeklődést mutat iránta.

OK 2. Szervezzék meg saját tevékenységeiket, a cél és az elérési módok alapján, amelyeket a fej határoz meg.

OK 3. Elemezze a munkahelyzetet, végezze el saját tevékenységének aktuális és végső ellenőrzését, értékelését, korrekcióját, felelősséget vállaljon munkája eredményéért.

OK 4. A szakmai feladatok eredményes ellátásához szükséges információk felkutatása.

OK 6. Csapatban dolgozni, hatékonyan kommunikálni kollégákkal, vezetőséggel, ügyfelekkel.

Lecke űrlap

bevezető óra

Tanítási módszerek

szaporodó

Vizuális

szóbeli

Interaktív

Az oktatási tevékenység szervezési formái

Beszélgetés, párbeszéd, vita.

Az oktatás eszközei

Az oktatás eszközei :

Kiosztóanyag

Tankönyvek A. G. Vazhenin "Társadalomtudomány"

Tanterv

Idő szervezése

Új anyagok tanulása

A tanult anyag konszolidációja

Házi feladat

Információforrások

A. G. Vazhenin "Társadalomtudomány"

Internetes források

1. lecke

Az órák alatt

én . Idő szervezése

Sötét az éjszaka,

A levelek zajt keltenek

Fütyül a szél

Egy cseppnek törtrésze van.

És az embereknek van érdeklődő elméje

És éljen makacs képességgel.

L. Martynov

Sziasztok, nagyon örülök, hogy ma látlak, azért találkoztunk, hogy megismerkedjünk a társadalomismeret tantárgy feladatkörével, felépítésével. Ennek a kurzusnak a tanulmányozása során megtanuljuk fejleszteni az elemzési képességet, a legfontosabb kiemelést és az oktatási anyag rendszerezését.

Fontolja meg a következő kérdéseket:

1. A „Társadalomtudomány” tantárgy feladatai, felépítése és tartalma.

2. Főbb tudásforrások.

P. Új anyag elsajátítása

1. A „Társadalomtudomány” tantárgy feladatai, felépítése és tartalma

A „Társadalomtudomány” tantárgy neve összetett szó.Mit jelent az orosz nyelv szabályai szerint? ( társadalom ismerete)

- Mi az a társadalom? ( ember csoport)

- Mit csinálnak az emberek a társadalomban? (egymásra hat)

Igazad van, az emberek találkoznak, híreket cserélnek, olvasnak, sportolnak, utaznak, szórakoznak… A legaktívabbak felfedik titkokat, behatolnak a földbe, termelnek régészeti ásatások, mások - emelkedjenek a föld fölé, repüljenek az űrbe, fedezzék fel a világegyetem mélységeit ... Az emberi tevékenység bármely területen lehetetlen az emberek közötti kommunikáció nélkül. Az ember társas lény

- Ön hosszú ideje tanulmányozza az emberi társadalmat különböző iskolai tantárgyak keretein belül. Most azt javaslom, hogy rajzoljon egy személyt (lehet egy lány, egy lány vagy egy fiatal férfi, ahogy akarja), és írja körül azokat az akadémiai tudományokat, amelyek hatással vannak az ember életére.

Mit tanulunk meg egy emberről a történelem órán? (Sztori - ez a tudomány arról, hogyan éltek az emberek a távoli múltban, hogyan élnek a jelenben és hogyan fognak élni a jövőben.)

Az emberi élet mely aspektusait vizsgálja a földrajz?(A földrajz az emberi megtelepedés területét és a természeti-klimatikus, geopolitikai tényezők, földrajzi viszonyok emberi életre és tevékenységre gyakorolt ​​hatását vizsgálja)

És milyen érdekességeket tudhatsz meg az emberről a biológia és testnevelés órákon?(A biológia elmagyarázza az ember anatómiáját és fiziológiáját, kideríti az ember magasabb idegi aktivitásának működési mechanizmusát. Fizikai kultúra fejleszti és megszilárdítja a fizikai aktivitás készségeit és egészséges életmódélet.)

Tehát különböző leckéken tanultál különböző oldalak az emberi társadalom élete. A társadalomtudomány és a többi közti különbség akadémiai diszciplínák abban, hogy óráin a korábban megszerzett tudás általánosítása történik, azok bekerülnek a rendszerbe.

Szükségünk van-e rendszerezett tudásra a társadalomról?(Igen, mert csak a körülöttünk lévő világ holisztikus képével tud megfelelően reagálni rá, és megfelelő döntéseket hozni.)

A dis-qi-plinek közül idén tanulok-cha-e-my az iskolában, de általánosságban-st-in-knowledge you-zy-va-et leginkább in-pro -baglyok. Ez összefügg mind a ter-mi-na sok-értelmű jelentésével, mind a hosszú távú spo-ra-mi-vel a need-ho-di-mo -sti útján.

Az általános tudás kurzusa többszöri elkapás miatt - két alapvető ("Társadalom" és "Man-age") és a che-you-re times-de-la, lefedettség -you-va-yu-schi in-li-ti-ku és jobb, öko-no-mi-ku, so-qi-al-nu és spirit-hov - gömb. Ügyeljen a diagramra.

Emberi

Társadalom

A „Társadalomismeret” kurzus szekciója

Szociális szféraélet

Az élet spirituális szférája

Gazdasági szféraélet

Az élet politikai és jogi szférája

Politico

A tanfolyam fő céljai:

1. Az önálló döntési képességek és az ezek iránti felelősségtudat fejlesztése. A világon vörös a halál, de mindenki egyedül hal meg (népi bölcsesség).

2. A társadalmi alkalmazkodás készségeinek és képességeinek kialakítása, az ember felelősségteljes magatartása a szabad társadalomban. Lehetetlen a társadalomban élni és megszabadulni a társadalomtól(Lenin).

3. A társadalmi mobilitási készségek szükségessége és az aktív élethelyzet. A teknősnek határozott a járása, de érdemes-e emiatt a sas szárnyait nyírni?(Kelet bölcsessége).

4. A személyes választás igénye és a meghozott választásért való személyes felelősség. Ha félsz - ne tedd, megtetted - ne félj (Dzsingisz kán).

A társadalomtudomány csak az orosz nyelvben rejlő kifejezés. Más országokban a szociológia felel meg neki, amelyet lefordítva (lat.szociustársadalom, görögLogók- tudás, tanítás, tudomány) szó szerint a társadalomról való tudást jelenti. Ha nemcsak a szavak eredetét vesszük figyelembe, hanem a tudás tartalmát is, akkor a társadalomtudomány által lefedett problémakörbe beletartozik az is, amit a világban ún. társadalomtudományok. Ezek közé tartozik: szociológia, közgazdaságtan, pszichológia, antropológia. A társadalomtudományhoz tartoznak még a kultúratudomány, az etika, a filozófia, a jog, amelyeket általában humanitárius (érték) tudásként emlegetnek.

Tehát a társadalomtudományra ma szó szerint mindenkinek szüksége van - leendő kémikusoknak, fizikusoknak, mérnököknek, munkásoknak, üzletembereknek, ügyvédeknek, orvosoknak, menedzsereknek stb. Oroszország minden polgárának, szakmájától függetlenül szüksége van rá. Miénkben modern világ nem nélkülözheti az emberi psziché törvényszerűségeit és az üzleti kommunikáció sajátosságait, a tudást politikai tevékenységés a gazdaságszervezés alapelvei, polgári jogok, valamint információkat a kultúráról, a tudományról és a vallásról.

2. Főbb tudásforrások

Fő tudásforrásaink között elsősorban a tankönyvek, a különféle szótárak és segédkönyvek, valamint az eszközök szerepelnek. tömegmédia. A „Társadalomtudomány” kurzus tanulmányozása A. G. Vazhenin műszaki, természettudományi, humanitárius profilok szakmák és szakterületek társadalomtudományi tankönyvén alapul. Nyissa ki a tankönyveket és nézze át. Ahhoz, hogy elképzelésünk legyen egy-egy esemény alakulásának dinamikájáról, rendkívül fontos egy-egy konkrét problémára, témára vonatkozó újság- és folyóiratanyag kiválasztása és rendszerezése.

A tankönyv kidolgozása során figyelembe vették a szövetségi állami középfokú oktatási szabvány, a középfokú szakképzés szövetségi állami oktatási standardja és a profil követelményeit. szakképzés. A tankönyv szerkezetileg 6 fejezetből áll, amelyek a társadalom minden területéről tartalmazzák a szükséges információkat. A legfontosabb fogalmak és kifejezések barna félkövér és dőlt betűkkel vannak kiemelve. A bekezdés végén kérdések és kreatív feladatok találhatók. különböző szinteken nehézségek. Ezen kívül ebben a témában kell egy jegyzetfüzet, ahová jegyzeteket készítünk, jelölünk fontos pontokat természetesen előadni önálló munkavégzés, rajzoljon diagramokat, amelyek lehetővé teszik az anyag sikeres asszimilációját.

III. A tanult anyag konszolidációja

Végezze el önállóan a következő feladatokat:

1. Írja le, hogy a humán- és társadalomtudomány mely problémái érdeklik Önt! Indokolja választását.

Házi feladat

1. Olvasd el a tankönyv bevezetőjét!